Kiszone ogórki -na czym polega kiszenie warzyw

Kiszenie – zdrowy i naturalny sposób konserwowania warzyw i owoców

Kiszenie, kwaszenie czyli fermentacja mlekowa, to stara ludowa metoda utrwalania żywności – przede wszystkim warzyw i owoców ale nie tylko. Tak naprawdę żywność kisimy od stuleci. Fermentują ser, kapusta, ogórki, grzyby, buraki, cytryny, śliwki i jabłka, pomidory, zakwas chlebowy, żur, koreańskie kimchi i wiele innych produktów. W czasach, gdy nie było lodówek, zamrażarek, ani przemysłowej produkcji żywności, kiszone przetwory stanowiły źródło witamin i składników odżywczych w okresach, gdy nie było dostępu do świeżych produktów. Kiszone warzywa to bomba witaminowa gwarantująca uzupełnienie niedoborów wszystkich ważnych składników odżywczych. Zdradzamy sekrety zdrowego kiszenia.

Kiszenie – jak to działa

Kiszenie ma na celu zachowanie żywności na dłuższy czas – kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. Utrwalające działanie fermentacji mlekowej polega na walce między samymi drobnoustrojami. Bakterie, w szczególności bakterie kwasu mlekowego powodują, że cukier zawarty w kwaszonym produkcie zamienia się na kwas mlekowy. Natomiast wytworzony w ten sposób kwas mlekowy zapobiega rozwojowi bakterii gnilnych, które powodują psucie się żywności.

Sprawdź, jak przygotować zdrowe kiszonki! Jak ukisić kapustę w domu, Jak ukisić ogórki, żeby były twarde i jędrne, Jak zrobić kiszone cytryny, Jak kisić buraki do picia i na barszcz

Podczas kiszenia, oprócz fermentacji mlekowej, zachodzą jeszcze inne fermentacje, w wyniku których powstają gazy, dlatego w czasie pierwszych kilku dni kiszenia zachodzi tzw. burzliwa fermentacja. W tym czasie kiszonka musi być przechowywana w temperaturze pokojowej. Istniej także możliwość wydobywania się płynu np. ze słoików. Kwaszone przetwory można przenieść w chłodne miejsce, gdy burzliwa fermentacja zakończy się. Tam proces właściwego kiszenia dobiegnie końca.

Co i jak można kisić

Procesowi kiszenia poddaje się przede wszystkim kapustę i ogórki, chociaż kisi się także buraki (barszcz kiszony), kalafiory, papryczki, pomodory oraz jabłka i… arbuzy, a w Korei kapustę pekińską. Produkty kiszone stanowią bardzo cenne dietetycznie pożywienie, bogate w witaminę C – dla przykładu 100 g kiszonej kapusty zawiera od 25 do 30 mg witaminy C.

Tradycyjnie warzywa przeznaczone do kiszenia rozdrabniany, umieszczamy w szklanych lub kamionkowych pojemnikach i zalewamy solanką. Ważne, żeby wszystkie składniki były przykryte płynem. W warunkach domowych często kiszonki przyciska się np. talerzem lub kamieniem, aby zapobiec wypłynięciu składników na powierzchnię zalewy. Warto pilnować “zalania” warzyw, gdyż te które wypłyną często pleśnieją i psują całą kiszonkę.

Ile soli do kiszenia?

Jaką ilość soli dodajemy do wody do kiszenia? Standardowo, do kwaszenia dodaje się ok. 2,5 – 5 procent objętości składników. Łatwiej jednak zapamiętać inną zasadę – 1 łyżka soli na litr wody.

UWAGA! Do kiszenia używamy soli niejodowanej! Może to być sól morska lub kamienna, jednak nie powinna być wzbogacana jodem. Przy kiszeniu jako starter czasem dodaje się też serwatkę lub solankę z innych przetworów, żeby zwiększyć ilość żywych bakterii i rozpocząć proces fermentacji.

Kiszenie – start fermentacji

Fermentacja powinna rozpocząć się w ciągu doby. Gdy po 24 godzinach ubędzie solanki uzupełniamy płyn, dolewając wodę z solą w takiej samej proporcji. Codziennie należy sprawdzać kiszonkę i zbierać ewentualną szumowinę. Natomiast gdyby na powierzchni pojawiła się pleśń wszystko niestety trzeba wyrzucić.

Kiszenie czy kwaszenie?

Wbrew obiegowej opinii w tym przypadku nazewnictwo nie ma żadnego znaczenie, gdyż oba wyrazy odnoszą się do tego samego procesu – naturalnej fermentacji kwasu mlekowego. Zalewanie kiszonek (kwaszonek) octem, jak można przeczytać na niektórych stronach internetowych, jest zabronione przez prawo! Jeżeli kupujemy kiszone przetwory w sklepie, aby przekonać się czy produkt zawiera ocet wystarczy przeczytać etykietę. Jeżeli producent dodał nawet niewielkie ilości octu do wyrobu, musi to uwzględnić w składzie na etykiecie oraz w nazwie produktu. Na przykład kapusta zakwaszana octem nie może być sprzedawana jako kapusta kiszona (kwaszona), lecz kapusta utrwalana kwasem octowym.

Przepisy na zdrowe kiszonki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *