Kochasz ptaki i lubisz je dokarmiać? Pamiętaj, że poza jedzeniem potrzebują również wody. Na ratunek, szczególnie zimą, przychodzą poidełka. Wiele sklepów i producentów oferuje w swoim asortymencie gotowe modele. Poidełko dla ptaków do ogrodu możesz również wykonać samodzielnie. Jak zrobić poidełko dla ptaków? Gdzie je zamontować? Sprawdź już teraz!
Spis treści
Poidełko dla ptaków – rodzaje
Jeśli chodzi o poidełka dla ptaków, to w sklepach z materiałami ogrodniczymi lub dekoracyjnymi do domu jest ich wiele rodzajów. Najpopularniejsze propozycje to modele żeliwne, ceramiczne, betonowe i kamienne. Inna opcja to poidło podgrzewane, często stosowane przez profesjonalnych hodowców – na przykład właścicieli gołębnika. Poidełka są estetycznie wykonane i trwałe. Ponieważ montuje się je na zewnątrz, dlatego producenci wykonują je z materiałów wytrzymałych na skoki temperatur oraz inne, szkodliwe czynniki zewnętrzne. Projekty poidełek to dekoracja, która będzie pasować na każdy balkon lub do dowolnie zaaranżowanego ogrodu.
Gdzie umieścić poidełko dla ptaków?
Najbardziej optymalny wariant, to poidełko płaskie, w kształcie przypominającym talerz lub miskę. Głębokość? Maksymalnie 2-3 centymetry, żeby mniejsze gatunki ptaków w niej nie utonęły. Latem w takiej wodzie zwierzęta mogą się również kąpać. Poidełko najlepiej powiesić na wysokości wzroku – będzie łatwo i wygodnie monitorować, czy w wodzie nie znajdują się jakieś zanieczyszczenia. Pojemnik z wodą umieszczamy z dala od zwierzaków domowych (przede wszystkim kotów) – w miejscu, gdzie futrzany domownik się na pewno nie przedostanie. Zamocowanie poidełka do ściany domu sprawi, że ściana odda trochę ciepła i zimą woda wolniej zamarznie. Obserwowanie ptaków w trakcie picia to wielka przyjemność, relaks oraz wystarczająca nagroda za zamontowanie poidła. Za pozostawione na balkonie lub w ogrodzie poidełko zwierzęta odwdzięczą się pięknym śpiewem oraz ochroną zieleni przed szkodnikami.
Jak zrobić poidełko dla ptaków?
Jeżeli zastanawiasz się, jak zrobić poidełko dla ptaków w ogrodzie, to przeczytaj prostą instrukcję.
Poidełko dla ptaków — krok po kroku
Możesz go zrobić samodzielnie na przykład z płaskiej, dużej podstawki pod doniczkę (oczywiście bez dziur).
- Na górnej krawędzi podstawki zrób 4 otwory i przełóż przez nie 4 kawałki sznurka identycznej długości.
- Zabezpieczone końcówki sznurka na szczycie poidła połącz za pomocą karabińczyka.
- Podstawkę można czymś obciążyć, bo jest lekka, dlatego umieść tam kilka kamieni z ogrodu.
- Pamiętaj, że wodę należy codziennie (lub częściej) wymieniać, dlatego cała konstrukcja musi być łatwa w demontażu i montażu.
Poidełko dla ptaków z butelki
Jednym z rodzajów poidełka dla ptaków, które możesz wykonać samodzielnie, to model z plastikowej butelki. Tutaj również przyda się podstawka pod doniczkę, a poza tym duża plastikowa butelka o średnicy mniejszej niż podstawka. Jak wykonać takie poidełko? Obetnij butelkę w taki sposób, żeby pozbyć się jej dna. Zrób proste cięcie, a następnie w jednym miejscu wytnij “ząbek” – mały kwadracik maksymalnie na 1 centymetr wysokości, przez który będzie sączyć się woda. Butelkę zakręć, napełnij wodą, a następnie umieść na podstawce – najlepiej zrób na na zewnątrz lub nad wanną, bo na pewno część wody się wyleje. Żeby mieć pewność, że butelkę nie przewróci mocny wiatr, gdy będzie już prawie opróżniona, możesz w kilku miejscach podkleić ją do podstawki mocną, najlepiej wodoodporną taśmą (izolacyjną lub montażową). Tak wykonane poidło jest już gotowe, żeby postawić je na balkonie lub gdzieś w ogrodzie.
Poidełko dla ptaków w ogrodzie zimą
Dokarmianie zwierząt zimą to dobry zwyczaj, ale nie należy przy tym zapominać również o dopajaniu. Zimą pokarmem ptaków często są resztki pieczywa, które mogą zawierać spore ilości soli. Ich jadłospis wówczas prawie nie zawiera wody i jest suchy. Eksperci alarmują, że o ile pokarm jest zimą możliwy do zdobycia, o tyle z wodą dla ptaków jest większy problem, bo zbiorniki zamarzają. Uzupełnianie jej braków jest tak samo ważne jak latem, w najbardziej upalne dni.
W trakcie picia ptaki mogą zanieczyścić wodę odchodami lub pozostawić w niej resztki jedzenia, które mogą się psuć (zimą proces gnicia będzie wolniejszy niż latem). Ważne jest, żeby wodę regularnie wymieniać – minimum to raz dziennie. Żeby mieć pewność, że woda w zbiorniku nie zamarznie, możesz dokupić podgrzewacz lub regularnie wymieniać znajdujące się tam zasoby.