Rudzik przy poidełku dla ptaków w ogrodzie

Jak zrobić i gdzie powiesić poidełko dla ptaków?

Kochasz ptaki i lubisz je dokarmiać? Pamiętaj, że poza jedzeniem potrzebują również wody. Na ratunek, szczególnie zimą, przychodzą poidełka. Wiele sklepów i producentów oferuje w swoim asortymencie gotowe modele. Poidełko dla ptaków do ogrodu możesz również wykonać samodzielnie. Jak zrobić poidełko dla ptaków? Gdzie je zamontować? Sprawdź już teraz!

Poidełko dla ptaków – rodzaje

Jeśli chodzi o poidełka dla ptaków, to w sklepach z materiałami ogrodniczymi lub dekoracyjnymi do domu jest ich wiele rodzajów. Najpopularniejsze propozycje to modele żeliwne, ceramiczne, betonowe i kamienne. Inna opcja to poidło podgrzewane, często stosowane przez profesjonalnych hodowców – na przykład właścicieli gołębnika. Poidełka są estetycznie wykonane i trwałe. Ponieważ montuje się je na zewnątrz, dlatego producenci wykonują je z materiałów wytrzymałych na skoki temperatur oraz inne, szkodliwe czynniki zewnętrzne. Projekty poidełek to dekoracja, która będzie pasować na każdy balkon lub do dowolnie zaaranżowanego ogrodu. 

Sikorka kąpie się w poidełku dla ptaków
Sikorka kąpie się w poidełku dla ptaków w ogrodzie

Gdzie umieścić poidełko dla ptaków?

Najbardziej optymalny wariant, to poidełko płaskie, w kształcie przypominającym talerz lub miskę. Głębokość? Maksymalnie 2-3 centymetry, żeby mniejsze gatunki ptaków w niej nie utonęły. Latem w takiej wodzie zwierzęta mogą się również kąpać. Poidełko najlepiej powiesić na wysokości wzroku – będzie łatwo i wygodnie monitorować, czy w wodzie nie znajdują się jakieś zanieczyszczenia. Pojemnik z wodą umieszczamy z dala od zwierzaków domowych (przede wszystkim kotów) – w miejscu, gdzie futrzany domownik się na pewno nie przedostanie. Zamocowanie poidełka do ściany domu sprawi, że ściana odda trochę ciepła i zimą woda wolniej zamarznie. Obserwowanie ptaków w trakcie picia to wielka przyjemność, relaks oraz wystarczająca nagroda za zamontowanie poidła. Za pozostawione na balkonie lub w ogrodzie poidełko zwierzęta odwdzięczą się pięknym śpiewem oraz ochroną zieleni przed szkodnikami. 

Jak zrobić poidełko dla ptaków?

Jeżeli zastanawiasz się, jak zrobić poidełko dla ptaków w ogrodzie, to przeczytaj prostą instrukcję.

Poidełko dla ptaków — krok po kroku

Możesz go zrobić samodzielnie na przykład z płaskiej, dużej podstawki pod doniczkę (oczywiście bez dziur).

  1. Na górnej krawędzi podstawki zrób 4 otwory i przełóż przez nie 4 kawałki sznurka identycznej długości.
  2. Zabezpieczone końcówki sznurka na szczycie poidła połącz za pomocą karabińczyka.
  3. Podstawkę można czymś obciążyć, bo jest lekka, dlatego umieść tam kilka kamieni z ogrodu.
  4. Pamiętaj, że wodę należy codziennie (lub częściej) wymieniać, dlatego cała konstrukcja musi być łatwa w demontażu i montażu. 

Poidełko dla ptaków z butelki

Jednym z rodzajów poidełka dla ptaków, które możesz wykonać samodzielnie, to model z plastikowej butelki. Tutaj również przyda się podstawka pod doniczkę, a poza tym duża plastikowa butelka o średnicy mniejszej niż podstawka. Jak wykonać takie poidełko? Obetnij butelkę w taki sposób, żeby pozbyć się jej dna. Zrób proste cięcie, a następnie w jednym miejscu wytnij “ząbek” – mały kwadracik maksymalnie na 1 centymetr wysokości, przez który będzie sączyć się woda. Butelkę zakręć, napełnij wodą, a następnie umieść na podstawce – najlepiej zrób na na zewnątrz lub nad wanną, bo na pewno część wody się wyleje. Żeby mieć pewność, że butelkę nie przewróci mocny wiatr, gdy będzie już prawie opróżniona, możesz w kilku miejscach podkleić ją do podstawki mocną, najlepiej wodoodporną taśmą (izolacyjną lub montażową). Tak wykonane poidło jest już gotowe, żeby postawić je na balkonie lub gdzieś w ogrodzie. 

Poidełko dla ptaków w ogrodzie zimą

Dokarmianie zwierząt zimą to dobry zwyczaj, ale nie należy przy tym zapominać również o dopajaniu. Zimą pokarmem ptaków często są resztki pieczywa, które mogą zawierać spore ilości soli. Ich jadłospis wówczas prawie nie zawiera wody i jest suchy. Eksperci alarmują, że o ile pokarm jest zimą możliwy do zdobycia, o tyle z wodą dla ptaków jest większy problem, bo zbiorniki zamarzają. Uzupełnianie jej braków jest tak samo ważne jak latem, w najbardziej upalne dni. 

Poidełko dla ptaków w ogrodzie - wróbel
Wróbel przy poidełku dla ptaków

W trakcie picia ptaki mogą zanieczyścić wodę odchodami lub pozostawić w niej resztki jedzenia, które mogą się psuć (zimą proces gnicia będzie wolniejszy niż latem). Ważne jest, żeby wodę regularnie wymieniać – minimum to raz dziennie. Żeby mieć pewność, że woda w zbiorniku nie zamarznie, możesz dokupić podgrzewacz lub regularnie wymieniać znajdujące się tam zasoby. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *