Hamak do ogrodu - jak zrobić hamak ogrodowy

Jak zrobić hamak do ogrodu. Hamak ogrodowy krok po kroku

Hamak ogrodowy to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią sobie relaks w pobliżu domu. Jeżeli dysponujemy nawet niewielkim kawałkiem zieleni możemy zainstalować w nim hamak i cieszyć się zasłużonym odpoczynkiem. Hamak ogrodowy można oczywiście nabyć w centrum ogrodniczym lub przez internet, ale jeżeli masz w sobie żyłkę konstruktora, to taki hamak możesz zrobić własnoręcznie. Poradzimy, jak zrobić hamak do ogrodu. 

Jak zrobić hamak do ogrodu

Poza gotowymi, sklepowymi produktami hamak ogrodowy możesz również wykonać samodzielnie. Jak to zrobić? Potrzebny jest przede wszystkim mocny i wytrzymały materiał, na przykład płótno spadochronowe. Płótno na hamak dla osoby dorosłej powinno mieć minimum 3,5 metra długości. Natomiasts optymalna długość modelu dla dzieci to 2,5 metra. Podczas samodzielnego robienia lepiej wziąć trochę więcej materiału na zapas, żeby nie zabrakło w trakcie obcinania. Jeżeli masz cienki materiał, to złóż go na pół – w takiej sytuacji pamiętaj, że potrzebujesz go znacznie więcej. 

Hamak ogrodowy – wykonanie krok po kroku

  • Materiał przytnij do wymiaru na przykład 350 x 150 centymetrów (hamak dla osoby dorosłej), pozostaw kilka centymetrów zapasu z każdej strony, będą potrzebne później. 
  • Na brzegach materiału stwórz wzmocnioną obwódkę. Zawiń około 4-5 centymetrów płótna do środka – to zapobiegnie strzępieniu się materiału oraz wzmocni całą konstrukcję i powierzchnię do leżenia. Obszyj ręcznie lub na maszynie, pozostaw kanał, przez który przeciągniesz linę.  
  • Weź linę, najlepiej ze sklepu ze sprzętem alpinistycznym (gwarancja trwałości) i każdy z dwóch kawałków przeciągnij przez kanały.
  • Następnie przygotuj karabińczyk – w sklepach internetowych są modele przeznaczone do hamaków. 
  • Lina, przewleczona przez materiałowy tunel, powinna wystawać poza materiał. Przewlecz ją przez karabińczyk. Obydwa końce zwiąż mocnym, najlepiej żeglarskim węzłem. 
  • Karabińczyk zawieś na haczyku umocowanym na przykład do altany lub drzewa. Wybierz hak huśtawkowy lub hamakowy ogrodowy. 

To najprostszy sposób na samodzielne zrobienie hamaku, ale istnieje wiele innych koncepcji. Do wzmocnienia można użyć dodatkowo drewnianych belek lub większej liczby lin, odchodzących promieniowo od materiału, w kierunku miejsca umocowania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *