Cięte chryzantemy japońskie na grobie

Sprawdzone triki na przedłużenie świeżości chryzantem. Co robić, aby chryzantemy wytrzymały jak najdłużej po Wszystkich Świętych?

Chryzantemy to kwiaty, które często zdobią groby naszych bliskich podczas Wszystkich Świętych. Na groby najczęściej wybierane są chryzantemy białe, kremowe i żółte, ponieważ dobrze prezentują się w każdej formie. Jeżeli wybieramy kwiaty cięte, warto zadbać o to, by zdobiły groby naszych bliskich jak najdłużej. Oto kilka sposobów na przedłużenie świeżości chryzantem.

Jak kupujemy chryzantemy cięte na cmentarz?

Jeśli chcemy, by kwiaty cięte jak najdłużej zdobiły groby bliskich, musimy kupić odpowiednie rośliny. Podczas zakupu musimy zwrócić uwagę na kondycję roślin. Powinny być świeże, jędrne, a kwiaty powinny być dopiero w początkowej fazie kwitnienia. Płatki nie mogą opadać, a liście muszą być sztywne i elastyczne. 

Sprawdź, gdzie wyrzucamy zużyte znicze?

Jak dbać o chryzantemy cięte na grobach?

Jak dbać o chryzantemy w wazonie? Dekorując groby ciętymi kwiatami, musimy przede wszystkim wstawić je do czystego wazonu ze świeżą wodą. Następnie co kilka dni odwiedzać cmentarz, aby wymienić wodę. Wodę najlepiej wymieniać codziennie. Jeśli użyjemy odżywki przedłużającej trwałość roślin, musimy uzupełniać wodę w wazonie. Przed umieszczeniem kwiatów we flakonie warto przyciąć na skos łodygi chryzantem. To zwiększa powierzchnię wchłaniania wody. Łodygi  oczyszczamy także z liści, aby zapobiec ich gniciu. Zostawiamy tylko te liście, które nie są zanurzone w wodzie. 

Drobne chryzantemy w wazonie, ustawione na grobie
Drobne chryzantemy w wazonie, ustawione na grobie / Fot. Canva.com

Co wsypać do wazonu na cmentarzu, aby chryzantemy stały dłużej?

Istnieje jeszcze kilka sprytnych sposobów na przedłużenie życia kwiatów ciętych na cmentarzu. Możemy kupić w kwiaciarni gotowe odżywki, dzięki którym rośliny będą zdobiły grób kilka dni dłużej, ale nie musimy tego robić. Istnieją dużo tańsze, domowe sposoby na przedłużenie trwałości kwiatów ciętych w wazonie. W jaki jeszcze sposób można przedłużyć trwałość bukietu na cmentarzu?

  • Aspiryna lub polopiryna – do wody w wazonie wsypujemy pokruszoną pastylkę i mieszamy, po czym wkładamy kwiaty. Jedna tabletka wystarczy na ok. 4,5 l wody.
  • Żółte monety groszowe z mosiądzu – aby kwiaty w wazonie stały dłużej, wystarczy wrzucić do wody monetę o nominale jeden, dwa lub pięć groszy.
  • Domowa odżywka z cukrem i wybielaczem – wodę w wazonie łączymy z 1 łyżeczką cukru, 1 łyżką soku z cytryny lub octu jabłkowego i ½ łyżeczki wybielacza w płynie.
  • Kwasek cytrynowy lub ocet jabłkowy – do wody w wazonie dodajemy ½ łyżeczki kwasu cytrynowego lub octu jabłkowego na każdy litr wody.

Chryzantemy to piękne kwiaty o bogatej symbolice, które wspaniale ozdobią groby naszych bliskich, a przy odrobinie zachodu będę pięknie prezentować się przez wiele dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *