Nowoczesna łazienka z białą armaturą

Jakie płytki wybrać do łazienki?

Kiedy myślimy o wykończeniu łazienki, to w głowi jawi nam się prosty plan: instalacje + biały montaż + płytki. Choć obecnie zyskują na popularności rozwiązania niestandardowe, takie jak panele winylowe czy naturalny kamień, to wydaje się, że w tym pomieszczeniu ceramika jeszcze przez wiele lat będzie utrzymywać się w modzie. Dlatego wypada zastanowić się – jakie płytki do łazienki wybrać? Co brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji?

Nie tylko biały montaż, czyli wszystko po kolei

Kiedy myślimy o wykończeniu łazienki, to w głowi jawi nam się prosty plan: instalacje + biały montaż + płytki. Choć obecnie zyskują na popularności rozwiązania niestandardowe, takie jak panele winylowe czy naturalny kamień, to wydaje się, że w tym pomieszczeniu ceramika jeszcze przez wiele lat będzie utrzymywać się w modzie. Dlatego wypada zastanowić się – jakie płytki do łazienki wybrać? Co brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji?

Po wykonaniu projektu i podciągnięciu wszelkich rur i kabli, możemy przystąpić do prac, dzięki którym łazienka zacznie faktycznie wyglądać na łazienkę, a nie jeden wielki plac budowy. Krokiem milowym jest rzecz jasna biały montaż, ale musimy wiedzieć, że odpowiednio wcześnie należy też pomyśleć o płytkach.

Jest to o tyle istotne, że ceramikę trzeba dobierać do ogólnego wizerunku, jaki chcemy uzyskać. Powinny być one spójne z prysznicem lub wanną, umywalką, sedesem, a nawet detalami, takimi jak kubki na szczoteczki czy pojemnik na mydło. Takie drobnostki czasem powodują, że dane pomieszczenie jest odbierane jako niezwykle gustowne i przemyślane.

Nie tylko kolor

Niektórzy wybór płytek utożsamiają wyłącznie z wyborem koloru, najlepiej będącego wariantem bieli. Tymczasem okazuje się, że producenci zaskakują nas dzisiaj asortymentem szerokim w bardzo wielu aspektach.

Jednym z nich jest kształt. Standardowy prostokąt jest oczywiście nadal najchętniej wybieraną opcją, ale na rynku znajdziemy już płytki kwadratowe, w kształcie rombu albo nawet wielokąta. Nieco mniejsze kafelki pozwalają na popuszczenie wodzy fantazji i zrobienie fantazyjnej mozaiki. Można też zdecydować się na połączenie – płytki wielkoformatowe (również bez fugowe) + kilka drobniejszych kafelków na przełamanie.

Parametry mają znaczenie

Kiedy planujemy biały montaż, naturalnym dla nas jest, że poszczególne jego elementy w podstawowych parametrach są do siebie podobne. Główne różnice polegają na kształcie, rozmiarze, ewentualnie kolorze. Tymczasem w sprawie płytek wcale nie jest to takie oczywiste.

Jeśli chodzi o płytki do łazienki, to powinny one przede wszystkim być mało nasiąkliwe. Ich zwarta, zamknięta struktura sprawi, że nie zaszkodzi im wilgoć, jaka zazwyczaj panuje w tym pomieszczeniu. Co więcej, taka ceramika nie absorbuje też płynnych zabrudzeń, które potem ciężko byłoby wyczyścić. Nie szkodzą jej także detergenty.

Szczególnym rodzajem płytek są te na podłogę. Jak już zostało wspomniane, w łazience nie trudno o wilgoć, więc powinny być antypoślizgowe. Jeśli zainwestowaliśmy w ogrzewanie podłogowe, sprawdźmy też taki parametr jak przewodnictwo ciepła, aby nasza instalacja była jak najbardziej wydajna.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Jeden komentarz

  1. W łazience warto postawić na płytki jasne o błyszczącej powierzchni co optycznie powiększy nasze wnętrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *