Akebia, wiciokrzew, bluszcz i trzmielina - pnącza zimozielone do ogrodu

Jakie pnącza zimozielone warto posadzić w ogrodzie? 5 roślin na altany, pergole i ogrodzenia

Pnącza zimozielone to doskonały sposób na dodanie koloru i struktury ogrodowi nie tylko zimą. Są świetnym okryciem dla altan oraz ogrodzeń. Przy wyborze pnączy zimozielonych do swojego ogrodu musimy wziąć pod uwagę rozmiar ogrodu, warunki tam panujące. Sprawdź, jakie zimozielone pnącza warto posadzić w ogrodzie.

Pnącza zimozielone, które warto posadzić w ogrodzie

Pnącza zimozielone to rośliny pnące, które zachowują liście przez cały rok. Dlatego pięknie prezentują się w ogrodzie jako rośliny okrywowe na altanach, pergolach, drabinkach oraz ogrodzeniach. Urozmaicają także ogród zimą i stanowią piękny akcent kolorystyczny. Zimozielone pnącza są mało wymagające jeśli chodzi o warunki glebowe, a także świetlne. Oto kilka pnączy zimozielonych, które warto posadzić w ogrodzie.

Sprawdź: 5 kwitnących pnączy wieloletnich, które warto posadzić w ogrodzie

Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Bluszcz pospolity to popularne pnącze zimozielone, które jest łatwe w uprawie i może rosnąć w różnych warunkach. Jest to roślina szybko rosnąca, która może osiągnąć wysokość do 20 metrów. Bluszcz pospolity ma ciemnozielone liście, które mogą mieć różne kształty i rozmiary.

Bluszcz pospolity z dwukolorowymi liśćmi - bardzo odporne pnącze zimozielone
Bluszcz pospolity z dwukolorowymi liśćmi – bardzo odporne pnącze zimozielone / Fot. Canva.com

Wiciokrzewy (Lonicera)

Wiciokrzewy to rodzaj pnącza zimozielonego, które kwitnie na wiosnę lub latem. Kwiaty wiciokrzewu są zazwyczaj białe, żółte lub różowe. Wiciokrzew może osiągnąć wysokość do 10 metrów. Istnieje kilka gatunków wiciokrzewów, które nie tracą liści na zimę, są to: wiciokrzew Henry’ego, wiciokrzew zaostrzony, wiciokrzew japoński (półzimozielony gatunek wiciokrzewu).

Wiciokrzew - zimozielone pnącze do ogrodu
Wiciokrzew – zimozielone pnącze do ogrodu / Fot. Canva.com

Trzmielina Fortune’a (Euonymus fortunei)

Trzmielina Fortune’a to pnącze zimozielone o pstrych liściach. Liście trzmieliny Fortune’a mogą być zielone, żółte, białe lub kremowe. Trzmielina Fortune’a może osiągnąć wysokość do 6 metrów. Jest doskonałym wyborem na żywopłoty, gdyż można ją bardzo łatwo formować.

Trzmielina - zimozielone pnącze idealne na żywopłoty
Trzmielina – zimozielone pnącze idealne na żywopłoty / Fot. Canva.com

Akebia pięciolistkowa (Akebia quinata)

Akebia pięciolistkowa to szybkorosnące pnącze z rodziny krępieniowatych, które może osiągnąć wysokość do 10 metrów. Ma liście złożone z pięciu lancetowatych listków. Kwiaty są małe, fioletowo-brązowe i pachną czekoladą. Owoce to podłużne jagody, które są jadalne.

Akebia - oryginalne zimozielone pnącze do ogrodu
Akebia – oryginalne zimozielone pnącze do ogrodu / Fot. Canva.com

Jak wybrać zimozielone pnącza do ogrodu?

Wybierając pnącza zimozielone do swojego ogrodu, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

  • Rozmiar ogrodu: Niektóre pnącza zimozielone, takie jak bluszcz pospolity, mogą rosnąć bardzo duże. Należy upewnić się, że wybrane pnącze nie będzie zbyt duże dla ogrodu.
  • Warunki panujące w ogrodzie: Niektóre pnącza zimozielone, takie jak niektóre wiciokrzewy, preferują stanowiska słoneczne, podczas gdy inne, takie jak bluszcz pospolity, mogą rosnąć w cieniu.

Sprawdź: 5 warzyw, które dobrze rosną w cieniu

Akebia, wiciokrzew, bluszcz i trzmielina - pnącza zimozielone do ogrodu
Akebia, wiciokrzew, bluszcz i trzmielina – pnącza zimozielone do ogrodu / Fot. Canva.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *