Ogród bezpieczny dla dzieci: Uwaga na trujące rośliny w ogrodzie!

Ogród to miejsce, które dzieci kochają i z entuzjazmem odkrywają kolejne zakamarki, a przy okazji także interesujące rośliny. Te ostatnie kuszą nie tylko pięknymi kwiatami, ale także owocami i ciekawymi liśćmi. Jeżeli w naszym ogrodzie bawią się kilkuletnie dzieci musimy szczególną uwagę zwrócić na rośliny, które są w zasięgu ich rąk. Wiele z ogrodowych piękności to okazy silnie trujące, których liście lub owoce mogą być bardzo niebezpieczne! Trujące rośliny w ogrodzie – oto lista potencjalnie groźnych gatunków.

Trujące rośliny w ogrodzie – cis zawiera jedną z najsilniejszych trucizn

Ogród bezpieczny dla dzieci

Wybierając rośliny do ogrodu często kierujemy się ich oryginalnym wyglądem, okazałymi kwiatami, pięknym zapachem lub ciekawymi owocami. Jak się okazuje wiele roślin często spotykanych w naszych ogrodach to silne trucizny. Dodatkowo, to właśnie te najciekawsze rośliny mogą zaszkodzić naszym dzieciom. Przygotowując ogród dla kilkulatka warto sprawdzić, co rośnie przy naszym domu i pozbyć się lub odpowiednio zabezpieczyć niebezpieczne gatunki.

Spożycie liści lub owoców konwalii może doprowadzić do śmierci

Trujące rośliny w ogrodzie:

 • Bieluń (datura) – jest śmiertelnie trujący! Spożycie przez dziecko kilku nasion, może okazać się śmiertelne, dla dorosłego człowieka niebezpieczne jest zjedzenie ok. 15 szt.
 • Bluszcz pospolity – owoce i liście zawierają saponiny wywołujące zaburzenia pracy żołądka, jelit i układu nerwowego.
 • Bukszpan – ten wielkanocny krzew ma trujące zarówno liście jak i owoce. Na szczęście nie zawierają bardzo silnej trucizny, a ich zjedzenie może skutkować bólem żołądka, wymiotami i biegunką.
 • Cis – jest to silnie trujące drzewo. Szczególnie niebezpieczne są jego igły i nasiona, znajdujące się czerwonych owocach.
 • Konwalia majowa – woda z wazonu z tymi pięknymi kwiatami może być śmiertelną trucizną! Owoce i liście tego majowego kwiatu zawierają silne glikozydy nasercowe; zjedzenie zaledwie kilku z nich przez małe dziecko może spowodować śmierć.
 • Miłek wiosenny – roślina jest w całości trująca. Przy zatruciu występują mdłości, wymioty, zaburzenie widzenia, a nawet paraliż.
 • Ostrokrzew kolczasty – ten piękny bożonarodzeniowy krzew ma trujące zarówno liście jak i owoce. Na szczęście nie zawierają bardzo silnej trucizny, a ich zjedzenie może skutkować bólem żołądka, wymiotami, biegunką oraz sennością.
 • Ostróżka – wszystkie części tej ozdobnej rośliny są trujące. Zjedzeni np. liścia powoduje wymioty, zaburzenia widzenia, trudności w oddychaniu.
 • Śnieguliczka – owoce tego uroczego krzewu zawierają saponiny i alkaloidy. Groźne może być spożycie nawet ich niewielkiej ilości.
 • Trzmielina – cała roślina, a szczególnie niezwykle efektowne owoce, są dla ludzi silnie trujące. Objawy zatrucia pojawiają się po kilkunastu godzinach, gdy trucizna zdąży rozejść się po całym organizmie. Zjedzenie nawet bardzo małej ilości ilości owoców może skończyć się śmiercią.
 • Tuja (żywotnik) – ten jeden z najpopularniejszych w Polsce krzewów iglastych na żywopłoty, zawiera tujon, który silnie drażni błony śluzowe i skórę. Po spożyciu igieł lub szyszek mogą wystąpić zawroty głowy, pobudzenie, zaburzenia świadomości oraz pracy serca.
 • Wawrzynek wilczełyko – silnie trujące są przede wszystkim czerwone owoce tego krzewu. Dla małego dziecka dawką śmiertelną jest spożycie zaledwie kilku jagód.
 • Wiciokrzew – jego owoce zawierają ksylosteinę, która drażni przewód pokarmowy, osłabia serce i zaburza pracę układu nerwowego. Spożycie kilku jagód może być przyczyną śmiertelnego zatrucia.
 • Zimowit – ten piękny jesienny kwiat zawiera kolchicynę, której spożycie w ekstremalnych przypadkach może być śmiertelne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *