Kwitnące pnącza wieloletnie - wiciokrzew, powojnik, glicynia, milin, hortensja pnąca

5 kwitnących pnączy wieloletnich, które warto posadzić w ogrodzie

Te kwitnące pnącza odmienią każdy ogród i sprawią, że będzie prezentował się bajecznie. Oto 5 kwitnących pnączy wieloletnich, które możemy posadzić przy pergoli, altanie, ogrodzeniu lub domowej ścianie.

Wielotonie kwitnące pnącza w ogrodzie — piękno i prywatność

Wieloletnie pnącza, szczególnie te kwitnące, to wyjątkowo dekoracyjne rośliny do ogrodu. Możemy posadzić je pod ścianą domu, przy ogrodzeniu, obsadzić nimi domek na narzędzia, albo altanę, a także prowadzić je na specjalnej kratce lub pergoli — wówczas stworzą piękną przegrodę, która oddzieli poszczególne części ogrodu i zapewni nam więcej prywatności. Większość kwitnących pnączy wieloletnich rośnie dość szybko i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki posadzeniu tych roślin w ogrodzie zyskamy piękny element dekoracyjny, który z pewnością doda uroku naszemu otoczeniu.  

Glicynia (wisteria)

Glicynia, czyli wisteria to niezwykle dekoracyjne pnącze, które odpowiednio prowadzone może tworzyć zielone sufity, z których zwieszają się bajkowe girlandy kwiatów. Glicynia szybko rośnie i w niedługim czasie może pokryć pergolę, ogrodzenie lub kratkę. W czerwcu pnącze okrywa się pięknymi liliowo-fioletowymi kwiatami, które wyglądają wręcz bajkowo. Jesienią, kiedy po silniejszych przymrozkach opadną liści, pędy wisterii zdobią długie strąki, które warto jednak obrywać. 

Glicynia, czyli wisteria
Glicynia, czyli wisteria / Fot. Canva.com

Powojnik (clematis)

Powojnik jest ulubionym wieloletnim pnączem ogrodników, które pokrywa pergole i inne podpory dywanami kwiatów w kolorach od śnieżnej bieli, przez odcienie różu, po purpurę i głębokie fiolety. Na rynku dostępnych jest wiele odmian powojników, które różnią się wytrzymałością na niskie temperatury oraz wymaganiami świetlnymi, dlatego z łatwością można dobrać roślinę do własnych potrzeb. Powojniki szczególnie atrakcyjnie prezentują się posadzone razem z różami pnącymi lub okrywowymi — wówczas razem tworzą prawdziwy kwietny spektakl.

Kwitnący powojnik w kolorze ciemnego różu
Kwitnący powojnik w kolorze ciemnego różu / Fot. Canva.com

Hortensja pnąca

Hortensje są uwielbiane za piękne, duże kwiaty i bujne liście. Chociaż większość ludzi kojarzy hortensje w odmianach ogrodowych i bukietowych, są też hortensje pnące. Pędy hortensji pnącej z łatwością przywierają do powierzchni dzięki korzeniom powietrznym, tworząc romantyczną ścianę, pełną delikatnych kwiatów, pasującą do każdego ogrodu wiejskiego. Hortensje pnące początkowo rosną dość wolno, ale gdy już się zaaklimatyzują, rozrastają się intensywnie, tworząc zielone ściany.

Hortensja pnąca obsypana białymi kwiatami
Hortensja pnąca obsypana białymi kwiatami / Fot. Canva.com

Wiciokrzew

Wiciokrzew to szybko rosnące pnącze, które doskonale nadaje się do osłaniania słupka ogrodzeniowego, altany lub kraty. Jego kwiaty przywodzą na myśl egzotyczne epifity. Wiciokrzew może kwitnąć przez całe lato. Jego pędy są często czerwone lub fioletowe, a z wiekiem stają się zielonkawobrązowe, co zapewnia dodatkowe walory ozdobne tej rośliny.

Bujnie kwitnący wiciokrzew
Bujnie kwitnący wiciokrzew / Fot. Canva.com

Milin amerykański

Milin to pnącze, które latem pokrywa się dywanem rurkowatych kwiatów w kolorze czerwono-pomarańczowym. Gdy się zaaklimatyzuje po posadzeniu, rośnie szybko i praktycznie nie wymaga dodatkowej pielęgnacji. Sprawdzi się jako roślina okrywowa, a także jako pnącze na kratki, pergole, altany i ogrodzenie. 

Kwiaty milinu w kolorze ognistego pomarańczu
Kwiaty milinu w kolorze ognistego pomarańczu / Fot. Canva.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *