Sałata to synonim zdrowego odżywiania i kuchni w stylu fit. Liście sałaty dodajemy do kanapek, sałatek, dań na ciepło, smoothies. Różne rodzaje sałat możemy hodować w przydomowym ogródku lub po prostu kupić w sklepie. Sałata jest doskonałym uzupełnieniem diety, a do tego świetnie smakuje, dlatego warto po nią sięgać jak najczęściej! Sprawdź, które gatunki sałaty najlepiej sprawdzą się w kuchni.
Spis treści
Dlaczego warto jeść sałatę?
Liście sałaty kryją w sobie bogactwo witamin i minerałów, a do tego są bardzo fit. 100 g sałaty zawiera zaledwie 12 kalorii (kcal). Sałata jest natomiast bogatym źródłem witamin – zawiera wszystkie witaminy poza witaminami D i K. Co ciekawe, zawiera bardzo dużo witaminy E, która jest silnym antyoksydantem i chroni komórki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Dodatkowo sałata jest bogata w sole potasu, manganu i magnezu oraz w bardzo zdrowe i potrzebne kwasy organiczne.
Które gatunki sałaty najlepiej sprawdzą się w kuchni
Sałata masłowa – ma duże, miękkie liście. Ta słodkawa sałata doskonała pasuje do wiosennych sałatek z dodatkiem pomidorów, młodego kalafiora i rzodkiewki. W Polsce to także podstawowy składnik najsłynniejszego wiosennego dodatku do obiadu, czyli sałaty ze śmietaną.
Sałata lodowa – ta sałata ma neutralny smak, doskonale łączy się z pomidorami, serem feta, serami pleśniowymi, a także owocami. Jest doskonałym składnikiem mieszanek sałat, gdzie neutralizuje ostre smaki radicchio i endywii.
Sałata rzymska – sałata rzymska to składnik wielu sałatek sezonowych, a także słynnej sałatki Cezara. Szczególnie chętnie wybierane są jej młode listki (sałata rzymska baby). Jej liście są soczyste liście i mają łagodny smak. Popularność zawdzięcza także swojej trwałości. Idealnie pasuje do pomidorów, sera feta i winegretu.
Sałata dębolistna – sałata typu liść dębu nazwę zawdzięcza podobieństwu liści do liści dębu. Poza pięknym kształtem liście są także ciekawie wybarwione – mogą być zielone, ciemnoczerwone lub tworzyć mieszankę tych barw. Jej liście są bardzo delikatne, dlatego nie można jej zbyt długo przechowywać. Sałata dębolistna jest lekko pikantna w smaku i ma orzechowy aromat. Komponuje się z serami, grzybami i delikatnymi sosami.
Endywia kędzierzawa (sałata kędzierzawa) – ma lekko gorzki smak, dlatego jest idealnym dodatkiem zaostrzającym kompozycje sałat. Pasuje do świeżych sałatek z dodatkiem ostrych sosów. Świetnie smakuje także duszona – podawana na ciepło (podobnie jak cykoria).
Sprawdź, jak przechowywać rzodkiewkę
Sałata – doskonałe uzupełnienie codziennych posiłków
Warto zadbać o to, by sałata jak najczęściej gościła na naszych talerzach. Bogactwo odmian z pewnością uchroni nas od monotonii. Jeżeli w pobliskim sklepie nie możemy kupić ulubionej sałaty możemy po prostu zamówić np. sałatę lodową z dostawą do domu i cieszyć się pyszną sałatką grecką podczas rodzinnej kolacji.
Źródło: Artykuł sponsorowany