Białe kubki porcelanowe na kamiennym blacie

Kubki porcelanowe – w czym są lepsze od kubków szklanych i ceramicznych?

Wiele osób rozpoczyna swój dzień od kubka aromatycznej kawy lub herbaty. Ten prosty rytuał ma nie tylko pobudzić do działania, ale przede wszystkim zapewnić przyjemne chwile – tuż przed pracą lub innymi obowiązkami. Mimo, że nie zwracamy na to szczególnej uwagi, to jednak kubki towarzyszą nam każdego dnia, podczas celebrowania mniej lub bardziej ważnych chwil. Są z nami w domu podczas śniadania i kolacji, na tarasie lub w ogrodzie, gdy spotykamy się z przyjaciółmi. Część z nas ma w swojej kolekcji kubki z ceramiki, część posiada kubki ze szkła. Wszystkie z nich mają swoje zalety. Są również kubki porcelanowe, które cieszą się ogromną popularnością i które wciąż odkrywamy na nowo, zachwycając się ich ponadczasowym pięknem. W czym zatem kubeczki porcelanowe są lepsze od tych wykonanych z innych materiałów? Sprawdźmy!

Szklane kubki – zalety

Szkło jest bardzo popularnym materiałem do produkcji zastawy stołowej. Przede wszystkim jest uniwersalne, a ponadto jest ekologiczne. Można je dowolnie formować, dzięki czemu szklane kubki mogą mieć rozmaite kształty i wielkości. Dużą zaletą szkła jest na pewno obojętność chemiczna. Oznacza to, że szklane kubki nie przejmują ani zapachu, ani nawet barwy serwowanych w nich napojów. Poza tym przezroczyste szkło pozwala cieszyć oko zawartością kubka. Dla wielu osób kawa podana w szklanym kubku po prostu wygląda lepiej niż w każdym innym, zwłaszcza jeśli mówimy tu o wymyślnych kompozycjach, typu latte macchiato lub cappuccino. Szkło, choć może być piękne, jest niestety kruche i z tym należy się liczyć.

Kubek szklany z herbatą

Kubki ceramiczne – zalety

Słowo “ceramika” bardzo często stosowane jest ogólnie do wszystkich wyrobów produkowanych z różnego rodzaju glinek. Dlatego warto wiedzieć, że popularne kubki z porcelitu lub kubki z fajansu to także kubki ceramiczne. Jeśli chodzi o porcelit, to wytwarza się go podobnie jak jego szlachetną siostrę – porcelanę i dlatego posiada właściwości zbliżone do niej choć jest od niej tańszy. Oczywiście nie może równać się porcelanie, ale podobnie jak ona charakteryzuje się dużą wytrzymałością i długą żywotnością. Kubki z porcelitu są łatwe do utrzymania w czystości. Z powodzeniem można myć w zmywarce.

Inne popularne kubeczki – kubki z kamionki, to także naczynia ceramiczne. Kamionka jest materiałem wytrzymałym i odpornym na niskie oraz wysokie temperatury. Kubki z kamionki mają dość grube ścianki, które nie przepuszczają światła. Od naczyń z porcelitu różnią się kolorem. Ich barwa jest zazwyczaj jasnoszara lub jasnobrązowa. Mimo, że są solidne, to jednak ich estetyka nie wszystkim odpowiada. Daleko im do elegancji, jaką niesie za sobą porcelana.

Czym różni się ceramika od porcelany?

Porcelana i ceramika mają ze sobą dużo wspólnego. Przede wszystkim sposób ich produkcji jest podobny i polega na wypalaniu w wysokich temperaturach odpowiednio uformowanych materiałów pochodzenia naturalnego (jak np. glinki, gliny i kwarce). Poza tym, porcelana to odmiana ceramiki, szlachetniejsza, ale odmiana. Na czym więc polega różnica? Porcelana nazywana jest białym złotem, a to już mówi bardzo dużo. Najlepsze naczynia porcelanowe są cienkie, co nie oznacza, że mają słabą wytrzymałość. Jest wręcz odwrotnie. Porcelana jest niesamowicie wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Co ciekawe, jej twardość porównywalna jest z granitem! Poza tym charakteryzuje ją przepuszczalność światła, mała porowatość powierzchni, dzięki której trudno się brudzi oraz nieścieralność. Tego wszystkiego nie można powiedzieć o zwykłej ceramice. Jeśli chcesz mieć pewność, że masz do czynienia z prawdziwą porcelaną a nie z podróbką – spójrz na naczynie pod światło. Jeśli będzie przepuszczać promienie to znak, że trzymasz w dłoniach oryginał. Naczynia ceramiczne, np. z fajansu, ze względu na niższą jakość i większą chropowatość, pokrywane są trwałym, nieprzezroczystym szkliwem, więc światło nie będzie przez nie prześwitywać.

Kubki porcelanowe – w czym są lepsze od szklanych i ceramicznych

Porcelana kojarzona jest przede wszystkim z luksusem i elegancją. To najszlachetniejsza odmiana ceramiki. Kubeczki porcelanowe, mimo że posiadają cienkie, czasem nawet prześwitujące ścianki, odznaczają się dużą twardością oraz wytrzymałością i tym samym mogą służyć przez długie lata, czego nie można powiedzieć o kubkach ceramicznych, a tym bardziej szklanych.

Co bardzo ważne dla naczyń stołowych, porcelana cechuje się bardzo niską nasiąkliwością i dużą nieprzepuszczalnością cieczy. Miłośnicy mocnej herbaty i czarnej kawy nie muszą się więc obawiać o zafarbowanie kubków od osadu. Wysokiej jakości porcelana, w przeciwieństwie do niższej jakości ceramiki, nie wchodzi w reakcje z napojami, dlatego aby pozbyć się zabrudzeń wystarczy umyć naczynie pod bieżącą wodą. 

Decydując się na kubki porcelanowe masz pewność, że ulubiona herbata lub kawa dłużej zachowa optymalną temperaturę. Dzieje tak dlatego, że porcelana jest bardziej szczelna niż chociażby szkło. Jednocześnie kubki z porcelany są bardzo estetyczne, wręcz niesamowicie szykowne. To ponadczasowa elegancja, która nigdy nie wychodzi z mody. To prawda, że porcelana nie jest materiałem tanim, ale na pewno warta jest każdej złotówki. Eleganckie kubki porcelanowe to nie tylko solidność i długa żywotność, ale także klasa i luksus w czystej postaci.

Kubek porcelanowy z kakadu
Kubek porcelanowy z kakadu z oferty sklepu sklep.maxwellandwilliams.pl

Gdzie kupić wysokiej jakości kubki z porcelany?

Wybór prawdziwej porcelany może sprawić trochę trudności, zwłaszcza jeśli nie mamy doświadczenia w tym temacie. Dlatego zawsze warto odwiedzić zaufane miejsce, jak np. sklep z kubkami porcelanowymi Maxwell and Williams. To prawdziwy raj dla miłośników eleganckiej porcelany. Do wyboru mamy eleganckie kubki z porcelany w wydaniu tradycyjnym, które przepięknie zaprezentują się w klasycznych aranżacjach wnętrz oraz w wydaniu nowoczesnym, które będą ozdobą stołu w stylu modern. Kubki z porcelany Maxwell and Williams to cały wachlarz propozycji. Oferta obejmuje zarówno duże, pojemne naczynia, jak i delikatne kubeczki porcelanowe, w różnych kształtach, wzorach i kolorach. Miłośnicy natury mogą wybrać kubki z kolekcji Birds, Animals czy Kilburn. Z kolei fani skandynawskiego minimalizmu z pewnością ucieszą się z kubków z linii Tint, o szlachetnym, matowym wykończeniu. Maxwell and Williams posiada też stylowe kubki z porcelany w stylu angielskim. Wszystkie z nich zostały wykonane ze szlachetnej i wytrzymałej porcelany.

Kubek porcelanowy z sową
Kubek porcelanowy z sową z oferty sklepu sklep.maxwellandwilliams.pl

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *