Segregacja odpadów jest naprawdę ważna, jednak musimy robić to dobrze. Czy wiesz, gdzie wyrzucać kartony po mleku, soku lub przecierze? Sprawdź, jak segregować śmieci, aby żyło nam się lepiej.
Spis treści
Kartony po napojach — jak segregować?
Wiele osób chętnie kupuje soki, mleko, kefiry i inne płynne produkty w kartonowych opakowaniach. Są one wygodne, lekkie, łatwe do przechowywania i transportu. Problem pojawia się jednak, po wykorzystaniu produktu. Gdzie wyrzucić pusty karton po mleku?
Kartony po napojach i innych produktach płynnych to odpad, który może sprawiać trudność przy segregacji. Gdzie powinniśmy je wyrzucać, aby efektywnie segregować odpady? Kartony składają się z różnych substancji, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się, że są zrobione z papieru. Dodatkowo mają plastikowe elementy służące do zamknięcia opakowania.
Do jakiego pojemnika wyrzucać kartony po mleku?
Czy karton po mleku lub soku powinien trafić do pojemnika niebeskiego, jako opakowanie z papieru? Okazuje się, że nie! Karton po mleku to przykład opakowania wielomateriałowego. Karton to zewnętrzna warstwa z papieru oraz wnętrze wykonane z różnego rodzaju folii, które umożliwiają przechowywanie wewnątrz płynów. Dlatego kartony po mleku, sokach, maślance, kefirze, przecierach i innych płynnych produktach wyrzucamy do pojemnika żółtego — na metale i tworzywa sztuczne.
Przed wyrzuceniem do pojemnika kartony opróżniamy z resztek produktów i zgniatamy je, aby ich objętość w śmieciach była jak najmniejsza.

Gdzie wyrzucać nakrętki z kartonów?
Plastikowe nakrętki z kartonów z zasady wyrzucamy również do żółtego pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Wskazane jest, aby odkręcić je z kartonów i wrzucić oddzielnie. Najlepiej jednak, nakrętki zbierać i oddać do punktu zbiórki nakrętek — często zlokalizowane są one w szkołach, przedszkolach, siłowniach lub przed galeriami handlowymi.
Gdzie wyrzucić kubki po maślance, kefirze lub śmietanie?
Plastikowe kubki po maślance, śmietanie, jogurcie lub sokach wyrzucamy również do żółtego pojemnika, przeznaczonego na tworzywa sztuczne. Kubki muszą być opróżnione z resztek produktów.
Co do niebieskiego pojemnika na papier?
Tam wyrzucamy tylko czysty papier! Czyli opakowania z papieru i tektury, makulaturę, ulotki, gazety, książki i zeszyty (mogą być zapisane), karton i tekturę. Wszelkie opakowania lub produkty z papieru, które są zabrudzone np. tłuszczem, jedzeniem lub zanieczyszczeniami biologicznymi (np. zużyte chusteczki) wyrzucamy do odpadów zmieszanych.