Pacjentka w gabinecie stomatologicznym oczekuje na zabieg bondingu zębów

Na czym polega bonding zębów?

To innowacyjny zabieg w stomatologii estetycznej. Jest bezbolesny i skuteczny, a jego celem jest poprawa wyglądu zębów. To doskonały sposób dla osób, które poszukują nieinwazyjnego rozwiązania, jak też bardzo szybkiego efektu. Bonding może pomóc w przypadku takich defektów, jak ukruszenia i przebarwienia, pęknięcia, czy diastema (widoczna przerwa pomiędzy jedynkami lub siekaczami). Jak jest różnica pomiędzy bondingiem a licówkami?

Bonding a licówki – różnice

W bondingu wykorzystuje się specjalny materiał, którym jest żywica kompozytowa. Pierwszym etapem przeprowadzenia zabiegu jest dokładne oczyszczenie zębów. Następnie, przy pomocy łagodnego kwasu, szkliwo zostaje wytrawione. Gdy zęby zostaną opłukane, można przystąpić do nakładania bondu, a następnie warstwy kompozytu. Aby zabieg przyniósł trwały efekt, materiał zostaje utwardzony przy pomocy lampy stomatologicznej.

W przypadku licówek najczęściej stosuje się porcelanę, również kompozyt. Licówka jest cienką płytką, którą nakłada się na zęba. Zabieg ma na celu poprawę wyglądu zębów.

Bonding czy licówki – co wybrać?

Tak naprawdę jeden oraz drugi zabieg mają podobne zastosowanie. Najczęściej są polecane w przypadku:

  • zakamuflowania przebarwień oraz pęknięć na zębie
  • podczas odbudowy niewielkich uszkodzeń zęba
  • przy wyrównywaniu kształtu zęba
  • pozwalają na odświeżenie koloru zębów
  • są pomocne podczas dokonywania lekkich korekt w następnie leczenia ortodontycznego
  • dzięki licówkom i bondingowi pacjent może cieszyć się pięknym oraz naturalnym uśmiechem
  • zabiegi pozwalają na likwidację diastemy

Bonding a licówka – jakie są różnice?

Przede wszystkim bonding pozwala na widoczny efekt po pierwszej wizycie. W przypadku licówek nie jest to możliwe.

Również samo przygotowanie licówek jest o wiele bardziej czasochłonne. Wszystko dlatego, iż powstają one w specjalnym laboratorium protetycznym. Aby uzyskać odpowiedni kształt licówki pobiera się wycisk zęba. Jednak licówki wykazują dużą trwałość.

Dla wielu pacjentów ważną różnicą jest inwazyjność. Bonding jest zabiegiem bezinwazyjnym i bezbolesnym. Podczas wykonywania licówek niezbędne staje się zastosowanie znieczulenia miejscowego, jak też zeszlifowanie części zęba od strony licowej.

Jaki jest koszt bondingu?

Ciężko o jednoznaczną kwotę. W trakcie spotkania w gabinecie stomatologicznym, lekarz ocenia, jak duży zakres pracy musi być podjęty do tego, by uzyskać efekt, na jakim zależy pacjentowi. Nakład pracy zależy natomiast od stanu uzębienia, a to jest kwestią indywidualną. Sam bonding jest jednak tańszy, niż licówki.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *