Wędzenie mięs i ryb ma długą tradycję i jest stosowane od zarania dziejów. Dzięki zawartym w dymie aromatom produkty nabierają niepowtarzalnego smaku, konsystencji i zapachu. Zamiast kupować gotowe wyroby, możesz zorganizować własną ogrodową wędzarnię. Czy opłaca się zbudować ją samemu? Dowiedz się więcej.
Spis treści
Czy warto mieć wędzarnię w ogrodzie?
Ogrodowa wędzarnia to doskonałe rozwiązanie dla miłośników wędzenia mięsa, ryb i innych produktów. Oto kilka zalet, jakie niesie jej obecność w ogrodzie.
- Samodzielna kontrola – wędzenie w ogrodowej wędzarni umożliwia nadzorowanie całego przebiegu wędzenia oraz jakości i rodzaju użytych przypraw. Pozwala to na uzyskanie idealnego smaku i aromatu przyrządzanych wyrobów.
- Zachowana świeżość produktów – nie tylko surowych składników, ale także gotowych potraw. Uwędzone mięso czy ryby są gotowe do spożycia. Prosto z wędzarni na Twój stół trafiają świeże wyroby, które nie są długo transportowane i przechowywane w magazynach.
- Oszczędność – własna wędzarnia w ogrodzie pozwala zaoszczędzić pieniądze. Zwykle trzeba więcej wydać na zakup gotowej żywności niż na surowe mięso i cały proces jego wędzenia.
- Zdrowe posiłki – samodzielnie przygotowując wędzonki, wiesz, co jesz. Możesz delektować się szynką lub kiełbasą bez sztucznych konserwantów i dodatków, które zwykle znajdują się w kupowanych produktach wędzonych.
- Ciekawe hobby – wędzenie własnych produktów pozwala na rozwijanie umiejętności i zdobywanie nowych doświadczeń. Możesz eksperymentować z różnymi rodzajami mięsa, ryb i przypraw, co z kolei sprzyja utrzymaniu kreatywności w kuchni.
- Kultywowanie tradycji – przygotowywanie wędzonek może stać się rodzinny zwyczajem, które będzie przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Czy wato samemu zbudować ogrodową wędzarnię?
Przed rozpoczęciem budowy wędzarni warto dokładnie przemyśleć cały proces i zaplanować każdy krok. Nie bez znaczenia jest wybór odpowiedniego miejsca. Najlepiej zacienionego i z dala od innych budynków, aby uniknąć pożaru. Następnie należy wybrać materiały do budowy, które będą odporne na ogień i wilgoć. Najlepiej sprawdzą się cegła i blacha.
Kolejnym krokiem jest zaprojektowanie wędzarni, w której zmieści się odpowiednia ilość mięsa lub ryb do wędzenia. Warto pamiętać, że przestrzeń powinna być właściwie wentylowana, aby uniknąć zbyt dużej ilości dymu. Ważne jest również, żeby wędzarnia była wyposażona w odpowiedni piec lub grill, który pozwoli na uzyskanie optymalnej temperatury do wędzenia.
Co w przypadku, gdy brakuje miejsca, czasu i umiejętności do takich prac? Rozwiązaniem są gotowe wędzarnie zewnętrzne. Te praktyczne urządzenia zajmują niewiele miejsca i można postawić je nawet w małym ogrodzie. Pozwalają też zaoszczędzić sporo pieniędzy, ponieważ koszt zakupu materiałów i wyposażenia do tworzonej konstrukcji jest znacznie wyższy.
Samodzielna budowa wędzarni w ogrodzie jest nieco skomplikowana i czasochłonna. Gotowe wędzarki pozwalają od razu cieszyć się ich użytecznością i rozkoszować w domowych wyrobach.
Źródło: Artykuł sponsorowany