Wędzony boczek gotowany. Przy jego parzeniu powstaje wywar na wędzonce

Co ugotować na wywarze z wędzonki? Sposób na wykorzystanie wody z gotowania szynki lub boczku

Po zakończeniu gotowania wędzonych wędlin – szynki, boczku lub baleronu – w garnku zostaje nam niezwykle aromatyczny wywar z wędzonki, który oczywiście możemy wykorzystać! Pamiętamy o zasadzie zero waste i zgodnie z tą ideą szukamy sposobów na ten wywar. Poradzimy, co ugotować na wywarze z wędzonki.

Wywar z gotowania wędzonej szynki lub boczku, czyli wywar z wędzonki

Wywar z wędzonki powstaje poprzez gotowanie wędzonego mięsa (np. żeberek) lub wędlin (szynki, baleronu, boczku) w wodzie z warzywami i przyprawami. Wędzonka nadaje wywarowi charakterystyczny smak i aromat, a warzywa i przyprawy wzbogacają jego smak i wartości odżywcze.

Wędzone wędliny gotujmy lub zaparzmy najczęściej przed Wielkanocą. Przygotowujemy tak wędliny, które są uwędzone na ciepło, ale jeszcze surowe i wymagają dogotowania. W ten sposób możemy przygotowywać tradycyjne szynki, balerony i boczki

Surowe wędliny umieszczamy w dużym garnku z wodą z dodatkiem przypraw – pieprzu w ziarnach, ziela angielskiego, kilku goździków oraz liści laurowych.Przyjmuje się, że na 1 kg mięsa przypada około 60 minut parzenia. W czasie parzenia sprawdzamy temperaturę mięsa. Gdy w najgrubszym miejscu wędliny osiągnie ona 70°C, możemy zakończyć parzenie.

Po zakończeniu tego procesu w garnku zostaje nam niezwykle aromatyczny wywar z wędzonki, który oczywiście możemy wykorzystać! Pamiętamy o zasadzie zero waste i zgodnie z tą ideą szukamy sposobów na wywar z wędzonki.

Wędzenie wędlin w wędzarni
Wędzenie wędlin w wędzarni / Fot. Canva.com

Co ugotować na wywarze z wędzonki?

Wywar z wędzonki można wykorzystać do przygotowania wielu potraw, przede wszystkim zup, ale także sosów, risotto i dań mięsnych. Oto kilka propozycji potraw, do których możemy dodać wywar z wędzonki:

 • Bigos: Tradycyjne polskie danie z kapusty kiszonej, mięsa i wędzonki. Wędzonka dodaje bigosowi głębi smaku i wędzony aromat.
 • Gulasz: Pikantne danie z mięsa, warzyw i papryki. Wędzonka dodaje gulaszowi wędzony aromat i słoności.
 • Risotto: Włoskie danie z ryżu, warzyw i bulionu. Wędzonka dodaje risotto wędzony aromat i słoności.
 • Sos do makaronu: Sos do makaronu można przygotować na bazie wywaru z wędzonki. Wędzonka doda sosowi wędzony aromat i słoności.
 • Sos do pieczeni: Sos do pieczeni można przygotować na bazie wywaru z wędzonki. Wędzonka doda sosowi wędzony aromat i słoności.
 • Zupy i kremy: Wywar możemy dodać do różnych zup, np. zupy ziemniaczanej, grzybowej, porowej lub z soczewicy. 

 Wywar z wędzonki możemy także zamrozić i wykorzystać go później.

Sprawdź: najlepsza zupa na wywarze z golonki

Zupy na wędzonce

Jaką zupę ugotować na wędzonce? Istnieje wiele pysznych zup, które możemy przygotować na wywarze z wędzonki. Oto kilka popularnych propozycji zup na wędzonce:

 • Żurek: Tradycyjna polska zupa z kwaśnego żuru, białej kiełbasy i warzyw. Wędzonka dodaje jej głębi smaku i wędzony aromat.
 • Barszcz kiszony wielkanocny: Tradycyjny wielkanocny barszcz był gotowany na wywarze z wędzonki i podawany w pokroją szynką, boczkiem i innymi wędlinami oraz jajkiem na twardo. Sprawdź, jak kisić buraki na barszcz
 • Grochówka: Sycąca zupa z grochu, ziemniaków i warzyw. Wędzonka wzbogaca jej smak i sprawia, że jest bardziej treściwa.
 • Kapuśniak: Kwaśna zupa z kapusty kiszonej, ziemniaków i warzyw. Wędzonka dodaje jej wędzony aromat i słoności.
 • Krupnik: Sycąca zupa z kaszą, ziemniakami i warzywami. Wędzonka wzbogaca jej smak i sprawia, że jest bardziej treściwa i aromatyczna.
 • Zupa ogórkowa: Kwaśna zupa z kiszonych ogórków, ziemniaków i warzyw. Wędzonka dodaje jej wędzony aromat i słoności.
 • Barszcz ukraiński: Czerwona zupa z buraków, barszczu i warzyw. Wędzonka dodaje jej wędzony aromat i słoności.
 • Zupa fasolowa: Sycąca zupa z fasoli, ziemniaków i warzyw. Wędzonka wzbogaca jej smak i sprawia, że jest bardziej treściwa.

Aby wzmocnić wędzony smak zup, możemy dodawać do nich podsmażone wędzone wędliny, aby nadać jej bardziej wędzony aromat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *