Każdy z nas, w odpowiednim momencie, jest zobowiązany do podjęcia pracy zarobkowej. W Polsce, znalezienie dobrej pracy, uzależnione jest między innymi od takich kryteriów jak doświadczenie kandydatów, odpowiednio sporządzone cv, wykształcenie. Wymagane chęci do samej pracy czasem są jednak niewystarczające na rynku pracy. Dlatego wiele z nas szuka pracy za granicą. Jak wyglądają realia? Czy praca za granicą jest tak popularna? Gdzie za granicę jeździmy? Czy zatrudnienie na terenie Niemiec znajdzie jedynie pracownik fizyczny? Czy zakwaterowanie zapewnione jest w każdym przypadku? Jak ważna jest komunikacja i konieczność znajomości języka? Jakie wady i zalety daje zatrudnienie za granicą? Gdzie szukać ofert? Czy możesz sprawdzić legalność firm pośredniczących? Wszystko, co musisz wiedzieć o pracy za granicą.
Spis treści
Praca za granicami – charakterystyka problemu
Podejmując pracę w naszym kraju, mniej więcej orientujemy się, jak wygląda rynek pracy oraz jakie wymagania są przed nami stawiane. Szukając pracodawcy, często istotne jest dla nas wysokie wynagrodzenie, a także właściwa umowa. W Polsce może być to o dzieło umowa, umowa zlecenie czy umowa o pracę. Możemy podejmować pracę stacjonarną, coraz bardziej popularna jest także praca zdalna czy praca hybrydowa. Wciąż znajdziemy także wiele ofert o pracę tymczasową. A jak to wygląda za granicą?
Szukając pracy za granicami, szukamy zazwyczaj lepszego życia i większej wypłaty. Kluczowe staje się także odpowiednie mieszkanie, dlatego niejedna oferta zagraniczna zawiera także wliczone w nią zakwaterowanie. Jak jednak wygląda rekrutacja do takiej pracy? Gdzie jej szukać?
Aby zacząć rozważania praktyczne, warto znać nieco statystki. Wedle raportu Work Service, co roku wyjazd za granicę rozważa 1,6mln Polaków. Realnie, za granicami pracuje ok 8% aktywnych zarobkowo rodaków. Powodów wyjazdów zagranicznych jest kilka, ale do najpopularniejszych należą: lepsza perspektywa rozwoju zawodowego, wyższy standard życia czy lepsze warunki socjalne, brak odpowiedniej pracy w Polsce, nasi bliscy czy rodzina, która już mieszka za granicą, możliwości podróży i zwiedzania świata, chęć zdobywania nowych doświadczeń, chęć zmiany kraju na bezpieczniejszy i bardziej przyjazny administracyjnie czy podatkowo. Oczywiście inaczej będą wyglądały nasze motywacje, gdy jesteśmy świeżo po studiach, a inaczej, gdy jesteśmy pracownikiem w średnim wieku.
Co istotne, za granicę wyjeżdżają ludzie, którzy nie mogą znaleźć pracy w swojej okolicy. Są to najczęściej mieszkańcy wsi czy małych miast. Wyjeżdżają polacy z centralnej polski, najczęściej z wykształceniem średnim. Co ciekawe – wyjeżdżają Polacy w różnych przedziałach wiekowych. To ok 20-30% osób z każdej kategorii wiekowej (18-24, 25-34, 35-44 czy powyżej 45 lat).
Gdzie jeździmy? Kiedyś była to Wielka Brytania, dziś bardziej popularne są Niemcy czy Holandia. Niezwykle popularnym kierunkiem jest także Szwecja. Poza tym jeździmy do Norwegii, USA, Kanady, Hiszpanii, Francji, Austrii czy Australii.
Wady i zalety pracy za granicą
Samo pojęcie praca za granicą brzmi kusząco, choć wiele z nas zadaje sobie pytanie czy konieczny jest np. język angielski w stopniu komunikatywnym lub znajomość lokalnego języka. Z pewnością, zanim zdecydujesz się na wyjazd, pojawią się różne pytanie i obawy. Z pomocą przychodzi jednak nasz artykuł, który wskaże ci, czy będziesz zadowolony.
Na początku, wiele osób zastanawia się, jakie problemy może napotkać? Co jest wadą pracy za granicą? Do najczęściej wymienianych problemów zaliczamy m.in. rozłąkę z rodziną, brak znajomości języka i obawy związane z porozumieniem się na miejscu, ogólne obawy dotyczące mieszkania w innym kraju (np. kulturowe czy praktyczne), strach przed tym, czy zdołamy się przyzwyczaić do pracy w innym kraju, obawy z zakwaterowaniem.
Część z powyższych obaw oczywiście możemy wyeliminować. Możemy przygotować się do wyjazdu, zapoznając z lokalną polityką, przepisami. Możemy wcześniej poszukać odpowiedniego lokum lub postawić na pracę wraz z zakwaterowaniem. Możemy wcześniej pobrać kilka lekcji danego języka. Istnieje również taka opcja jak praca za granicą bez języka, czyli opcja posiadania zagranicznego koordynatora, który pomaga nam już na miejscu.
Ogólnie rzecz ujmując, jeśli dobrze się przygotujesz, nie ma się czego bać. Wiele osób, pracujących za granicą chwali sobie taką formę zatrudnienia. Wskazują oni między innymi na wyższe zarobki i wyższy standard życia, możliwość rozwoju zawodowego oraz osobistego, możliwość zwiedzania i poznawania świata, zdobywanie nowych doświadczeń życiowych.
Jak znaleźć dobrą pracę z ogłoszenia? Aplikuj poprzez sprawdzone agencje!
No dobrze, jak zatem się odpowiedzialnie zabrać za poszukiwanie pracy za granicą? Na samym początku warto wiedzieć czego i gdzie szukasz. Oferta prac za granicą jest niezwykle szeroka. Możesz pracować w obiektach przemysłowych jako pracownik fizyczny, którego zadaniem jest np. ładowanie towaru na magazynie, możesz znaleźć taką pracę jak zbieranie owoców, warzyw, kwiatów. Za granicą pracę znajdzie zarówno specjalista, starszy specjalista, kierownik. Popularne w ofertach pracy jest komisjonowanie towarów czy logistyka.
Pracę warto zacząć od znalezienie dobrej agencji pracy. Warto przy tym sprawdzić Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia, gdzie znajdziesz informacje o legalnych agencjach pracy. Uzyskanie wpisu do owego rejestru, potwierdzane jest certyfikatem. Dobra agencja podpisuje także z kandydatem umowę kierującą do pracy. Powinna ona zawierać takie informacje jak siedzibę i oznaczenie pracodawcy, rodzaj umowy, okres zatrudnienia, wynagrodzenie i warunki pracy, informacje o świadczeniach socjalnych, ubezpieczeniach czy warunkach dopuszczenia do pracy.
W drugiej kolejności, zastanów się, co chcesz robić i czy masz odpowiednie kwalifikacje. Mierz siły na zamiary.
Po trzecie, przygotuj właściwe dokumenty tj. dowód osobisty, paszport, ksera wszelkich ważnych dokumentów, zezwolenia na pobyt i pracę, jeśli są one wymagane w danym kraju, umowę o pracę i umowę o zakwaterowanie, certyfikaty poświadczające twoje umiejętności i kompetencje zawodowe oraz ubezpieczenie zdrowotne. Warto także zadbać, aby dokumenty te były przetłumaczone na język docelowy.
Na końcu, pamiętaj o poszukaniu lokum przed wyjazdem lub upewnij się, że pracodawca zapewnia ci także zakwaterowanie.
Gdzie szukać pracy? Warto przeglądać także różne serwisy z ofertami pracy. Na naszej stronie, znajdziesz np. takie opcje jak praca bez języka czy praca za granicą dla par.
I pamiętaj – nie ma się czego bać, o ile jesteś przygotowany. Poza tym, wiele problemów można przezwyciężyć jeszcze przed wyjazdem lub już po nim.
Źródło: Artykuł sponsorowany