Przeciwskazania do zabiegu HIFU

Przeciwwskazania do zabiegu HIFU

Nie ma chyba człowieka, który nie marzyłby o gładkiej skórze pozbawionej niedoskonałości. Jest to możliwe do osiągnięcia dzięki nowoczesnym zabiegom z zakresu medycyny estetycznej. Obecnie wyjątkowo dużą popularnością cieszy się metoda HIFU, oparta na wykorzystaniu wiązki fal ultradźwiękowych o bardzo wysokiej intensywności. Mogą się jej poddać prawie wszyscy – istnieją bowiem konkretne przeciwwskazania wykluczające z omawianej procedury. 

Idealny sposób na przywrócenie młodzieńczego wyglądu

HIFU w Warszawie to przede wszystkim zabieg o charakterze liftingująco-modelującym. Wykonuje się go zarówno na twarzy, jak i szyi, ramionach, brzuchu, udach, a nawet pośladkach. Jest polecany osobom, które pragną skutecznie zredukować zmarszczki mimiczne, ograniczyć widoczność nadmiernie rozszerzonych porów, podnieść kąciki oczu, wyeliminować problem opadającej powieki, poprawić owal twarzy, wysmuklić sylwetkę, zmniejszyć poziom tkanki tłuszczowej, a także pozbyć się szpecących blizn, rozstępów czy przebarwień. Standardowy zabieg trwa od 30 minut do godziny i rozpoczyna się zawsze od wywiadu zdrowotnego z pacjentem. Następnie specjalista smaruje dane miejsce na ciele preparatem żelowym i przykłada aparat głowicowy emitujący ultradźwięki. Wiązka fal wnika w głąb skóry, generując przy tym ciepło o temperaturze około 70 stopni Celsjusza. W ten sposób wywołany zostaje wzmożony ruch komórek, co prowadzi do uaktywnienia procesu syntezy kolagenu i szeregu reakcji regeneracyjnych. Pozytywne rezultaty są widoczne już po jednej sesji, ale dla ich długoterminowego podtrzymania warto powtórzyć zabieg trzykrotnie z zachowaniem miesięcznego odstępu. 

Lista chorób i schorzeń dyskwalifikujących pacjenta

Metoda HIFU jest powszechnie uznawana za bezpieczną, lecz mimo wszystko w kilkunastu przypadkach nie powinna być przeprowadzana. Mowa tutaj o schorzeniach typowo neurologicznych, zaawansowanych chorobach układu sercowo-naczyniowego, udarze mózgu, epilepsji, nowotworach, niewyrównanej cukrzycy, poważnych stanach zapalnych i grzybiczych skóry, trądziku pokrywającym znaczny obszar twarzy oraz otwartych ranach. Nie zaleca się ponadto wykonywania zabiegu u kobiet będących w ciąży i karmiących noworodka piersią. Wynika to z faktu, że fale ultradźwiękowe mogą wykazywać działanie poronne i zaburzać proces laktacji. Pozostałe istotne przeciwwskazania to m.in. posiadanie wszczepionego rozrusznika serca lub implantów z metalu, skłonność do powstawania na skórze blizn przerostowych czy przyjmowanie leków przeciwzapalnych, sterydowych bądź przeciwkrzepliwych.

Lekarz jako głos rozsądku 

Istnieją określone przypadki, gdy pacjent nalega na poddanie się zabiegowi HIFU ze względu na brak uzasadnionych przeciwwskazań zdrowotnych, ale specjalista uczciwie mu to odradza. Taka sytuacja ma miejsce choćby w razie silnego odczuwania bólu, znacznego spadku samopoczucia (np. wskutek depresji), menstruacji (miesiączki) i posiadania ciemnej opalenizny słonecznej. Należy też koniecznie wstrzymać się od procedury ultradźwiękowej przez co najmniej dwa tygodnie po zastosowaniu kwasu hialuronowego albo botoksu na twarzy. Ciepło wytwarzane przez fale o wysokiej częstotliwości ma bowiem tendencję do rozpuszczania substancji wypełniających. Dodajmy, że efekty uboczne po HIFU występują stosunkowo rzadko. Do niekorzystnych objawów zaliczamy głównie opuchliznę, zaczerwienienie, zasinienie, ból mięśni i powierzchniowe oparzenie skóry.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *