Filtrowanie wody staje się coraz bardziej popularne i doceniane w naszym kraju. Więcej osób zaczyna stosować różnego rodzaju filtry do wody w życiu codziennym, sukcesywnie poznając związane z tym korzyści. W związku z rosnącą w społeczeństwie świadomością zwiększyła się także gama dostępnych na rynku rodzajów i typów filtrów. Aby dokonać właściwego dla siebie wyboru, warto poznać je wszystkie i dowiedzieć się nieco o każdym z nich.
Spis treści
Podstawowy podział filtrów
Urządzenia do filtrowania wody podzielić możemy przede wszystkim biorąc pod uwagę sposób ich działania. Kryterium to pozwala wyróżnić następujące typy filtrów:
- Filtr zmiękczający – określany także jako filtr jonowy lub jonizator do wody; to urządzenie, które ma za zadanie zmniejszyć stopień twardości wody oraz jego pH. Zbyt twarda woda niekorzystnie wpływa zarówno na naszą skórę i włosy, jak i na kondycję oraz żywotność używanych sprzętów domowych, takich jak czajnik czy pralka. Tego typu filtry należą do szczególnie popularnych, zwłaszcza w domach jednorodzinnych.
- Filtr węglowy – to inny równie popularny i często wybierany rodzaj filtra. Jest jednym z najlepiej i najefektywniej uzdatniających filtrów, dzięki którym otrzymujemy odpowiednio oczyszczoną, wolną od zanieczyszczeń wodę. Filtry węglowe nie tylko pozbawiają wodę niepożądanych zanieczyszczeń czy grzybów, ale także przyczyniają się do znacznej poprawy jej smaku i zapachu. W szczególnym działaniu tego rodzaju filtrów istotną rolę odgrywają także dodatki stopów cynku, miedzi i srebra, które dodatkowo działają również bakteriobójczo.
- Filtr z odwróconą osmozą – nazywany również krócej osmotycznym. Ten typ filtra może być stosowany do oczyszczania wody pochodzącej zarówno z miejskich wodociągów, jak i z własnej studni. Jak sama nazwa wskazuje, działanie urządzenia opiera się na filtracji osmotycznej. Umieszczona wewnątrz filtra membrana skutecznie zatrzymuje i usuwa niepożądane zanieczyszczenia z wody – są nimi metale ciężkie, wirusy, grzyby i bakterie. Ten rodzaj filtra niezwykle skutecznie eliminuje zanieczyszczenia, jednak jest nieco mniej wydajny niż pozostałe filtry i jonizatory wody.
Podział filtrów ze względu na miejsce montażu i obszar działania
Innym sposobem na podział filtrów jest wyróżnienie ich poszczególnych typów, ze względu na miejsce montażu oraz zakres działania. Dzieląc urządzenia w ten sposób, możemy wyróżnić:
- filtry na cały dom, które filtrują i uzdatniają wodę docierającą następnie do wszystkich jej źródeł w domu. Tego rodzaju filtr może być używany zarówno tam, gdzie woda doprowadzona jest z własnej studni, jak również w miejscach, gdzie korzysta się z usług miejskich wodociągów. W przypadku filtrów na cały dom należy pamiętać o ich odpowiednim ulokowaniu w miejscu, w którym panować będą odpowiednie warunki;
- filtry kuchenne, które uzdatniają wodę z kuchennego zlewu. Są to najczęściej niewielkie urządzenia, które z powodzeniem mieszczą się pod blatem, w szafce kuchennej. Filtry kuchenne coraz częściej wyposażone są także w przydatną funkcję, jaką jest jonizowanie wody. Jonizacja wody pitnej pozwala na lepsze nawodnienie oraz utrzymanie pożądanego poziomu pH w organizmie;
- filtry nakranowe, które stanowią szczególny rodzaj urządzeń filtrujących, umieszczane są bezpośrednio na kuchennym, lub łazienkowym kranie. Ich głównym zadaniem jest oczyszczenie wody, ale także poprawa jej smaku i zapachu;
- filtry łazienkowe to najczęściej filtry węglowe używane w umywalce lub montowane w słuchawce prysznicowej. Skutecznie filtrują wodę, pozbywają się zanieczyszczeń i zmiękczają ją. Montaż filtrów łazienkowych niesie za sobą korzyści dla naszej skóry i włosów, ale także dla urządzeń sanitarnych w pomieszczeniu;
- fIltry dzbankowe i butelkowe to szczególny rodzaj urządzeń uzdatniających wodę. Niewielkie, mobilne i wymienne, używane są w specjalnych dzbankach i butelkach filtrujących. Dzięki filtrom dzbankowym i butelkowym zyskujemy stały dostęp do wysokiej jakości zdrowej wody pitnej, bez konieczności kupowania jej w sklepie.
Filtry do urządzeń domowych
Warto wspomnieć także o filtrach stosowanych w urządzeniach domowych, zwłaszcza kuchennych. Do najpopularniejszych należą filtry lodówkowe, filtry pralkowe oraz filtry używane w zmywarce. Ich najważniejszym zadaniem jest maksymalne zwiększenie wydajności pracy urządzeń oraz przedłużenie ich żywotności. Dzięki obecności urządzeń filtrujących w zmywarce czy pralce, sprzęty są znacznie mniej narażone na powstawanie na ich powierzchni niepożądanych i szkodliwych osadów z obecnego w wodzie kamienia. Dzięki wydajnym filtrom pralkowym i zmywarkowym zwiększa się także skuteczność używanych w nich detergentów – i to nawet o 30%!
Nowoczesne filtry to praktyczne urządzenia, które nie bez powodu sukcesywnie zyskują na popularności. Liczne korzyści wynikające z ich montażu i użytkowania przekonują coraz większe grono użytkowników, nawet tych najbardziej sceptycznych.
Źródło: Artykuł sponsorowany