Segregacja odpadów

Segregacja odpadów w codziennym życiu

Czas potrzebny na rozłożenie się odpadów w dużej mierze zależy od ich rodzaju. Najszybciej rozkładają się odpady żywnościowe, natomiast najdłużej zaawansowane gatunki plastiku. Z tego powodu tak ważny jest recykling. Segregacja odpadów znacząco ułatwia ich ponowne przetwarzanie. Takie działanie skutkuje ograniczeniem produkcji i pozwala skupić się na proekologicznych rozwiązaniach. Segregacja powinna być prowadzona zarówno w domu, jak i w miejscu pracy. Sprzątanie biur polega m.in. na wywożeniu odpadów, które muszą znajdować się w prawidłowo oznaczonych pojemnikach. Praktycznie wszyscy pracownicy w trakcie wykonywania swoich obowiązków spożywają posiłki lub przekąski. Większość z nich jest zapakowana w plastikowe lub papierowe opakowania, które należy wyrzucić do odpowiedniego kosza.

Sprzątanie biur i segregacja odpadów

Wydawać by się mogło, że w biurach jest zdecydowanie mniej odpadów niż w domach lub mieszkaniach. Nic bardziej mylnego. Należy pamiętać, że pracownicy spędzają tam około 160 godzin w miesiącu. Jeżeli w danym biurze jednocześnie pracuje kilkanaście lub kilkadziesiąt osób, wówczas takie miejsce generuje ogromne ilości śmieci. Systematyczne sprzątanie biura wykonane przez profesjonalną firmę obejmuje nie tylko czyszczenie powierzchni płaskich, ale również utrzymanie czystości, np. w toalecie. Oferta przedsiębiorstw tego typu jest bardzo szeroka, dzięki czemu właściciele lub zarządcy lokali mogą ją dostosować do swoich potrzeb i wymagań.

Zasady sprawnej segregacji odpadów

Na początku warto zaznaczyć, że pojemniki na odpady powinny znajdować się w ogólnodostępnym miejscu, dzięki czemu każdy może z nich swobodnie korzystać. Drugą kwestią jest ich wielkość, którą należy dostosować do liczby pracowników. Im jest ich więcej, tym pojemniki muszą być większe. W przypadku gdy mają zbyt małą pojemnością, pojawiają się problemy. Wybrane pojemniki są napełniane zdecydowanie szybciej niż inne. Niestety gdy będą już pełne, przestają pełnić swoją funkcję, a pracownicy zaczynają wrzucać odpady do niewłaściwych pojemników. Należy za wszelką cenę nie dopuścić do takiej sytuacji. Firmy oferujące sprzątanie biur z pewnością doradzą i pomogą wybrać pojemniki o odpowiedniej pojemności.

Sprzątanie biur – o czym jeszcze należy pamiętać?

Kolejną rzeczą, którą trzeba zaplanować jest częstotliwość opróżniania koszy. W niektórych przypadkach konieczne będzie codzienne wykonywanie tej czynności. Dobrą praktyką jest umieszczenie nad koszami informacji, dzięki której pracownicy będą dokładnie wiedzieć, gdzie umieścić konkretny śmieć. Taka informacja może być przedstawiona w formie czytelnej infografiki.

  • Przedsiębiorstwa oferujące sprzątanie biur, odbierając posegregowane odpady, wrzucają je do większych pojemników. Następnie wszystkie trafiają do sortowni, w której jak sama nazwa wskazuje, odbywa się sortowanie. Wstępnie przygotowane odpady są transportowane do firmy, która specjalizuje się w ich przetwarzaniu. W niektórych przypadkach niezbędne jest dodatkowe wzbogacenie materiału. Dzięki tak przygotowanemu surowcowi można wyprodukować nowe produkty.

Teoretycznie taki cykl może trwać w nieskończoność. Najważniejszym wyznacznikiem dotyczącym zagospodarowania odpadów jest udział recyklingu. Im jest wyższy, tym więcej nowych produktów zostanie stworzonych przy wykorzystaniu odpadów. Chcąc chronić planetę, każdy kraj powinien dążyć do systematycznego zwiększenia udziału recyklingu na swoim terytorium, dzięki czemu do środowiska będzie trafiało zdecydowanie mniej śmieci.

Zapraszamy: wywóz odpadów Sopot

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *