Stłuczona bomba na choince. Gdzie wyrzucać takie odpady?

Gdzie wyrzucać stłuczone bombki choinkowe? Który pojemnik na śmieci wybrać

Świąteczne dekoracje wprowadzają do naszych domów magiczną atmosferę, ale czasem zdarza się, że w wirze przygotowań któraś bombka niefortunnie upadnie, a jej kawałki rozprysną się po podłodze. Co wtedy zrobić z takimi odpadami? Wybór właściwego pojemnika na stłuczone bombki choinkowe może nie być oczywisty, dlatego warto dowiedzieć się, jak poprawnie je segregować.

Czy bombki choinkowe nadają się do recyklingu?

Zanim zaczniemy mówić o wyrzucaniu stłuczonych bombek, dobrze jest zrozumieć, z czego właściwie są zrobione. Bombki mogą być szklane, plastikowe lub wykonane z innych materiałów, takich jak papier mache, metal czy ceramika. Niestety, większość z nich nie jest przystosowana do recyklingu. Bombki szklane, które najczęściej używamy, są pokryte różnymi farbami i ozdobami, co sprawia, że szkło z bombek nie może być wrzucone do pojemnika na odpady szklane, takie jak butelki czy słoiki.

Sprawdź, czego nie wyrzucamy do kompostownika

Co zrobić ze stłuczonymi bombkami?

Gdy bombka się stłucze, pierwszym krokiem jest oczywiście ostrożne posprzątanie odłamków, aby nikt się nie skaleczył. Zazwyczaj zbieramy je delikatnie, używając szufelki i miotły, a najdrobniejsze kawałki można zebrać wilgotnym ręcznikiem papierowym. W przypadku szczególnie ostrych kawałków lepiej zabezpieczyć ręce rękawiczkami. Po zebraniu odpadów nasuwa się pytanie: do którego pojemnika trafić powinny te resztki choinkowych bombek?

Sprzątanie resztek stłuczonej bombki choinkowej
Sprzątanie resztek stłuczonej bombki choinkowej / Fot. Canva.com

Który pojemnik na stłuczone bombki?

Zniszczone bombki szklane – zarówno całe, jak i rozbite – muszą wylądować w pojemniku na odpady zmieszane, czyli w tym, który najczęściej oznaczony jest kolorem czarnym. Szklane bombki nie mogą być przetwarzane tak jak zwykłe szkło, ze względu na wspomniane farby i dodatkowe ozdoby, które zanieczyszczają materiał. Natomiast bombki wykonane z tworzyw sztucznych również nie nadają się do standardowego recyklingu, więc ich miejsce także jest w odpadach zmieszanych.

Sprawdź, gdzie wyrzucać kartony po mleku

Co z innymi ozdobami choinkowymi?

Choć bombki to najczęstszy problem, podczas świąt gromadzimy również inne rodzaje ozdób, które z czasem mogą się zniszczyć. Lampki choinkowe, które przestały działać, nie powinny trafiać do zmieszanych odpadów, ale do miejsc, gdzie zbierane są elektrośmieci. Możemy oddać je do specjalnych punktów selektywnej zbiórki odpadów (PSZOK) lub niektórych sklepów oferujących zbiórkę sprzętu elektrycznego. Jeśli mamy do wyrzucenia łańcuchy choinkowe czy ozdoby papierowe, warto dokładnie sprawdzić ich skład – te sztuczne wrzucamy do zmieszanych, a biodegradowalne mogą trafić do pojemników na bioodpady.

Zniszczone ozdoby choinkowe. Gdzie je wyrzucać?
Zniszczone ozdoby choinkowe. Gdzie je wyrzucać? / Fot. Canva.com

Ekologiczne podejście do świątecznych dekoracji

Jesteśmy coraz bardziej świadomi ekologicznie, dlatego staramy się wybierać ozdoby, które można wykorzystać wielokrotnie i które są mniej szkodliwe dla środowiska. Przykładem mogą być bombki ręcznie robione z materiałów naturalnych, które można łatwo przetworzyć, a także ozdoby z masy solnej, suszonych owoców lub tradycyjne pierniczki. Warto również przemyśleć, jak przechowywać ozdoby, aby nie ulegały łatwemu uszkodzeniu. Odpowiednie kartony i miękkie opakowania mogą uchronić nasze świąteczne skarby przed zniszczeniem.

Właściwe segregowanie odpadów jest ważne 🙂

Choć wyrzucanie stłuczonych bombek wydaje się proste, warto pamiętać, że nie każde szkło nadaje się do recyklingu. Odpowiednia segregacja odpadów jest ważna, aby ułatwić przetwarzanie odpadów i dbać o środowisko. Stłuczone bombki wrzucamy do odpadów zmieszanych, a reszta ozdób wymaga indywidualnego podejścia. Dzięki takiemu podejściu możemy mieć pewność, że nasze święta nie tylko będą piękne, ale i bardziej przyjazne dla planety.