Toniemy w śmieciach, plastik i inne sztuczne substancje obecne są prawie wszędzie – w wodzie, w powietrzu, w organizmach zwierząt i ludzi. Nasz klimat się ociepla i coraz szybciej zmierzamy do katastrofy ekologicznej. Aby choć trochę spowolnić ten proces musimy zacząć od małych kroków. Jednym z nich jest właściwe rozdzielenie odpadów i surowców wtórnych. Sprawdź, jak prawidłowo segregować śmieci w domu.
Spis treści
Jak segregować śmieci w domu
Podstawą segregacji śmieci w domu jest ich prawidłowy podział na odpady, które wyrzucamy do pojemnika na odpady zmieszane i surowce wtórne, które mogą być ponownie wykorzystane i wyrzucamy je do właściwych pojemników, oznaczonych kolorami. Ważne, żeby do koszów na surowce wtórne nie wyrzucać opakowań (plastikowych, papierowych ani szklanych) zanieczyszczonych tłuszczem lub resztkami żywności. Przed wyrzuceniem takie opakowania musimy umyć, w innym przypadku wyrzucamy je do pojemnika na odpady zmieszane.
Segregacja śmieci – kolory worków i pojemników
Poszczególnym rodzajom surowców wtórnych odpowiadają pojemniki oraz worki na śmieci we właściwym kolorze. Oto jakie są kolory worków na śmieci do segregacji odpadów:
- żółty – metal i plastik (w tym kartony po mleku i sokach, ale poza opakowaniami po lekach i chemikaliach, bateriami, zabawkami oraz sprzętem elektronicznym i elektrycznym),
- niebieski – papier i kartony nie pokryte folią (poza resztkami tapet, ręcznikami papierowymi, pieluch jednorazowych),
- zielony – różnego rodzaju szkło (z wyjątkiem szyb, luster, soczewek optycznych, ceramiki, żarówek i opakowań po chemikaliach),
- brązowy – odpady biodegradowalne (oprócz ziemi, kości zwierzęcych i odchodów, olejów, leków),
- szary – odpady zmieszane (oprócz odpadów wymienionych powyżej).
Odpady zmieszane – co wyrzucamy?
Dla wielu osób największy problem stanowi określenie, co należy wyrzucać do odpadów zmieszanych. Są to między innymi resztki tłuszczu po smażeniu, zabrudzone tłuszczem opakowania metalowe, plastikowe i szklane, niedopałki, zużyte pieluchy, chusteczki higieniczne i ręczniki papierowe, zawartość worków odkurzaczy, zabrudzony żwirek lub trociny, paragony, opakowania z resztkami żywności np. jogurtu lub papier z masła.
Absolutnie do odpadów zmieszanych nie wyrzucamy baterii, akumulatorów, lekarstw, odpadów medycznych, świetlówek, opakowań po środkach ochrony roślin, chemikaliach, elektrośmieci i odpadów gabarytowych.
Segregacja śmieci jest naprawdę ważna. Chociaż to możemy zrobić, żeby było trochę czyściej. https://depesza.fm/segregacja-smieci-dlaczego-powinna-byc-obowiazkowa-w-kazdym-domu-i-firmie-1636374593