Suszenie prania w suszarce bębnowej jest o wiele zdrowsze i szybsze niż na suszarce podłogowej

Suszarka bębnowa – zdrowy, bezpieczny i skuteczny sposób na suszenie prania

Suszenie prania w domu, np. na: rozkładanej suszarce podłogowej, podsufitowej czy na kaloryferze, nie jest dobre ani dla pomieszczeń, w których przebywamy, ani dla naszego zdrowia. Jeszcze do niedawna większość z nas nie miała innego wyjścia i kiedy nie dało się wywiesić prania na balkon czy do ogrodu (okres, w którym to możliwe jest w naszym klimacie stanowczo zbyt krótki…), mieszkania obstawiane były suszarkami ze schnącą odzieżą. Suszarki bębnowe uchodziły za luksus, a ich ceny bywały zaporowe. Bywały! Na szczęście dziś suszarka nie jest już artykułem gospodarstwa domowego poza finansowym zasięgiem przeciętnej rodziny. Jeśli dużo i często pierzemy, to taka suszarka jest naprawdę dobrą inwestycją.

Dlaczego suszenie prania na grzejniku albo suszarce podłogowej nie jest dobre

Woda zbierająca się w pojemniku suszarki bębnowej po jednym cyklu suszenia, to ta sama, która odparowałaby, gdyby nasze pranie schło na suszarce podłogowej albo na kaloryferze. Już po jednym suszeniu zachodzi ryzyko odparowania ok. dwóch litrów wody. Łatwo wyobrazić sobie jak bardzo podnosi się wilgotność powietrza, kiedy dom jest pełen schnącego praniaDługo utrzymująca się nadmierna wilgotność może powodować:

  • rozwój grzybów i pleśni na ścianach,
  • skraplanie się wody na szybach oraz ich zaparowywanie,
  • zaostrzenie objawów alergii i astmy u domowników.

Jeśli pranie schnie na grzejniku, to głowica termostatu wyczuje takie obłożenie urządzenia i rozpozna ochłodzenie pomieszczenia. Otworzy więc zawór z gorącą wodą, żeby grzejnik stał się cieplejszy, ale oddanie ciepła do pomieszczenia nie będzie możliwe, bo grzejnik jest przecież zablokowany przez schnące ubrania. Głowica ciągle doprowadza więc gorącą wodę, a ta jest marnotrawiona, bo nie może dojść do wypromieniowania ciepła na zewnątrz. Warunkiem schnięcia prania jest zatem obniżenie temperatury w pokoju lub innym pomieszczeniu.

Zobacz także: Suszarka z pompą ciepła marki Siemens

Suszarka bębnowa z pompą ciepła

Suszarka z pompą ciepła to maksymalnie energooszczędne urządzenie. Pompa ciepła produkuje gorące powietrze, które upłynnia czynnik chłodzący i wytwarza dodatkowe ciepło bez większego zużywania energii. Wilgoć z suszonej odzieży jest usuwana podczas przepompowywania powietrza przez parownik, a pozostałe gorące powietrze jest zatrzymywane – będzie wykorzystane w następnym cyklu suszenia.

Zastosowanie połączenia technologii ogrzewania i chłodzenia do suszenia ubrań sprawia, że ostateczna temperatura suszenia jest niska. Dzięki funkcji iSensoric czujniki temperatury zapobiegają przegrzaniu, a czujniki wilgoci mierzą jej poziom, aby uniknąć przesuszenia ubrań. Pranie jest więc suszone delikatnie i precyzyjnie, nie trzeba go potem prasować. W suszarkach Siemens znajdziemy także program smartFinish, który używa pary do usuwania zagnieceń, jest idealny do garniturów, koszul i bluzek.

Coraz częściej suszarka bębnowa jest zestawiana z pralką
Coraz częściej suszarka bębnowa jest zestawiana z pralką / Fot. Materiał partnera

Suszarka z pompą ciepła wyposażona jest w szufladkowy zbiornik na skondensowaną wodę, którą urządzenie czyści. Jeśli nie chcesz opróżniać go po każdym cyklu suszenia, skorzystaj z dołączonego do suszarki węża odprowadzającego wodę bezpośrednio do odpływu – wąż taki należy odpowiednio podłączyć. Jeśli nie zdecydujesz się na to rozwiązanie, urządzenie będzie można umieścić w dowolnym miejscu domu!

Suszarka z pompą ciepła to optymalny wybór dla osób, które kupują ubrania przede wszystkim z delikatnych i drogich tkanin, wymagających specjalnego traktowania.

Suszarka bębnowa kondensacyjna

Suszarka kondensacyjna usuwa wilgoć z ubrań przez podgrzanie powietrza do wysokiej temperatury oraz wprowadzenie go do obiegu w bębnie. To ten model suszarki, w którym woda „wyssana” z suszonej odzieży jest następnie gromadzona na tacy na skropliny i po każdym cyklu suszenia należy ją usunąć ręcznie (w niektórych modelach istnieje też możliwość zainstalowania rury podłączonej do odpływu). Teraz widzisz doskonale, ile wody mogło odparować w pokoju, gdybyś suszył odzież inaczej niż w suszarce bębnowej!

Suszarki kondensacyjne są tańsze niż suszarki z pompą ciepła.

Jeśli pierzesz często, prowadzisz aktywny tryb życia i zależy ci na szybkich przepierkach, to w suszarce kondensacyjnej znajdziesz szybki cykl suszenia. W suszarce z pompą ciepła czas suszenia zawsze jest dłuższy, choć niskie zużycie energii, korzystnie wpływające na środowisko, oraz niska temperatura suszenia chroniąca tkaniny bywają kluczowymi argumentami jej zakupu.

Suszenie prania w suszarce bębnowej jest o wiele zdrowsze i szybsze niż na suszarce podłogowej
Suszenie prania w suszarce bębnowej jest o wiele zdrowsze i szybsze niż na suszarce podłogowej / Fot. Materiał partnera

Jakie jeszcze zalety mają suszarki bębnowe Siemens

Warto wiedzieć, że suszarki z pompą ciepła oraz suszarki kondensacyjne Siemens zużywają do 68% mniej energii w porównaniu z podobnymi urządzeniami wyprodukowanymi w 2001 roku.

Jeśli zdecydujesz się na zakup pralki i suszarki, które pracują w systemie Siemens Home Connect, to będą się ze sobą komunikowały. Oznacza to, że suszarka otrzyma od pralki informacje o ładunku, tkaninach i pozostałej wilgoci zakończonego prania, a następnie specjalny algorytm dopasuje optymalny program suszenia.

W suszarkach bębnowych kondensacyjnych i suszarkach bębnowych z pompą ciepła gwarantowana jest nie tylko pełna automatyzacja całego procesu prania i suszenia odzieży, ale także dłuższa żywotność ubrań nawet z materiałów wymagających specjalnego traktowania, jak: jedwab, wełna czy nowoczesne tworzywa syntetyczne, z których szyta jest odzież sportowa i funkcyjna.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *