Suszenie to jeden z najlepszych sposobów przechowywania ziół. Jak zachować czosnek niedźwiedzi na zimę? Oczywiście, możemy go ususzyć. Sprawdź, jak suszyć i przechowywać cebulę czarownic.
Spis treści
Kiedy zbieramy czosnek niedźwiedzi do suszenia
Czosnek niedźwiedzi, zwany także trzemuchą lub cebulą czarownic, to roślina z podrodziny czosnkowatych, która w stanie naturalnym występuje w naszych lasach, przede wszystkim na południu kraju. Spacerując wiosną po lasach, możemy spotkać dywany gęstych zielonych liści i białych kwiatów czosnku niedźwiedziego. Roślina w Polsce objęta jest częściową ochroną gatunkową, dlatego zbiór liści w lesie bez pozwolenia jest zabroniony. Na szczęście czosnek możemy posadzić w ogrodzie lub kupić pęczki liści na targowisku.
Sprawdź, jak suszyć pietruszkę
Czosnek niedźwiedzi od tysiącleci jest wykorzystywany jako roślina jadalna i lecznicza — spożywali go już Celtowie, Rzymianie i Słowianie. Ma podobne właściwości zdrowotne jak inne rośliny czosnkowate, a dodatkowo świetnie smakuje.
Cebula czarownic jest w całości jadalne. Liście trzemuchy możemy dodawać do sałatek, sosów, zup, pesto. Możemy je także kisić, solić, dusić, gotować, marynować, mrozić, a także suszyć.
Czy można suszyć czosnek niedźwiedzi?
Liście czosnku niedźwiedziego nadają się do suszenia. W takiej formie wykorzystujemy je jako przyprawę — zarówno jako przyprawę jednogatunkową, jak i składnik mieszanek przypraw. Często dodajemy go do mieszanek z suszonych pomidorów, bazylii, tymianku.
Jak suszyć czosnek niedźwiedzi?
Do suszenia wybieramy świeże liście czosnku, bez uszkodzeń, najlepiej tuż po ich zebraniu. Czosnek suszymy w suszarce lub piekarniku, nie jest wskazanie suszenie trzemuchy tradycyjną metodą, czy rozłożeniem go jedynie w przewiewnym miejscu. Przed suszeniem liście czosnku niedźwiedziego płuczemy i osuszamy na lnianej ściereczce lub papierowym ręczniku. Warto także pokroić je na mniejsze części.
Suszenie czosnku niedźwiedziego w piekarniku
Jak suszyć czosnek niedźwiedzi w piekarniku? Przygotowane liście cebuli czarownic rozkładamy pojedynczą warstwą na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 50 stopni Celsjusza z termoobiegiem. Co 15 minut uchylamy drzwiczki piekarnika, aby pozbyć się wilgoci. Czosnek jest ususzony, gdy listki kruszą się w palcach.
Sprawdź, jak suszyć jabłka w piekarniku
Suszenie czosnku niedźwiedziego w suszarce
Suszarka do grzybów świetnie nadaje się do suszenia czosnku niedźwiedziego. Jak suszyć liście czosnku niedźwiedziego w suszarce? Osuszone i pokrojone liście możemy pokroić na mniejsze kawałki, ale nie jest to konieczne. Następnie układamy je na piętrach suszarki do warzyw. Ważne, żeby nie nakładać zbyt dużo czosnku na raz. Ustawiamy suszarkę na temperaturę około 40°C i suszymy liście czosnku niedźwiedziego, aż będą kruche. Czas suszenia może się różnić w zależności od grubości pokrojonego czosnku i suszarki.
Jak przechowywać suszony czosnek niedźwiedzi?
Suszony czosnek niedźwiedzi przechowujemy w szczelnych pojemnikach szklanych, ceramicznych lub blaszanych — zakręcanych słojach, ceramicznych naczyniach ze szczelnymi zamknięciami lub specjalnych puszkach na przyprawy.
Sprawdź, jak zrobić suszone truskawki
Do czego stosować suszony czosnek niedźwiedzi?
Suszony czosnek niedźwiedzi możemy wykorzystać na wiele sposobów — doprawiać nim dania na ciepło (np. ziemniaki, ryby, sosy i zupy), a także zimne sosy np. sosy jogurtowe. Sprawdzi się także jako składnik masełka czosnkowego, a także do aromatyzowania oliwy.