Domowe sposoby na użądlenie pszczoły

Użądlenie pszczoły: Domowe sposoby na użądlenie przez pszczołę

Użądlenie przez pszczołę jest niezwykle bolesne, a dodatkowo może być bardzo niebezpieczne dla osób uczulonych na pszczeli jad. Pszczoły żądląc, bronią się przed zagrożeniem, jednak latem często zdarza się, że przypadkowo zostaniemy użądleni przez te pożyteczne owady. Jak radzić sobie ze skutkami użądlenia? Oto domowe sposoby dla osób, które nie są uczulone.

Kiedy pszczoła może użądlić?

Tylko pszczoły robotnice posiadają żądło i mogą użądlić. Owady, które występują w Polsce, nie są agresywne. Nasze pszczoły żądlą jedynie w samoobronie, gdy poczują się zagrożone. Dlatego nie warto ich prowokować, ponieważ po użądleniu pszczoła ginie.

Najczęstsze sytuacje kiedy pszczoła może żądlić to:

 • Nadepnięcie na pszczołę.
 • Gwałtowne ruchy (np. machanie rękami) w pobliżu pszczoły.
 • Blokowanie drogi pszczole do ula.
 • Ubranie w jaskrawych kolorach.
 • Zapach potu lub owoców.

Użądlenie przez pszczołę

Użądlenie przez pszczołę jest bardzo bolesne i często jad tego wada może wywoływać ostrą reakcję alergiczną. U osoby uczulonej może wystąpić nawet wstrząs anafilaktyczny! Wtedy musimy NATYCHMIAST wzywać POGOTOWIE. Częściej jednak mamy do czynienia z bolesnym obrzękiem. Oto domowe sposoby na złagodzenie skutków użądlenia pszczoły.

Przede wszystkim należy usunąć żądło, które owad pozostawia w skórze w czasie użądlenia. Na końcu żądła znajduje się woreczek z jadem. Dlatego żądło należy usunąć tak, żeby nie wcisnąć zawartości woreczka w ciało!

Domowe sposoby na użądlenie przez pszczołę

 1. Aby zmniejszyć ból i obrzęk można wykorzystać surową cebulę. Miejsce ukąszenia pocieramy świeżo pokrojoną cebulą. Ten sposób działa także na ukąszenie przez osy.
 2. Na opuchliznę pomoże także zimny kompres – można do tego wykorzystać kostki lodu owinięte w ściereczkę lub po prostu zimną butelkę wyciągniętą z lodówki.
 3. Soda oczyszczona zmieszana z wodą i przyłożona na miejsce użądlenia zneutralizuje kwas mrówkowy, który znajduje się w żądle.
 4. Miejsce ukąszenia można moczyć w zimnej wodzie z dodatkiem octu – taka kąpiel korzystanie wpłynie na zmniejszenie obrzęku.

Jak usunąć żądło pszczoły?

W przeciwieństwie do osy pszczoła pozostawia żądło w skórze po użądleniu. Najważniejsze jest, aby jak najszybciej je usunąć. Jak usunąć żądło?

 • Nie wyciągaj żądła palcami. Może to spowodować wyciśnięcie jeszcze większej ilości jadu w skórę.
 • Użyj płaskiego przedmiotu, takiego jak karta kredytowa lub pęseta, aby zeskrobać żądło.
Żądło pszczoły z torebką z jadem
Żądło pszczoły z torebką z jadem / Fot. Canva.com

Pamiętaj! Jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, jak temperatura, zasinienie, ściskanie w gardle, wysypka itp., natychmiast wzywaj pogotowie lub udaj się do lekarza!

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.