Rozwód - czy warto mieć adwokata rozwodowego

W jakich przypadkach warto mieć adwokata rozwodowego?

Rozwód to bardzo ciężki proces dla obydwu stron. Obciążenie emocjonalne, które towarzyszy rozstaniu w przypadku ciężkiego rozwodu, często powiększone jest dodatkowo o trudne sprawy prawne, takie jak dzielenie majątku, alimenty, czy opieka nad dzieckiem. W ciężkich przypadkach warto skorzystać z pomocy dobrego adwokata rozwodowego, który pomoże szybko i skutecznie przejść ten proces.

Kiedy potrzebny jest adwokat rozwodowy?

Rozstania to nieuchronna część ludzkiego życia. Obecnie rozpada się coraz więcej małżeństw, co generuje stres oraz konieczność załatwienia na drodze sądowej wielu formalności. Jeśli małżonkowie rozstają się w zgodzie, proces jest znacznie prostszy. Najczęściej jednak o majątek, alimenty, a przede wszystkim opiekę nad dzieckiem trzeba na drodze sądowej walczyć. W takich przypadkach niezbędna będzie pomoc odpowiedniego adwokata, który pomoże przeprowadzić rozwód w jak najprostszy i skuteczny sposób. Adwokat rozwodowy to pomoc w sprawie rozwodu z orzeczeniem o winie, który dla jednego z małżonków oznacza zazwyczaj alimenty oraz przyznanie opieki nad dzieckiem.

Co daje rozwód z orzekaniem o winie?

Jeśli małżonkowie nie potrafią się dogadać, w pierwszej kolejności zalecane są mediacje, żeby doprowadzić do ugody. Adwokat czy prawnik może w tym przypadku pomóc byłym partnerom dogadać się w sprawie opieki nad dzieckiem czy podziału majątku. Jednak jeśli nie jest to możliwe, na drodze sądowej ustalana jest wina za trwały rozkład pożycia małżeńskiego – a właśnie on jest podstawą do rozwiązania małżeństwa.

Rozwód z orzeczeniem o winie jednego z małżonków powoduje, że jego prawa do opieki nad dzieckiem mogą być ograniczone (dziecko będzie mieszkać z drugim rodzicem), „winny” partner będzie również z tego tytułu obciążony alimentami. Często również podział majątku ustalany jest na korzyść osoby, która wedle wyroku sądu nie jest winna rozkładowi pożycia małżeńskiego. Jednak w przypadku tego rodzaju procesu istnieje również rozwiązanie, w którym o winie orzeka się w przypadku obydwu stron sporu.

Co wpływa na rozwód z orzekaniem o winie?

Procesy rozwodowe trwają często dość długo i są podczas nich analizowane wszystkie aspekty wspólnego życia małżonków. Aby orzec o winie, bierze się pod uwagę zarówno obowiązki małżonka w sferze gospodarczej i fizycznej, jak i uczuciowej. Najczęstszą przyczyną rozwodu z orzekaniem o winie jest zdrada któregoś z małżonków. Jednak na rozkład małżeństwa wpływa także niedostateczne przykładanie się do obowiązków (unikanie pracy, zaniedbania finansowe rodziny), a także przemoc fizyczna i psychiczna. Co ciekawe, polskie prawo formułuje także odmowę współżycia jako zaniedbania w sferze emocjonalnej oraz fizycznej, jednak warto pamiętać, że zmuszanie kogokolwiek do seksu wbrew jego woli czy też presja psychiczna dotycząca tej sfery jest przemocą i zawsze należy mieć świadomość, że współżycie w małżeństwie musi być dobrowolne.

Jeśli przygotowujesz się do ciężkiej rozprawy, warto znać swoje podstawowe prawa, a także wybrać prawnika, który z uwagą i delikatnością pochyli się nad procesem rozwodowym.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *