Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, w którym wielu z nas wraca do dziecięcych wspomnień o czekaniu na Świętego Mikołaja. W wieczór poprzedzający jego wizytę dzieci na całym świecie przygotowują specjalne przysmaki dla Mikołaja i jego wiernych reniferów. Tradycja ta ma swoje korzenie w różnych kulturach, a samo zostawianie ciasteczek i mleka dla Mikołaja, stało się popularnym i pełnym radości rytuałem. Sprawdź, jakie przekąski można zostawić Mikołajowi i jego reniferom oraz skąd wziął się ten zwyczaj.
Spis treści
Skąd wziął się zwyczaj zostawiania przekąsek dla Świętego Mikołaja?
Tradycja zostawiania poczęstunku dla Świętego Mikołaja sięga korzeniami dawnych czasów, kiedy wierzono, że różne postacie boskie lub legendarne można było obłaskawić poprzez ofiarowanie im jedzenia. Z biegiem lat ta praktyka przekształciła się w obyczaj pozostawiania poczęstunku dla Świętego Mikołaja, szczególnie popularny w krajach anglosaskich. Tradycja ta rozpowszechniła się w Stanach Zjednoczonych w latach 30. XX wieku, kiedy to rodzice zaczęli angażować dzieci w przygotowania do Świąt, a pozostawianie mleka i ciasteczek stało się wyrazem szacunku dla ciężkiej pracy Mikołaja podczas obdarowywania dzieci prezentami.
Sprawdź, kiedy przychodzi święty Mikołaj
Co zostawić świętemu Mikołajowi – tradycyjne smakołyki
Najpopularniejszym zestawem, który zostawia się Świętemu Mikołajowi, są ciastka i mleko. Dlaczego właśnie te przysmaki? Mleko jest odżywczym napojem, który ma dać Mikołajowi siłę, a słodkie ciastka to przysmak, który ma sprawić mu przyjemność. Wybór ciastek może być dowolny – najczęściej są to pierniczki, kruche ciastka z czekoladą lub popularne „chocolate chip cookies” w krajach anglosaskich. W Polsce często przygotowuje się tradycyjne pierniki w kształcie choinek, gwiazdek czy reniferów, które dzieci mogą ozdobić lukrem i kolorowymi posypkami. Zwyczaj ten stał się tak popularny, że niektóre dzieci zostawiają także listy z podziękowaniem za prezenty.
Marchewki dla reniferów – pamięć o wiernych pomocnikach Mikołaja
Renifery Mikołaja są nieodłączną częścią świątecznej opowieści. To dzięki nim Mikołaj jest w stanie odwiedzić domy na całym świecie. Tradycja zostawiania marchewek dla reniferów przybyła do Polski zza oceanu i szybko zyskała na popularności. Marchewki są wybierane jako przekąska dla reniferów ze względu na to, że są łatwe do przechowywania, zdrowe i kojarzą się ze smakołykiem, który może dodać reniferom energii potrzebnej do dalszej podróży. Dzieci, zostawiając marchewki obok mleka i ciasteczek, wyrażają wdzięczność i pamięć o reniferach, które są symbolem świątecznej magii.
Poczęstunek dla Mikołaja. Co jeszcze możemy zostawić Mikołajowi i jego pomocnikom?
W niektórych krajach przyjęło się przygotowywanie bardziej nietypowych smakołyków. Na przykład w Wielkiej Brytanii niektórzy zostawiają dla Mikołaja kieliszek sherry oraz tradycyjny bożonarodzeniowy pudding, natomiast w Szwecji można spotkać się z propozycją podania pierniczków lub kanapki z pastą rybną. W Stanach Zjednoczonych pojawiła się tradycja pozostawiania dla reniferów małych „reniferowych przysmaków” wykonanych z płatków owsianych i brokatu, który symbolizuje magiczny pył potrzebny reniferom do lotu.