Wrzośce w ogrodzie – sadzenie, przycinanie, pielęgnacja

Wrzośce to krzewinki, które bardzo często mylone są z wrzosami! Choć z pozoru podobne to wrzośce od wrzosów różni całkiem sporo, przede wszystkim pora kwitnienia. Warto posadzić wrzośce w ogrodzie i cieszyć się ich wspaniałymi kolorami. Razem w wrzosami stworzą piękną kompozycję. Wrzośce w ogrodzie – sprawdź jak je uprawiać.

Jak uprawiać wrzośce w ogrodzie

Wrzośce z wyglądu podobne są do wrzosów i mają także podobne wymagania jeśli chodzi o uprawę. Szczególnie dobrze prezentują się posadzone w większych grupach, kilku- kilkunastu roślin. Świetnie sprawdzą się posadzone na wrzosowisku, razem z wrzosami. Takie wrzosowisko będzie cieszyło swoim wyglądem przez cały sezon, ponieważ wrzoście rozpoczynają kwitnienie wczesną wiosną (początek marca) i kwitną aż do lata (w zależności od odmiany). Później w okres kwitnienia wchodzą wrzosy, które ozdobią nasz ogród jesienią.

Wrzoście, podobnie jak wrzosy, nie są roślinami wymagającymi. Potrzebują przede wszystkim słonecznego stanowiska oraz kwaśnej, przepuszczalnej gleby. W przygotowaniu odpowiedniego podłoża warto wykorzystać kwaśny torf oraz przekompostowaną korę sosnową. Można także kupić gotowe podłoże dla roślin wrzosowatych.

Kiedy sadzimy wrzośce

Wrzoście najlepiej sadzić wczesną wiosną – w marcu i kwietniu oraz jesienią – od września do końca października. Rośliny trzeba sadzić w odstępach 15 – 20 cm, aby miały miejsce na rozrost. Jak już wspomniano, najlepiej jest sadzić wrzosy w grupach, aby rośliny stworzyły mini ogródek wrzosowy. Jako towarzystwo dobrze sprawdzą się wrzosy, azalie, jałowce i lawenda.

Jak pielęgnować wrzośce

Wrzosny nie należą do roślin wymagających szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejsze jest umiarkowane podlewanie – najlepiej deszczówką. Wrzośce nie potrzebują także zbyt wiele nawożenia – wystarczy raz w roku zasilić rośliny nawozem do roślin wrzosowatych lub do iglaków.

Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest także coroczne przycinanie roślin. Cięcie należy wykonać poniżej przekwitniętych kwiatów, najlepiej zaraz po przekwitnięciu.

Wrzośce w ogrodzie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *