Kot skubie łodygę wrzosu w doniczce

Czy wrzosy są toksyczne dla kotów?

Wrzosy to jedne z najpiękniejszych jesiennych roślin, które często ozdabiają nasze domy i ogrody. Czy możemy spokojnie sadzić je na rabatach lub ustawiać w mieszkaniach, gdy mamy koty? Sprawdź, czy wrzosy są toksyczne dla kota!

Wrzesień — czas wrzosowych dekoracji

Wrzesień to czas, kiedy nasze mieszkania, balkony i ogrody ozdabiamy doniczkami z uroczymi krzewinkami kwitnącymi na fioletowo, czyli wrzosami. Wrzosy wyjątkowo pięknie prezentują się jako jesienne dekoracje. Niestety jak każda roślina również wrzosy mogą być obiektem zainteresować naszych kotów. Delikatne gałązki z drobnymi liśćmi i malutkimi kwiatami z pewności sprowokują do podgryzania niejednego mruczka. Czy jednak możemy spokojnie przynosić wrzosy do domu lub na balkon, kiedy mieszka z nami kot? Czy wrzosy są bezpieczne dla naszego pupila?

Sprawdź, jak powstrzymać koty od jedzenia roślin w domu

Czy wrzosy są trujące dla kotów?

W literaturze trudno znaleźć jednoznaczne stwierdzenie, że wrzosy są lub nie są toksyczne dla kotów, przynajmniej jeśli chodzi o występujące w Polsce wrzosy pospolite (Calluna vulgaris). Nie oznacza to jednak, że jedzenie wrzosów przez koty jest zupełnie bezpieczne. Gdy zwierzę skubnie niewielką ilość liści wrzosu, nie powinno ulec zatruciu, jednak przy większej ilości może dojść do wymiotów, biegunki i ogólnego osłabienia. 

Koty podgryzają gałązki wrzosów. Czy wrzosy są bezpieczne dla kotów?
Koty podgryzają gałązki wrzosów. Czy wrzosy są bezpieczne dla kotów? / Fot. Canva.com

Co zrobić, jeśli kot zjadł wrzosy?

Najważniejsze, aby obserwować kota. Reakcja uzależniona jest przede wszystkim od ilości zjedzonych roślin i indywidualnej odporności organizmu kota, a także jego wieku i ogólnej kondycji zdrowotnej. Jeżeli u kota po zjedzeniu wrzosów wystąpią niepokojące objawy, musimy udać się z naszym mruczkiem do weterynarza.

Sprawdź, czy żonkile są trujące dla kotów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *