Jak przezimować fuksję. Poradzimy, jak przechować fuksje do wiosny

Jeżeli latem twój balkon, taras lub ogród zdobiły fuksje, nie wyrzucaj tych pięknych roślin jesienią! Przy odrobinie zaangażowania fuksje można z powodzeniem przechować do wiosny. Sprawdź, jak przezimować fuksję!

Fuksje to piękne rośliny pochodzące z ciepłych rejonów Ameryki Środkowej i Południowej, zaś tylko kilka odmian pochodzi z Nowej Zelandii. Dlatego nawet dobrze okryte nie tolerują zimowych mrozów panujących w naszym klimacie. Rośliny nie są w stanie przetrwać polskiej zimy na zewnątrz.

Jak przezimować fuksję

Fuksje kwitną od wiosny do jesieni. Choć w Polsce uprawiane są jako ozdobne rośliny jednoroczne, można hodować je przez wiele lat. Aby kolejnego lata cieszyć się pięknymi kwiatami fuksji, przed nadejściem pierwszych mrozów trzeba rośliny przenieść do chłodnego i jasnego pomieszczenia. Okazy rosnące w gruncie trzeba wykopać z dużą bryłą ziemi i przesadzić do donicy lub dużego pojemnika z odpływem wody. Zimą fuksje tracą liście dlatego warto skrócić jej pędy do ok. 10 cm. Należy także stopniowo ograniczać podlewanie. Nie można dopuścić jednak do przesuszenia rośliny. Dzięki takim zabiegom nasze fuksja spokojnie przejdzie w stan zimowego spoczynku i na wiosnę będzie mogła rozpocząć wegetację.

Pielęgnacja fuksji zimą

Pielęgnacja fuksji wiosną

Wraz z pierwszymi dnia kalendarzowej wiosny należy zwiększyć podlewanie naszych fuksji oraz zasilić je dawką nawozu zgodnie z opisem na opakowaniu preparatu. Po tzw. Zimnych Ogrodnikach i Zimnej Zośce, czyli po ostatnich zimnych dniach wiosny, fuksje można wynieść do ogrodu lub na taras. W tym czasie wysadzamy także rośliny z doniczek do gruntu.

Zobacz także: Jak zabezpieczyć lawendę na zimę, Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, Wrzośce sadzenie i pielęgnacja

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.