Piwnica - co robić, gdy piwnica zostanie zalana?

Zalana piwnica – co robić w przypadku pojawienia się wody w podpiwniczeniu?

Woda zalegająca w pomieszczeniach gospodarczych jest problemem wielu domostw. Przyczynia się do zawilgocenia murów, co ma negatywny wpływ na zdrowie. Dlaczego pojawia się wilgoć w podpiwniczeniu? Czy można zapobiec spływaniu wody do najniżej położonych pomieszczeń? Jak osuszyć piwnicę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć w poniższym artykule.

Zalewanie piwnicy wodami gruntowymi

Znalezienie przyczyny zaistniałej sytuacji jest jednym z wyzwań, jakie stoją przed właścicielami nieruchomości. Okazjonalnie zalana piwnica przyczynia się nie tylko do zniszczenia pozostawionych w niej przedmiotów. W dłuższej perspektywie zawilgocone mury mogą się kruszyć. Wszechobecna wilgoć jest jednym ze skutków przenikania wody opadowej do wnętrza podpiwniczenia. Może też pojawić się w pomieszczeniu na skutek przedostania się ciepłego powietrza z zewnątrz i kondensacji pary wodnej na ścianach.

Co najczęściej przyczynia się do występowania problemu, jakim jest zalana piwnica? Wody gruntowe, których poziom sięga powyżej ław fundamentowych. Do incydentalnego zalania piwnicy dochodzi zazwyczaj podczas intensywnych opadów lub wiosennych roztopów. Spośród najczęstszych czynników warto też wymienić ukształtowanie terenu, uszkodzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej czy brak odpowiedniej wentylacji.

Woda w piwnicy – co robić?

Priorytetem jest znalezienie przyczyn i usunięcie skutków zalania. Czy istnieje skuteczny sposób osuszania, gdy pojawi się woda gruntowa w piwnicy? Co robić w przypadku nawracającego problemu? Przede wszystkim nie można zapominać o kwestiach bezpieczeństwa. W pierwszej kolejności trzeba odpowiednio przygotować pomieszczenie, tzn. odłączyć prąd oraz zabezpieczyć instalację. Dopiero po tym możemy wynieść najcenniejsze przedmioty i zabrać się za wypompowywanie wody lub wyniesie jej w wiadrach.

Metody usuwania wilgoci można podzielić na naturalne oraz sztuczne. Najtańszym sposobem jest ogrzewanie pomieszczenia i jego intensywne wywietrzenie. Dzięki temu możemy zapobiec rozwojowi pleśni czy grzyba na ścianach. Bardziej efektywne i zdecydowanie szybsze jest osuszanie sztuczne przy użyciu osuszacza kondensacyjnego lub zaawansowanych urządzeń typu promienniki mikrofalowe. Ze względu na wysoki koszt zakupu takich urządzeń, większość osób decyduje się na ich wynajem lub skorzystanie z usług profesjonalnej firmy.

Wniosek o odszkodowanie za zalanie piwnicy

Jeśli posiadamy ubezpieczenie OC, możemy ubiegać się o rekompensatę z tytułu poniesionych strat materialnych. Musimy jednak pamiętać o sfotografowaniu i opisaniu wszystkich rzeczy, których przyczyną zniszczenia była zalana piwnica. Odszkodowanie możemy otrzymać w przypadku, gdy wykupiona polisa ubezpiecza cały budynek od wszelkich okoliczności. Wysokość rekompensaty zależy od rodzaju wykupionego ubezpieczenia.

Jak zapobiegać na przyszłość problemowi, jakim jest woda w piwnicyCo robić, jeśli dochodzi do ponownego zawilgocenia pomieszczenia? Przede wszystkim warto zadbać o zastosowanie właściwej izolacji podłóg i ścian. Jeśli budynek usytuowany jest w miejscu spadkowym, najlepiej wykonać drenaż dopasowany do rodzaju gruntu oraz fundamentów. Pomocne może okazać się odwodnienie liniowe, które służy do odprowadzania wody z najbardziej utwardzonych powierzchni. Takie rozwiązanie jest niezbędne w sytuacji, gdy grunt jest nieprzepuszczalny.

Podsumowanie

Problem powraca cyklicznie, a wymienione wyżej metody nie przyniosły oczekiwanego rezultatu? Warto skorzystać z kompleksowych usług profesjonalnej firmy, posiadającej wieloletnie doświadczenie w niwelowaniu skutków zalania pomieszczeń gospodarczych oraz obiektów komercyjnych. Na wyróżnienie zasługuje oferta osuszania ścian firmy Hydro-Asisstance ze Szczecina, która skierowana jest do osób borykających się z zawilgoceniem budynków po awariach czy podniesieniu się wód gruntowych. Specjaliści z Hydro-Assistance wykorzystują do usuwania wilgoci wysokiej klasy urządzenia, m.in. wentylatory osiowe i promieniowe, nagrzewnice czy osuszacze kondensacyjne.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *