Lukrowanie ciast i ciasteczek lukrem gotowanym to tradycyjny sposób dekoracji pączków, strucli, ciasta drożdżowego i pierniczków. Przygotowanie tej słodkiej dekoracji jest dość pracochłonne i wymaga pewnej wprawy, jednak efekt rekompensuje wysiłek włożony w przygotowanie lukru gotowanego. Poradzimy, jak przygotować tradycyjny lukier gotowany — z wody i cukru!
Spis treści
Co to jest lukier gotowany?
Lukier gotowany powstaje na bazie wody i cukru, które gotujemy, aż uzyskamy konsystencję gęstego syropu 2. stopnia, czyli tak zwanego syropu “do nitki”. Syrop “do nitki” jest gotowy, gdy kropla syropu spuszczona z łyżki opada pozostawiając za sobą strużkę w postaci “nitki”. Po ugotowaniu syropu z dodatkiem octu musimy go utrzeć, aby uzyskać lukier. Lukier możemy wykorzystać także bez ucierania.
Jak zrobić lukier gotowany?
Lukier gotowany jest dość pracochłonny w przygotowaniu, jednak ma wiele zastosowań w cukiernictwie.

Składniki na lukier gotowany
- 300 g białego cukru
- 100 ml wody
- 1 łyżka octu spirytusowego (10%)
Przygotowanie lukru krok po kroku
- Cukier zalewamy gorącą wodą i gotujemy na silnym ogniu pod przykryciem, często mieszając, dopóki się nie rozpuści.
- Dodajemy ocet.
- Gotujemy syrop 2. stopnia, czyli do nitki. Boki rondla obmywamy pędzelkiem zanurzonym w wodzie, aby cukier nie krystalizował.
- Gotowy syrop “do nitki” zdejmujemy z palnika, a powierzchnię syropu skrapiamy wodą.
- Naczynie z syropem nakrywamy i wstawiamy do zimnej wody, aby syrop schłodził się do ok. 60°C (powinien być ciepły).
- Teraz syrop ucieramy drewnianą łyżką, aż zacznie bieleć i gęstnieć. Gdyby gęstniał za szybko, wlewamy 1-2 łyżki gorącej wody lub dodajemy sok z cytryny. W czasie ucierania lukier gęstniejący na brzegach naczynia zsuwamy nożem, ucierając bez przerwy.
- Utarty lukier przyprawiamy do smaku rumem lub sokiem z cytryny, kawą, kakao lub karmelem.
Co lukrujemy lukrem gotowanym?
Lukrem gotowanym (nieucieranym) lukrujemy drobne pierniczki. Po upieczeniu i ostudzeniu wkładamy je do obszernej miski, polewamy ciepłym lukrem i ostrożnie mieszamy rękami, następnie mokre układamy w jednej warstwie na blasze i wstawiamy do letniego piekarnika albo ustawiamy w ciepłym pomieszczeniu na 24 godziny, aby obeschły.
Tym samym lukrem (rozrzedzonym rumem lub wodą) lukrujemy świeżo usmażone pączki. Nabijamy każdy pączek na widelec lub cienki patyczek i zanurzamy go w lukrze. Pączki osączamy, układamy na specjalnej siatce lub blasze i obsuszamy.
Rozrzedzonym lukrem gotowanym lukrujemy także strucle z makiem, z marmoladą, placki drożdżowe, placki kruche przekładane różnymi masami, jak też pierniki lub krajanki.