Żarówka na szarym tle

Żarówka żarówce nierówna, czyli czym różnią się żarówki LED. O jakości i doborze słów kilka

O żarówkach powiedziano już wiele. Obecnie produkowane charakteryzują się znacznie większą żywotnością od tradycyjnych modeli. Są też bardziej energooszczędne. Jednak żarówka żarówce nierówna i warto dowiedzieć się, w na co zwracać uwagę przy ich wyborze. Czy można zauważyć, że dany model może być niskiej jakości?

Żarówki LED – czym różnią się poszczególne modele?

O ile w przypadku tradycyjnych żarówek dobierało się je na podstawie parametru mocy wyrażonej w Wattach, tak w przypadku żarówek LED liczy się ilość lumenów, czyli strumień świetlny. Ilość lumenów uzyskanych z jednego Watta zależna jest od generacji użytej diody, a także jej jakości. W diodach może występować od 70 do 150 lm/W. Warto wiedzieć, że ilość lumentów zależna jest również od barwy światła. W przypadku zimnego światła lumenów jest więcej niż w przypadku ciepłego przy takiej samej ilości Watów. W związku z tym takie oświetlenie najczęściej wybierane jest w halach produkcyjnych. W związku z dużą rozbieżnością strumienia światła przy takiej samej mocy nominalnej żarówka LED nie jest równa innej, pochodzącej od innego producenta, stosującego inny rodzaj diod. Współczynnik oddawania barw to kolejny ważny parametr. To on określa w jakim stopniu barwa światła sztucznego jest zbliżona do tego naturalnego. Warto wiedzieć że Ra=100 oznacza światło dzienne. Współczynnik powinien być większy niż 80, a najlepiej jeśli Ra>90. Trzeba zwrócić uwagę także na temperaturę barwową określaną w Kelwinach. Do wyboru jest barwa neutralna, ciepła i zimna. Warto wiedzieć, jak dobierać je do poszczególnych przestrzeni.

Jak dobrać żarówkę do typu pomieszczenia? O barwach światła słów kilka

Skoro jesteśmy przy temperaturze barwowej, to warto rozwinąć ten temat. Otóż 2700-3300 K oznacza barwę ciepłą. Taką barwę najczęściej stosuje się w salonach i sypialniach, tam, gdzie chce się uzyskać przyjemną, relaksującą atmosferę. Barwa neutralna to wartości od 3300 do 5300 K, choć najczęściej można spotkać się z wartością ok. 4000K. Barwa światła jest tu zbliżona do bieli. Takie światło jest uniwersalne i nadaje się się do wielu zastosowań, zarówno w biurze, jak i pokoju dziennym. Można zdecydować się także na barwę zimną, w przypadku której temperatura barwowa wynosi od 5300 do 6500 K. Jest to najjaśniejszy odcień bieli, który wpada nawet w błękit. Takie światło jest pobudzające, zatem najlepiej sprawdza się do pracy. Może być również użytkowane jako oświetlenie dekoracyjne.

Co wpływa na żywotność żarówki LED? Czy żarówka LED może się przepalić?

Zacznijmy od drugiej części pytania. Otóż żarówka LED nie może się przepalić tak jak tradycyjna żarówka, gdyż nie jest wyposażona w żarnik. Nie oznacza to jednak, że nie zdarzają się nagłe awarie takiego świetlenia. Usterka sieci elektrycznej, skoki napięcia i iskrzenie mogą doprowadzić do nagłego przerwania pracy diody LED. Przyczyną tego, że żarówka nie świeciła przez deklarowaną ilość godzin może być również nieodpowiednie odprowadzanie ciepła. Producenci żarówek LED stosują oznaczenia określające procentową wartość liczby lumenów, która jest zapewniana przez LED po upływie określonego czasu. Wartość L określa trwałość danej diody. Żarówka LED, dla której miara trwałości L90 jest ustalona na 50 tys. godzin, po upływie tego czasu zagwarantuje użytkownikowi 90% początkowego strumienia światła. Jest jeszcze wartość B oznaczająca procentową ilość chipów LED, które nie osiągną wartości progowej L.

Jak rozpoznać żarówki LED niskiej jakości?

Mając taką wiedzę można rozpoznać żarówki LED, które są niskiej jakości. Warto wiedzieć, że na żarówkach LED nie warto oszczędzać. Niska jakość komponentów, z których wykonane są zasilacze diod LED wpływa na ich żywotność. Oprawy tanich żarówek są bardzo często źle skonstruowane przez co nie zapewniają wystarczającego odprowadzania ciepła. Defekty materiałowe wpływają na żywotność żarówki LED i sprawiają, że ogólnie bardzo dobre źródła światła zyskują zły PR wśród klientów szukających na siłę oszczędności.

Teraz już masz świadomość, że żarówki LED różnią się między sobą nie tylko parametrami dotyczącymi mocy i świecenia, ale również jakością. Zatem warto wybierać te od renomowanych producentów oświetlenia.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *