Zrozumieć kota, czyli jak kot znajduje miejsce do spania

Koty często chadzają własnymi ścieżkami. Każda z tych ścieżek prędzej czy później zaprowadzi je jednak do legowiska. Sprawdźmy, w jaki sposób te zwierzęta wybierają sobie miejsce do spania i na zwrócić uwagę przy zakupie posłania dla nich.

Jak kot znajduje miejsce do spania
Jak kot znajduje miejsce do spania

Więcej niż jedno, czyli jak kot wybiera miejsce do spania

Kto miał kota ten wie, że uwielbiają one zmieniać (nawet kilkakrotnie w ciągu dnia) miejsce, w którym odpoczywają. Czasem jest to kanapa lub fotel, innym razem nasłoneczniony parapet, a jeszcze innym ciemny zakątek szafy z ubraniami. Zadbajmy o to, by w naszym domu było kilka miejsc, w których nasz pupil będzie mógł się bezpiecznie zrelaksować. Przy wyborze głównego legowiska zwróćmy uwagę na temperament naszego zwierzaka. Jeśli jest ufnym typem leniwca, który nie jest skory do zabaw, to zapewne wygodnie będzie mu na ciepłej i miękkiej poduszce na podłodze. Jeśli natomiast jest energicznym typem obserwatora, to jego instynkty zaspokoi posłanie na parapecie bądź kaloryferze. Musimy liczyć się też z tym, że kot nie od razu zaakceptuje posłanie, które mu przygotujemy. Najlepiej jest spróbować położyć je w okolicy miejsca, gdzie zwykle nasz kot lubi przebywać. A te zmieniają się w zależności od pory roku. Latem z pewnością będzie to nagrzana słońcem część pomieszczenia, a zimą okolice kaloryfera, lodówki bądź włączonych lampek.

Wygoda i bezpieczeństwo

Psy, gdy są mocno zmęczone, potrafią zasnąć nawet na chłodnych kafelkach. Koty są zdecydowanie bardziej wymagające, dlatego tak istotną kwestią jest dobranie odpowiedniego legowiska dla naszego pupila. W zależności od charakteru kota oraz pory dnia, zadowoli go różny rodzaj posłania. Kot, który lubi mieć wszystko pod kontrolą, wybierze posłanie w formie miękkiego, wełnianego koca, który może służyć jako narzuta chroniąca meble i nada się również np. jako wypełnienie transportera. Koty, dla których najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa, idealnie poczują się w miłej w dotyku i ciepłej budce, w której zapewnią sobie odpowiednią dozę odosobnienia. Gruba poduszka na dnie legowiska typu jaskinia zapewni im dodatkową wygodę. Dla tego typu mruczących czworonogów dobrym pomysłem może być legowisko w formie rękawa, w którym zwierzę zażyje spokojnej drzemki. Dla kotów ciepłolubnych najlepszym rozwiązaniem może okazać się specjalny hamak zawieszany na kaloryferze. Wygrzeją się na nim idealnie oraz będą miały wszystko w zasięgu swoich kocich oczu.

Kot a bliskość człowieka

Równie chętnie nasz pupil będzie starał się zasypiać tuż przy nas. Jeśli jest zwierzęciem wyłącznie domowym i nie wychodzi na zewnątrz – nie powinniśmy obawiać się, gdy spędza czas w łóżku, w którym sami śpimy, zwykle nie wiąże się to z żadnym niebezpieczeństwem. Każdy właściciel kota wie, że potrafią one usiąść nam na kolanach w najbardziej nieoczekiwanych momentach. Często dokładnie wtedy, gdy pracujemy bądź przeciwnie – gdy właśnie mieliśmy zamiar wstać. Czasem naszemu pupilowi wystarczy, gdy jesteśmy obok – czytając na kanapie książkę czy gazetę możemy być pewni, że prędzej czy później poczujemy, że coś miękkiego się do nas delikatnie przytula.

Za cenne informacje dziękujemy portalowi Zoologiczny.eu .

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.