Kot siedżacy obok orchidei. Czy storczyki są bezpieczne dla kotów?

Czy storczyki są trujące dla kota?

Kochasz koty, a w domu masz chociaż jednego storczyka? Jeśli tak, to ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Sprawdź, czy twój pupil jest bezpieczny w towarzystwie orchidei i czy storczyki są trujące dla kotów!

Kocie zabawy z roślinami

Koty to niezwykle ciekawskie stworzenia. Uwielbiają myszkować w różnych zakamarkach, szukają nowych możliwości zabawy, a także zapolowania. Szczególnie chętnie bawią się roślinami. Niestety często takie harce kończą się podjadaniem liści lub kwiatów, a jak wiadomo, wiele roślin jest trujących dla kotów. Dodatkowo koty nie posiadają zdolności odróżniania roślin obojętnych od tych toksycznych. Czy wśród kwiatów trujących dla kotów znajdują się storczyki

Sprawdź, jak usunąć sierść kota w praniu

Czy storczyk jest trujący dla kotów?

Orchidee, czyli storczyki to piękne rośliny, które stanowią wspaniały dodatek dekoracyjny do każdego wnętrza. W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian tych rośliny, które przy właściwej pielęgnacji, obsypują się pięknymi kwiatami w całej gamie barw. Najpopularniejsze z nich to storczyki falenopsis (Phalaenopsis), dendrobium (Dendrobium), katleja (Cattleya), miltonia (Miltonia), wanda (Vanda), cymbidium (Cymbidium) i sabotek (Paphiopedillum). Najczęściej kupowane są storczyki falenopsis, które są stosunkowo tanie i łatwe w uprawie. Ale czy te storczyki są trujące dla kotów?

Szary kocur skrada się do kwitnącego storczyka falenopsis
Szary kocur skrada się do kwitnącego storczyka falenopsis / Fot. Canva.com

Czy storczyk falenopsis jest bezpieczny dla kota?

Mamy świetną wiadomość dla entuzjastów storczyków i miłośników kotów! Chociaż jedzenie storczyków może wywołać u kota ból brzucha lub wymioty, to storczyki nie są toksyczne dla kotów. Dotyczy to storczyków falenopsis oraz innych popularnych odmian. 

Należy jednak zachować ostrożność i nie pozwalać kotom podskubywać roślin. Pielęgnacja storczyków wymaga stosowania specjalnych nawozów i środków ochrony roślin, które mogą być szkodliwe dla kota. Dlatego hodując rośliny w domu, warto zwracać uwagę na skład preparatów, których używamy do ich pielęgnacji. 

Sprawdź, czy żonkile są trujące dla kotów

Co zrobić, jeśli kot zjadł orchideę?

Przede wszystkim musimy obserwować kota — reakcja organizmu będzie uzależniona od ilości zjedzonej rośliny i indywidualnych predyspozycji. Być może nie będzie miał żadnych niepokojących objawów. Jeśli kot będzie miał przedłużającą się biegunkę, uporczywe wymioty i osłabienie — musimy koniecznie udać z naszym zwierzęciem się do weterynarza. 

Kot w szklarni pełnej kwitnących storczyków
Kot w szklarni pełnej kwitnących storczyków / Fot. Canva.com

Inne rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota

Oto lista popularnych roślin doniczkowych, które nie są trujące dla kotów:

Sprawdź, jakie rośliny balkonowe są bezpieczne dla kota

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *