Kochasz koty, a w domu masz chociaż jednego storczyka? Jeśli tak, to ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Sprawdź, czy twój pupil jest bezpieczny w towarzystwie orchidei i czy storczyki są trujące dla kotów!
Spis treści
Kocie zabawy z roślinami
Koty to niezwykle ciekawskie stworzenia. Uwielbiają myszkować w różnych zakamarkach, szukają nowych możliwości zabawy, a także zapolowania. Szczególnie chętnie bawią się roślinami. Niestety często takie harce kończą się podjadaniem liści lub kwiatów, a jak wiadomo, wiele roślin jest trujących dla kotów. Dodatkowo koty nie posiadają zdolności odróżniania roślin obojętnych od tych toksycznych. Czy wśród kwiatów trujących dla kotów znajdują się storczyki?
Sprawdź, jak usunąć sierść kota w praniu
Czy storczyk jest trujący dla kotów?
Orchidee, czyli storczyki to piękne rośliny, które stanowią wspaniały dodatek dekoracyjny do każdego wnętrza. W sprzedaży dostępnych jest wiele odmian tych rośliny, które przy właściwej pielęgnacji, obsypują się pięknymi kwiatami w całej gamie barw. Najpopularniejsze z nich to storczyki falenopsis (Phalaenopsis), dendrobium (Dendrobium), katleja (Cattleya), miltonia (Miltonia), wanda (Vanda), cymbidium (Cymbidium) i sabotek (Paphiopedillum). Najczęściej kupowane są storczyki falenopsis, które są stosunkowo tanie i łatwe w uprawie. Ale czy te storczyki są trujące dla kotów?
Czy storczyk falenopsis jest bezpieczny dla kota?
Mamy świetną wiadomość dla entuzjastów storczyków i miłośników kotów! Chociaż jedzenie storczyków może wywołać u kota ból brzucha lub wymioty, to storczyki nie są toksyczne dla kotów. Dotyczy to storczyków falenopsis oraz innych popularnych odmian.
Należy jednak zachować ostrożność i nie pozwalać kotom podskubywać roślin. Pielęgnacja storczyków wymaga stosowania specjalnych nawozów i środków ochrony roślin, które mogą być szkodliwe dla kota. Dlatego hodując rośliny w domu, warto zwracać uwagę na skład preparatów, których używamy do ich pielęgnacji.
Sprawdź, czy żonkile są trujące dla kotów
Co zrobić, jeśli kot zjadł orchideę?
Przede wszystkim musimy obserwować kota — reakcja organizmu będzie uzależniona od ilości zjedzonej rośliny i indywidualnych predyspozycji. Być może nie będzie miał żadnych niepokojących objawów. Jeśli kot będzie miał przedłużającą się biegunkę, uporczywe wymioty i osłabienie — musimy koniecznie udać z naszym zwierzęciem się do weterynarza.
Inne rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota
Oto lista popularnych roślin doniczkowych, które nie są trujące dla kotów:
- fiołek afrykański
- palma areca
- grudnik (zygokaktus)
- gloksynia
- kalatea
- passiflora
- bromelia
- trzykrotka
- begonia
- storczyki