Choinka z jodły kaukaskiej w doniczce

Żywa choinka czy sztuczna. Jaką choinkę wybrać na Święta?

Choinka to obowiązkowy element świąt Bożego Narodzenia. Towarzyszy nam od Wigilii, aż po święto Matki Boskiej Gromnicznej 2 lutego. Jednak wiele osób przed Bożym Narodzeniem ma dylemat – jaką choinkę wybrać na Święta – żywą czy sztuczną? Sprawdź wady i zalety świątecznych choinek.

Jaką choinkę wybrać na Święta?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w każdym domu była żywa, cięta choinka lub stroik z jodłowych gałązek i nie istniał problem wyboru choinki. Dzisiaj możemy wybierać między żywymi drzewkami (ciętymi i w doniczkach) oraz choinkami sztucznymi. Te ostatnie dostępne w różnych rozmiarach i kolorach.

Dlaczego warto wybrać żywą choinkę 

Naturalna choinka, czy to cięta czy posadzona w doniczce, to bezpośrednie nawiązania to tradycji i domu pachnącego żywicą i lasem. Takie drzewko dodatkowo jest ekologiczne – wycięcie drzewka uprawianego na specjalnej plantacji absolutnie nie niszczy drzewostanu lasu. Dodatkowo nie ma problemu z jego utylizacją – można przeznaczyć je na kompost, oddać do specjalnego punktu odbioru choinek lub po prostu wyrzucić. Dodatkowo, w czasie wzrostu, żywa choinka produkuje tlen. Warto pamiętać, że choinkę w doniczce można wiosną przesadzić do ogrodu. Mniejsze okazy zwłaszcza jodły kaukaskiej całkiem dobrze się przyjmują i są z nami przez kolejne dziesięciolecia.

Niestety żywe choinki mają także wady. Przede wszystkim są nietrwałe. Pod wpływem ciepła i braku wody tracą igły – zwłaszcza te cięte. Poza tym są stosunkowo drogie. Małe drzewko w doniczce kosztuje ok. 30 złotych, a im większa choinka tym wyższa cena. 

Czy warto kupić sztuczną choinkę?

Moda na sztuczne choinki zaczęła się jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku i trwa do dziś. Sztuczna choinka jest przede wszystkim trwała i można ją wykorzystywać przez wiele lat. Poza tym sztuczne drzewka nie wymagają pielęgnacji dlatego doskonale sprawdzą się jako dekoracja sklepów, biur i innych pomieszczeń, gdzie trudno dbać o naturalne drzewka. 

Sztuczne drzewko możesz idealnie dopasować do wnętrza – zarówno pod względem wymiarów jak i kolorów. Dostępne są choinki we wszystkich odcieniach zieleni, a także białe, srebrne, złote lub np. granatowe.  

Największą wadą sztucznych choinek jest ich skład oraz proces produkcji i utylizacji. Zarówno proces wytwarzania, jak i utylizacji sztucznej choinki są niezwykle szkodliwe dla środowiska. Jedno sztuczne drzewko rozkłada się ona co najmniej 400 lat. Zatem z pewnością nie jest to produkt ekologiczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *