Choinki w doniczkach

Kiedy najlepiej kupować choinkę w doniczce, aby była piękna i świeża na Boże Narodzenie?

Choinka w doniczce to piękna i ekologiczna ozdoba świąteczna. Przy odpowiedniej pielęgnacji takie drzewka mogą towarzyszyć nam przez wiele lat – rosnąc w donicach lub w ogrodzie. Jednak, aby cieszyć się pięknem jodeł, świerków lub sosen, musimy kupić roślinę w odpowiednim czasie. Sprawdź, kiedy kupować choinkę w doniczce na święta!

Choinka w doniczce – świetna alternatywa dla ciętego drzewka

Choinka w doniczce to doskonały wybór dla osób, które chcą mieć w domu naturalną choinkę, ale nie chcą ścinać drzewa. To także dobry pomysł na choinkę do małego wnętrza, gdzie nie ma miejsca na dużą choinkę ciętą. Drzewka w doniczkach są bardziej ekologiczne i mogą być ponownie posadzone w ogrodzie.

Sprawdź, jak przesadzić choinkę z doniczki do ogrodu

Kiedy kupić choinkę w doniczce?

Choinki w doniczce można kupić już w listopadzie, jednak z zakupem warto poczekać 2 lub 3 tygodnie. Choinkę w doniczce najlepiej jest kupować w drugim tygodniu grudnia, czyli około 2 tygodnie przed świętami. W tym czasie drzewka będą świeże i pełne igieł, a także będą miały czas na aklimatyzację do warunków panujących w domu. Musimy pamiętać, że choinki w doniczce są bardziej wrażliwe na zmiany temperatury niż choinki cięte. Dlatego proces aklimatyzacji rośliny musimy przeprowadzać stopniowo. Nie możemy po prostu przynieść drzewka z temperatury w okolicach zera stopni Celsjusza i postawić w pomieszczenie, gdzie temperatura przekracza 20 stopni.

Sprzedaż choinke - duże drzewka w doniczkach
Sprzedaż choinke – duże drzewka w doniczkach / Fot. Canva.com

Jeśli chcemy kupić choinkę wcześniej, to możemy ją trzymać w chłodnym miejscu, np. na balkonie, w jasnej piwnicy lub garażu.

Sprawdź, kiedy kupić żywą choinkę

Na co zwrócić uwagę kupując choinkę w doniczce?

Podczas zakupu choinki w doniczce zwrócić uwagę na kilka czynników:

  • Gatunek drzewka: Najpopularniejszymi gatunkami choinek w doniczkach są jodła kaukaska, świerk pospolity i sosna pospolita. Jodła kaukaska jest najbardziej wytrzymała i ma najdłuższy okres żywotności. Świerk pospolity jest najtańszy, a sosna pospolita ma najbardziej intensywny zapach.
  • Rozmiar drzewka: Wybieramy choinkę w odpowiednim rozmiarze do swojego domu. Drzewko nie powinno być zbyt duże, aby nie utrudniało poruszania się po pomieszczeniu. Lepiej wybrać mniejsze drzewko, które łatwiej ukorzeni się po świętach w ogrodzie lub lepiej będzie rosło w donicy np. na balkonie.
  • Stan drzewka: Choinka powinna być zdrowe i mieć gęstą koronę. Igły powinny być zielone i sprężyste.

Po świętach choinkę w doniczce możemy przesadzić do większej doniczki. Drzewko można również posadzić w ogrodzie. Najlepszym terminem na sadzenie choinki jest wiosna, kiedy minie ryzyko przymrozków. 

Jodła kaukaska przesadzona z doniczki do gruntu
Jodła kaukaska przesadzona z doniczki do gruntu / Fot. Poradzimy24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *