Nasze zwierzęta też nie lubią upałów. Zbyt wysoka temperatura może być bardzo niebezpieczna dla kotów i prowadzić do odwodnienia, a nawet udaru cieplnego. Sprawdź, jak pomóc swojemu mruczkowi przetrwać upał. Oto 5 sposobów na schłodzenie kota.
Spis treści
Wysoka temperatura latem jest uciążliwa dla zwierząt
Niestety zmiany klimatu postępują i w ostatnich latach wakacyjne miesiące w naszym kraju stają się coraz bardziej gorące. Często temperatura w ciągu dnia wynosi ponad +30 stopni Celsjusza w cieniu i takie upały utrzymują się przez kilka dni. Z powodu gorącą cierpią nie tylko ludzie i rośliny, ale także zwierzęta — w tym nasi domowi pupile — koty i psy. Te ostatnie są w nieco lepszej sytuacji, ponieważ z powodzeniem mogą chłodzić się w ogrodowych zraszaczach, specjalnych basenach albo po prosto w rzece lub stawie. Niestety koty potrzebują naszej pomocy w czasie upałów! Poradzimy, jak pomóc kotom przetrwać fale gorąca.
Upały są niebezpieczne dla kotów
Niezależnie od tego, czy mamy kota niewychodzącego, czy mruczka, który lubi wyjść na samotny spacer, w czasie upałów musimy zapewnić zwierzętom odpowiednie warunki. Szczególnie bardzo młode koty lub zwierzęta starsze są narażone na działanie ciepła. Gdy koty przebywają długo w zbyt wysokiej temperaturze, może u nich dojść do odwodnienia, przegrzania, a nawet udaru cieplnego.
Jak pomóc kotu w czasie upału? 5 sposobów na schłodzenie kotów
Oto wypróbowane sposoby na schłodzenie kota i zapewnienie mu bardziej komfortowych warunków w czasie upału.
1. Zamień miskę na wodę na fontannę dla kota
Koty są znane z tego, że nie piją wystarczającej ilości wody. Aby skłonić je do lepszego nawodnienia organizmu w czasie upału, warto kupić mu specjalną fontannę dla kota (najprostsze modele kosztują mniej niż 40 złotych). Takie fontanny naśladują naturalne źródło wody, które może zwabić kotka i zachęcić do zabawy wodą. Jeżeli kot zbyt mało pije, dodatkową wodę możemy wlać wodę do puszki np. po ulubionym tuńczyku i dzięki temu skłonić mruczka do picia. Możemy też zostawić odkręcony kran w łazience, jednak takie rozwiązanie prowadzi do dużego zużycia wody i nie jest polecane.

2. Mata chłodząca
Dobrym rozwiązaniem jest także mata chłodząca. Możemy kupić taką matę dosłownie za kilkanaście złotych. Przed udostępnieniem maty kotu, mruczkowi trzeba przyciąć pazury, aby mata trochę dłużej przetrwała.
3. Zamień suchą karmę na mokrą karmę
Karma mokra może zawierać do 66% więcej wody niż karma sucha. Dzięki temu może być pomocna w zapobieganiu odwodnieniu. Jeżeli kot lubi zimne jedzenie, karmę możemy dodatkowo schłodzić przed podaniem.
4. Zapewnij przepływ powietrza
Jeśli w mieszkaniu nie ma klimatyzacji, koniecznie musimy zapewnić przepływ powietrza w miejscu, gdzie przebywa kot. Wystarczy delikatny przeciąg lub włączony wentylator.
5. Zimna woda na łapy
Koty nie radzą sobie dobrze z termoregulacją, dlatego w najgorętsze dni często wylegują się na zimnych płytkach podlodowych lub innych chłodnych powierzchniach. Koty pocą się jedynie przez łapki, dlatego jeżeli chcemy ochłodzić naszego pupila, możemy okładać kocie łapy zimną wodą.

Jak poznać, że kot jest przegrzany?
Przegrzanie to początkowa faza udaru cieplnego. Kiedy kotu jest za gorąco, może stracić apetyt, stać się apatyczny, szukać schronienia i dyszeć. Również koty niewychodzące mogą być narażone na udar cieplny, szczególnie gdy mieszkanie ma południową ekspozycję.
Objawy przegrzania u kota:
- dyszenie lub oddychanie z otwartym pyszczkiem,
- szybki oddech,
- gorące uszy,
- jasnoczerwony język,
- ciemnoczerwone lub blade dziąsła
- ślinienie się,
- osłabienie i apatia,
- zachowanie lękowe,
- jęczenie.
Jeżeli zauważysz objawy przegrzania lub odwodnienia u kota, skontaktuj się z weterynarzem!
