Przycinanie hortensji jesienią

Czy hortensje musimy przycinać jesienią?

Częstym pytaniem, które jesienią zadaje sobie wielu właścicieli przydomowych ogródków, jest kwestia hortensji, a dokładnie ich przycinania. Właściwa pielęgnacja tych krzewów sprzyja pięknemu kwitnieniu oraz zapewnia dobrą kondycję roślin na wiele lat. Jak pielęgnować hortensje po zakończeniu kwitnienia i co z cięciem? Wyjaśniamy, czy jesienią należy przycinać hortensje. 

Czy hortensje przycinamy jesienią? To zależy!

To, czy hortensję musimy przycinać jesienią, zależy przede wszystkim od gatunku hortensji, którą posiadamy w naszym ogrodzie. Uprawiamy 3 podstawowe gatunki tych pięknych krzewów — hortensja ogrodowa, bukietowa i drzewiasta. Różnią się one wymaganiami glebowymi, a także wielkością i pokrojem krzewu, kształtem liści oraz wielkością i kształtem kwiatostanów. Dodatkowo, w zależności od gatunku hortensje wytwarzają kwiatostany na pędach nowych lub ubiegłorocznych. I właśnie od tej cechy zależy czas przycinania hortensji.

Przycinanie hortensji jesienią

Jesienią przycinamy tylko hortensje, które kwitną na nowych pędach! Oznacza to, że ​​pąki kwiatowe tworzą na pędach bieżącego sezonu. Te odmiany doskonale nadają się do chłodniejszych klimatów, gdzie nie ma ryzyka uszkodzenia zawiązków pąków zimą. 

Jesienią przycinamy odmiany hortensji bukietowej, nazywanej też wiechowatą (hydrangea paniculata), takie jak Annabelle, Incrediball, czy Limelight

Kwitnąca hortensja bukietowa w ogrodzie
Fot. Canva.com

Jak przycinać hortensje jesienią?

Przycinanie polega na usunięciu przekwitłych kwiatostanów oraz nadmiernie rosnących i słabych pędów. Przycinanie powinno być przeprowadzone ostrożnie, aby nie usunąć pędów, na których będą rozwijać się przyszłoroczne kwiaty. Najlepszym terminem dla przycinania hortensji bukietowej jest wczesna jesień lub po przekwitnięciu kwiatów.

Sprawdź, jak uprawiać wrzosy w ogrodzie

Czy przycinamy hortensję ogrodową i drzewiastą?

Hortensje, które wytwarzają kwiatostany na pędach ubiegłorocznych, przycinamy w momencie więdnięcia kwiatów w danym sezonie, ale nie później. Jeśli jesienią odetniemy łodygę zawierającą pąki kwiatowe na następny sezon, tracimy przyszłoroczne kwiaty! Tak pielęgnujemy hortensje drzewiaste i większość hortensji ogrodowych. Niektóre nowe odmiany hortensji ogrodowej mogą kwitnąć zarówno na starych, jak i nowych pędach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *