Ocet spirytusowy to naturalny składnik, który możemy wykorzystać do czyszczenia wielu przedmiotów i powierzchni w domu. Jednak nie wszystko możemy czyścić za pomocą octu. Sprawdź, które rzeczy nigdy nie powinny mieć kontaktu z octem!
Spis treści
Jak powstaje ocet spirytusowy?
Wszystkie rodzaje octu zawierają kwasy, które pomagają w konserwacji żywności, a także zmieniają jej smak. Biały ocet spirytusowy nie ma specjalnych walorów smakowych i w kuchni wykorzystywany jest przede wszystkim do marynat. Często używany jest także do czyszczenia, ponieważ jest bezbarwny i zawiera około 10% kwasu octowego. Ocet spirytusowy powstaje poprzez fermentację alkoholi destylowanych z buraków, ziemniaków, kukurydzy lub zbóż. W procesie wytwarzania octu (fermentacji tlenowej) mikroorganizmy przetwarzają alkohol na kwas octowy.
Czego nie można czyścić octem?
Chociaż biały ocet spirytusowy to doskonały środek czyszczący, jednak nie nadaje się do czyszczenia wszystkich powierzchni. Kwasy, które zawarte są w occie, mogą uszkodzić lub zniszczyć niektóre przedmioty. Oto 6 rzeczy, których nie można czyścić preparatami z octem:
6 rzeczy, których nigdy nie należy czyścić octem
- Elektronika: Ocet dobrze sprawdza się w czyszczeniu okien, ale może uszkodzić powłokę na ekranach telewizorów, telefonów komórkowych i monitorów komputerowych.
- Blaty i podłogi z kamienia naturalnego: Nie należy używać octu do czyszczenia granitu, marmuru lub wapienia. Kwas zawarty w occie (nawet rozcieńczonym) może spowodować wytrawienie lub uszkodzenie powierzchni, zwłaszcza jeśli dojdzie do bezpośredniego kontaktu kamienia z octem.
- Żeliwo: Ocet powoduje wżery i rdzewienie powierzchni żeliwnych.
- Noże kuchenne i urządzenia ze stali nierdzewnej: Ocet spirytusowy 10% może powodować powstawanie wżerów na ostrzach noży ze stali nierdzewnej i wykończeniach urządzeń, zwłaszcza jeśli będą długo narażona na kontakt z kwasem.
- Woskowane i niewykończone powierzchnie drewniane: Rozcieńczony ocet może być używany do czyszczenia podłóg i szafek pokrytych poliuretanem, ale ocet spirytusowy o pełnej mocy spowoduje przebarwienia na drewnie woskowanym lub niewykończonych powierzchniach drewnianych.
- Gumowe uszczelki i węże: Nierozcieńczony ocet jest zbyt silny, aby można go było stosować do gumowych uszczelek i węży w niektórych małych urządzeniach — zmywarkach i pralkach. Ocet może powodować rozpadanie się niektórych rodzajów gumy. Przed użyciem octu do czyszczenia takiego urządzenia należy sprawdzić instrukcję obsługi i upewnić się, że ocet może być stosowany.