Słoneczny balkon - jakie rośliny posadzić od południa

5 roślin na słoneczny balkon. Kwiaty do skrzynek, które nie boją się upałów

Niezależnie od tego, czy nasz balkon znajduje się na parterze, czy na 10 piętrze, warto ustawić tam dekoracyjne rośliny doniczkowe, które będą cieszyć nasze oczy, a także  wabić pożyteczne owady zapylające — motyle, pszczoły i trzmiele. Kwiaty dobieramy w zależności od ekspozycji balkonu — dzięki temu będą lepiej rosły i bujniej kwitły. Jeżeli masz balkon zwrócony na południe, mamy propozycję 5 roślin do skrzynek, które kochają słońce.

Południowy balkon — zalety i wady takiej ekspozycji

Południowy balkon to idealne miejsce dla roślin kochających słońce. Możemy sadzić tu ciepłolubne warzywa, zioła oraz kwiaty. Szczególnie dobrze sprawdzą się rośliny pochodzące z rejonu Morza Śródziemnego oraz strefy podzwrotnikowej. Południowy balkon to tak zwane pełne słońce, oznacza to sześć lub więcej godzin bezpośredniego nasłonecznienia. Dlatego w takim miejscu mogą rosnąć rośliny odporne na upał. W ostatnich latach temperatury latem w miastach sięgają nawet 40 stopni Celsjusza!

Sprawdź, jak uprawiać truskawki na balkonie

Jakie pojemniki dla roślin wybieramy na południowy balkon?

Wbrew pozorom, do uprawy roślin na południowym balkonie najlepsze będą jasne skrzynki i doniczki wykonane z plastiku. Doniczki z tworzywa sztucznego nie przepuszczają powietrza, ani wody. Dzięki temu podłoże wolniej wysycha. Muszą jednak mieć odpływy i odpowiedni drenaż, aby nie nastąpiło przegrzanie korzeni. Ciemne doniczki szybciej się nagrzewają, dlatego lepiej zrezygnować z nich na balkonie o południowej ekspozycji.

A co z pojemnikami z naturalnych materiałów? Glina, terakota, włókno kokosowe czy drewno są porowate i szybką tracą wodę. Ich zaletą jest jednak mniejsze nagrzewanie się na słońcu. Na południowy balkon nie polecamy pojemników z metalu — niestety bardzo szybko się nagrzewają. 

Polecamy: Rośliny cieniolubne do ogrodu

Jakie rośliny posadzić na południowym balkonie w pełnym słońcu?

Wybór roślin doniczkowych na południowy balkon jest bardzo duży. Wybraliśmy kilka mniej oczywistych gatunków, które będą się świetnie czuły w pełnym słońcu! Oto: scewola, lawenda, aksamitka, oleander i ołownik!

Scewola 

Scewola to nowy gatunek w naszym kraju. Ta piękna roślina o niebieskich lub różowych kwiatach w kształcie wachlarzy, przywędrowała do nas aż z Australii. Jest bardzo odporna na wysokie temperatury i może być prowadzone jako roślina płożąca się lub zwisająca. 

Scewola - krzewinka z Australii o kwiatach w kształcie wachlarza
Scewola — krzewinka z Australii o kwiatach w kształcie wachlarza / Fot. Canva.com

Lawenda

Lawenda to idealny wybór na południowy balkon. Ma minimalne wymagania związane z uprawą. Pięknie wygląda w okresie kwitnienia, a jej miododajne kwiatostany przyciągają pszczoły i motyle. Dodatkowo aromat lawendy odstrasza komary. Czego chcieć więcej?

Lawenda to roślina miododajna, która przyciąga pszczoły
Lawenda to roślina miododajna, która przyciąga pszczoły / Fot. Canva.com

Aksamitka

Aksamitki, nazywane czasami “śmierdziuszkami” to kwiaty, które często sadzone są w ogrodach, jednak świetnie sprawdzą się jako rośliny doniczkowe. Występują w wielu odmianach, które różnią się kolorem kwiatów i pokrojem całej rośliny. Są bardzo odporne na warunki atmosferyczne, a dzięki wielu kolorom — od cytrynowej żółci po głęboki brąz — są idealnym uzupełnieniem balkonowych kompozycji. 

Kwitnąca lawenda i żółta aksamitka

Oleander

Oleander to typowa roślina znad Morza Śródziemnego — kocha słońce i wysokie temperatury. Oleandry to wieloletnie krzewy, które możemy uprawiać na balkonach w donicach, a zimą przechowywać w chłodnych pomieszczeniach. Latem zachwycają pięknymi kwiatami w kolorach od bieli, przez różne odcienie różu, po głęboką purpurę. Uwaga! Oleandry są trujące!

Oleander kwitnący na różowo
Oleander kwitnący na różowo / Fot. Canva.com

Ołownik

Ołownik to pnący się krzew o błękitnych kwiatach, który idealnie nadaje się na słoneczne balkony, gdzie świetnie rośnie przy podporach. Roślina wymaga nieco troski, jednak w odpowiednich warunkach odwdzięcza się pięknymi kwiatami.

Ołownik - zachwyca błękitnymi kwiatami w kształcie floksów
Ołownik – zachwyca błękitnymi kwiatami w kształcie floksów / Fot. Canva.com

Jakie dodatki dobrać na balkon?

Jeżeli chcemy mieć balkon w stylu rustykalnym, tradycyjnym lub skandynawskim, warto postawić na drewno, które nada naturalny wygląd tej przestrzeni. Naturalne drewno jest kłopotliwe w pielęgnacji. Tu alternatywą mogą być deski elewacyjne. Takie panele to imitacja drewna, która wygląda jak naturalny materiał. Dekoracyjna deska elewacyjna może być stosowana na balkonie, pod warunkiem że jest odpowiednio zamontowana i spełnia wymagania konstrukcyjne. Przed jej zainstalowaniem musimy upewnić się, że konstrukcja balkonu jest wystarczająco mocna i stabilna, aby podołać dodatkowemu obciążeniu. Warto również zwrócić uwagę na wymagania dotyczące ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa, które mogą mieć zastosowanie w przypadku zastosowania takiego materiału wykończeniowego na balkonie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *