Wietnamski Nowy Rok - Święto Tet . Tradycyjne lampiony

Co to jest Święto Tet? Jak Wietnamczycy świętują Nowy Rok?

Rozpoczął się wietnamski Rok Kota lub Rok Królika — według kalendarza chińskiego. W Azji Nowy Rok to naprawdę wielkie wydarzenie. Dowiedz się, co to  jest Święto Tet i jak Wietnamczycy świętują Nowy Rok!

Chúc mừng năm mới! Szczęśliwego Nowego Roku!

Gdy po gorączce sylwestrowej nocy zostały nam jedynie wspomnienia, Wietnamczycy dopiero rozpoczęli świętowanie nowego roku. Celebrowanie wietnamskiego nowego roku trwa nawet do lutego. Według tradycyjnego wietnamskiego horoskopu opiekunem tego roku będzie kot symbolizujący spokój, harmonię i radość. Jak Wietnamczycy celebrują ten czas? Jakie dania królują na ich stołach? I czy da się odnaleźć namiastkę święta Tet w Polsce? 

Co to jest Święto Tết?

Święto Tet (Tết), czyli azjatycki Nowy Rok, to najważniejsze święto w wietnamskim kalendarzu, które przypada na pierwszy dzień pierwszego miesiąca księżycowego. W 2023 roku świętowanie nowego roku rozpoczęło się 20 stycznia i trwało do 26 stycznia. Rok Wodnego Kota będzie trwał od 22 stycznia 2023 roku do 9 lutego 2024 roku. Rozpoczynający się rok to według horoskopu chińskiego Rok Królika, a według wietnamskiego Rok Kota. Zwierzęta te symbolizować mają czas spokoju, harmonii i panowania dobrej energii, a ich żywiołem jest woda. Z okazji Święta Tet w Wietnamie przez kilka dni trwają pełne radości obchody rozpoczęcia nowego roku. Jego nadejście to także moment, gdy rozpoczyna się celebracja początku wiosny. Co ciekawe, w Chinach Święto Tet zamiennie nazywane jest także Świętem Wiosny

Jak Wietnamczycy spędzają pierwsze dni nowego roku? 

Bardzo ważnym etapem świętowania jest wystawna kolacja, podczas której domownicy składają sobie życzenia. Dorośli wręczają dzieciom drobne podarunki i monety, zapakowane w czerwone woreczki z czerwoną kokardą, które mają im przynieść szczęście. Podczas Święta Tet Wietnamczycy zaopatrują się w tradycyjne drzewka szczęścia – kwiatowe drzewko hoa dao (drzewko brzoskwiniowe), hoa mai (ochna drzewkowata) lub pomarańczowe drzewka kumkwatowe. Podobnie jak i u nas, w Wietnamie wierzy się, że sposób spędzania nowe roku zadecyduje o tym, jak upłynął nam pozostałe miesiące. Właśnie dlatego Azjaci stawiają na kontakt z bliskimi i wspólną biesiadę w radosnej atmosferze.

Tradycyjne wietnamskie potrawy
Tradycyjne wietnamskie potrawy / Fot. Materiał prasowy

Wspólne celebrowanie to przede wszystkim wspólne posiłki. Na wietnamskich stołach w tym czasie królują między innymi bánh chưng i bánh tét– potrawy z kleistego ryżu owinięte w liście dong. Bánh chưng ma formę kwadratu i ma symbolizować ziemię, z kolei bánh tét ma reprezentować księżyc mówi Linh Ziółkowska, managerka wietnamsko-tajskiej restauracji Wi-Taj.

Azjatycki kalendarz i znaki zodiaku

Każdy rok w chińskim i wietnamskich kalendarzu odpowiada jednemu z puli kilkunastu zwierząt znanych z azjatyckiego horoskopu. Są one symbolami znaków zodiaku. Cyklicznie, co 12 lat, danemu okresowi patronuje to samo zwierzę. Pomimo spokoju, jaki zapowiadają tegoroczni opiekunowie (królik i kot) czas ten nie ma być jednak okresem znudzenia. Według tradycji jest to doskonała okazja na rozwój i osiągnięcie sukcesu.

Jakie znaki znajdziemy w horoskopie wietnamskim?

 1. Tý – szczur 
 2. Sửu – bawół
 3. Dần – tygrys
 4. Męo – kot 
 5. Thìn – smok 
 6. Tỵ – wąż 
 7. Ngọ – koń 
 8. Mùi – koza
 9. Thân – małpa
 10. Dậu – kogut 
 11. Tuất – pies 
 12. Hợi – świnia 

Święto Tet w 2024 roku celebrować będziemy pod znakiem Smoka. 

Czy w Polsce można celebrować Święto Tet?

Oczywiście, w czasie święta warto wybrać do lokalu serwującego tradycyjne dania z Wietnamu. Wielbiciele oryginalnych, azjatyckich smaków nie muszą wyruszać do Wietnamu, aby spróbować prawdziwych dań tamtejszej kuchni. Jednym z miejsc, w których możemy rozkoszować się wyjątkowym aromatem tych potraw jest warszawska restauracja Wi-Taj, serwująca tradycyjną kuchnię Wschodu.

Źródło: Informacja prasowa

Restauracja Wi-Taj oferuje dania kuchni wietnamskiej i tajskiej, opierające się na autentycznych azjatyckich smakach. Szef Kuchni przyjechał do Warszawy prosto z Hanoi, specjalnie na kontrakt w Wi-Taj. W menu restauracji znajdują się zarówno tradycyjne dania, takie jak Pad Thai, jak i autorskie wizje Szefa Kuchni. To wyjątkowe miejsce na kulinarnej mapie Warszawy, kilkakrotnie nagradzane w plebiscycie Orły Gastronomii, mieści się przy Placu Konstytucji 4.  www.wi-taj.pl / facebook.com/wi.taj.warszawa / instagram.com/witaj_restauracja 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *