Jak wykorzystać żwirek dla kota w domu? Kilka pomysów

Jak inaczej wykorzystać żwirek dla kota? Pomysłowe zastosowania żwirku do kociej kuwety

Żwirek dla kota działa na kilka sposobów, aby zapewnić higienę i komfort zarówno zwierzęciu, jak i opiekunowi. Okazuje się, że poza kocią kuwetą i zapewnieniem odpowiednich warunków naszemu pupilowi, żwirek możemy wykorzystać jeszcze na kilka sposobów! Sprawdź, jak jeszcze kreatywnie wykorzystać żwirek dla kota.

Jakie właściwości ma żwirek dla kota?

Żwirek dla kota przede wszystkim służy do wsypywania do kociej kuwety i zapewnieniu kotu i jego właścicielom odpowiednich warunków sanitarnych – niezależnie od rodzaju tego produktu. Dlatego żwirek przede wszystkim powinien dobrze wchłaniać wilgoć z kociego moczu. Dzięki temu kuweta nie będzie przesiąknięta. Żwirek neutralizuje też zapachy, dlatego nieprzyjemny zapach nie będzie się łatwo roznosił. Dobrej jakości żwirek pochłania nieprzyjemne zapachy i zapobiega ich rozprzestrzenianiu się.

Kolejna cecha żwirku, to właściwości zbrylające. Zbrylające żwirki, najczęściej bentonitowe, tworzą twarde grudki, które łatwo usunąć z kuwety. Ułatwia to sprzątanie i utrzymanie czystości kuwety. 

Dodatkowo żwirek dla kotów jest nietoksyczny i niepylący, aby nie podrażniać dróg oddechowych zwierząt.

Sprawdź, czy tulipany są trujące da kota

Biorąc pod uwagę te wszystkie właściwości żwirku, możemy wykorzystać go również na wiele innych sposobów, niż tylko wsypując do kuwety. 

Żwirek dla kota w kuwecie
Żwirek dla kota w kuwecie / Fot. Canva.com

Jak wykorzystać żwirek dla kota?

Żwirek dla kota, oprócz swojego podstawowego zastosowania, może mieć również inne, mniej oczywiste zastosowania w domu. Oto kilka sposobów na wykorzystanie żwirku:

Pochłanianie wilgoci i nieprzyjemnych zapachów 

Żwirek silikonowy świetnie pochłania wilgoć i neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Możemy umieścić trochę żwirku w otwartym pojemniku i wstawić do lodówki lub szafki, aby pochłaniał wilgoć i neutralizował zapachy powstające podczas przechowywania jedzenia. Na podobnej zasadzie możemy wykorzystać żwirek w szafkach z butami lub w pomieszczeniach, w których gromadzi się wilgoć, na przykład w piwnicy. Żwirki “perfumowane” sprawdzą się w pomieszczeniach, gdzie czuć stęchliznę lub pleśń.

Ochrona przed owadami

Nieprzyjemny dla insektów zapach kociego żwirku może również odstraszać niektóre owady, takie jak mrówki czy karaczany. Aby odstraszyć te szkodniki, umieszczamy trochę żwirku w płytkich naczyniach i ustawiamy je w miejscach, którędy mogą się przemieszczać owady, na przykład przy drzwiach wejściowych lub w pobliżu śmietnika. Konieczna jest regularna wymianie żwirku w pułapkach, aby zachować jego skuteczność.

Wspomaganie kiełkowania nasion

Niektóre rodzaje żwirku, szczególnie bentonit stosowany w niektórych żwirkach, mogą pomóc w kiełkowaniu nasion, zapewniając drenaż i utrzymując wilgoć wokół nasion. Wystarczy wymieszać niewielką ilość żwirku z ziemią doniczkową lub umieścić nasiona bezpośrednio na wilgotnym żwirku. Ważne, aby używać do tego celu bezzapachowego żwirku i upewnić się, że jest on odpowiedni do kontaktu z żywnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *