Świece zapachowe z drewnianym knotem w czarnych słoiczkach

Co warto wiedzieć o paleniu świec zapachowych

Zanim zapalisz swoją pierwszą świecę zapachową, przeczytaj ten artykuł, aby uniknąć podstawowych błędów, jakie popełniają wszyscy na początku. Przez te błędy może się okazać, że knot się wypalił, a na ścianach świecy zostało jeszcze wiele wosku, który pójdzie na zmarnowanie.

Gdy w końcu kupisz lub dostaniesz swoją pierwszą świecę zapachową, często nie wiesz jak zacząć jej palenie, żeby osiągnąć tak ważny efekt jakim jest cudowny zapach rozchodzący się w domu.

Świeca zapachowa jaką masz przed sobą to od początku doskonałe wrażenie wizualne. Zazwyczaj świece są umieszone w przepięknych opakowaniach z błyskotliwymi nadrukami. Śnieżnobiały wosk, piękny zapach, od razu wywołuje chęć zapalenia knota i rozkoszowaniu się przyjemnym zapachem.

Gaszenie świecy

Często dmuchanie bezpośrednio na knot w celu zgaszenia świecy nie daje pożądanego efektu. Istnieje ryzyko, że roztopiony wosk pod wpływem nagłego podmuchu powietrza rozchlapie się po okolicy i może doprowadzić do poparzenia. Dodatkowo gęsty dym który unosi się po zgaszeniu knota często zaburza zapach wydzielany przez topiony wosk i rujnuje piękną atmosferę w domu.


W jaki inny sposób można zgasić świecę zapachową, żeby uniknąć komplikacji z rozchlapaniem wosku czy unoszeniem się nieprzyjemnego dymu. Sporo osób stosuje specjalnie gasidełka (kapturki) do gaszenia świec. Można też delikatnie przechylić nożyczkami palący się knot i ugasić go w wosku. Gaszenie knota w wosku niesie ze sobą ryzyko zabrudzenia go. Najlepszym sposobem jest zgaszenie knota zwilżonymi palcami, ale tego sposobu nie będziemy polecać ze względu bezpieczeństwa.

Najważniejsza zasada – bezpieczeństwo

Nie zostawiaj nigdy zapalonej świecy jak kładziesz się do łóżka. Nie ma takiego zabezpieczenia które pozwoli na sen przy zapalonych świecach. Nawet gruba szybka świecy może pęknąć przy długim okresie czasu gdy narażona jest na dużą temperaturę. Nie stawiaj świecy koło okna, firanek, przedmiotów łatwopalnych, stroików plastikowych czy papierowych. Wszystkie elementy łatwopalne muszą znajdować się w odpowiedniej odległości od źródła ciepła. Oczywiście pamiętaj o tym że może masz w domu małe dzieci lub zwierzęta domowe, które są w stanie dosięgnąć do świeczki lub też zrzucić świeczkę na ziemię, ściągnąć obrus na podłogę.

Palenie świecy do osiągnięcia “basenu (jeziora)”

W skrócie chodzi o to, żeby zawsze palić świecę tak długo, aż wosk rozleje się po całej powierzchni świecy. Unikniemy wtedy zjawiska tunelowania, czyli momentu gdy wosk wypala się z okolic knota i nie wypala się bliżej ścianek świecy. Wokół knota tworzy się swoisty tunel, przez co ciężko potem stopić wosk znajdujący się bliżej ścianek, ponieważ za każdym razem knot będzie się topił w wosku.


Żeby uniknąć efektu tunelowania, należy stosować się do kilku prostych zasad:

  • palić świecę odpowiednio długo. W przypadku dużych świec potrzeba czasem paru godzin żeby wosk bliżej ścianek zaczął się roztapiać
  • temperatura pomieszczenia jest ważna. Wosk który nie jest rozgrzany do temperatury pokojowej będzie się dłużej rozgrzewał zanim się roztopi
  • dobre miejsce dla świecy – z dala od okna oraz przepływów powietrza

Przycinaj knot

To jedna z pierwszych zasad które warto sobie przyswoić. Knot który jest za długi będzie powodował nieprzyjemne kopcenie, oraz pojawienie się czarnego dymu. Zaburzy to od razu zapach który płynie ze spalania świecy. Długi knot będzie się też kruszył i jego części będą wpadać do gorącego wosku. Zmniejszy to także doznania estetyczne, ponieważ od teraz kawałki ciemnego knota będą pływać we wosku.


Warto jest przycinać knot przed każdym użyciem świecy zapachowej. Są różne teorie na temat tego jak mocno trzeba skracać knot. Idealnie by było gdyby knot wystawał około pół centymetra ponad taflę wosku. Oczywiście nie trzeba mierzyć tego linijką, ale warto obserwować knot w świecy i regularnie go przycinać. Bardzo fajnie przygotowane do gaszenia są świece Kringle CandleNie przycina się knota w nowej świecy, ponieważ dość szybko się on wypali i spokojnie można to zrobić po pierwszym paleniu. Dobrym narzędziem do przycinania knota są nożyczki do obcinania paznokci, ze względu na swoją precyzję.

Podsumowanie

Te parę prostych zasad pozwoli Ci się cieszyć zapachem Twojej pierwszej świecy zapachowej przez długie godziny. Wykorzystasz większość wosku, który jest w świeczce oraz zadbasz przy okazji o bezpieczeństwo swoje oraz domowników. Wraz z rozwojem Twojej przygody ze świecami zapachowymi nauczysz się więcej trików oraz zasad, które pozwolą Ci na wydobycie całego aromatu ze świecy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *