Statystyki pokazują, że w Polsce aż 2 mln ludzi ma zdiagnozowaną osteoporozę. To ogromna liczba, która najlepiej pokazuje skalę problemu. Osteoporoza to choroba, która nie bez powodu cechuje się tak dużym rozpowszechnieniem. W głównej mierze dlatego, że potrafi rozwijać się latami, zupełnie nie dając o sobie znać i usypiając naszą czujność. Z tego powodu nazywana jest czasem „cichą złodziejką kości”. Najlepiej więc walczyć z nią poprzez profilaktykę.
Spis treści
Zdrowa i bogata w wapń dieta
Jednym z najważniejszych działań w profilaktyce osteoporozy jest spożywanie odpowiednio zbilansowanej diety. Powinna być ona bogata w wapń, który stanowi główny budulec kości. Pierwiastek ten zawiera w dużej ilości nabiał (m.in. mleko, jogurty, sery, maślanki, kefiry, śmietana), choć nie tylko. Warto również sięgać po ryby, zwłaszcza szprotki i sardynki. Cennym źródłem wapnia są rośliny strączkowe oraz warzywa, m.in. kapusta, brokuły, jarmuż, pietruszka i szpinak. Wapń zawierają również suszone figi i morele, nasiona i orzechy oraz przetwory zbożowe. Warto sięgać po oliwę i olej lniany, rekomenduje się również częste picie wody źródlanej.
Suplementacja wapniem
Nie zawsze łatwo jest zbilansować dietę pod kątem ilości w niej wapnia, zwłaszcza jeśli mamy zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek. W takich sytuacjach warto rozważyć opcję suplementacji. Ma ona przede wszystkim tę zaletę, że gwarantuje za każdym razem dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki wapnia. Warto jednak sięgnąć po sprawdzony preparat, który cieszy się zaufaniem zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy. Jest nim Calperos – lek dostępny bez recepty. Zawiera on wapń w formie zjonizowanej, dzięki czemu jest bardzo dobrze przyswajalny przez ludzki organizm. Więcej o preparacie można przeczytać tutaj: https://calperos.pl/.
Aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna jest gwarancją dobrego samopoczucia i zdrowia. Nie inaczej jest w kwestiach profilaktyki osteoporozy. Ruch sprawia, że zwiększa się masa kostna, zyskuje ona na elastyczności. Maleje także ryzyko urazów i złamań. Warto więc zadbać o regularny trening, wykonywanie ćwiczeń fizycznych oraz uprawiania sportów. Należy jednak zadbać o to, aby typ aktywności fizycznej dopasowany był do konkretnej osoby, jej wieku i możliwości. Warto, aby osoby starsze skontaktowały się z fizjoterapeutą, który opracuje dla nich indywidualny i bezpieczny program ćwiczeń. Zaleca się, aby wykonywane ćwiczenia budowały siłę mięśniową, a także poprawiały postawę i ruchomość w stawach.
Odpowiednia masa ciała
Aby zapobiegać osteoporozie, należy mieć na uwadze odpowiednią masę ciała – tyczy się to zwłaszcza osób w okresie menopauzy. Co ciekawe, ryzyko zachorowania wzrasta wśród osób, które mają niedowagę. Trzeba jednak pamiętać, że również otyłość nie jest wskazana, gdyż obciąża ona kości i stawy. O optymalną wagę pozwala zadbać odpowiednia dieta oraz sport, które zostały już wyżej wspomniane.
Brak nałogów
Profilaktyka osteoporozy nie będzie zbyt skuteczna, jeśli nie pozbędziemy się nałogów. Głównym wrogiem wapnia jest palenie papierosów i nadmierne spożycie alkoholu – najlepiej jest z tych używek bezwzględnie zrezygnować. Należy także ograniczyć spożycie kawy i herbaty, soli czy napojów gazowanych zawierających fosforan. Zwiększają one wydalanie wapnia z moczem, przez co nawet odpowiednio zbilansowana dieta nie przynosi oczekiwanych rezultatów.
Warto uświadomić sobie, jak poważną chorobą jest osteoporoza. Profilaktyka to najlepszy sposób na to, aby sobie z nią poradzić. Co ciekawe, zalecana działania profilaktyczne jak sport, zdrowa dieta czy brak nałogów to nic innego jak zdrowy styl życia. Wdrażając je więc w swoją codzienność sprawiamy, że poprawia się nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne na wielu polach. Ponieważ osteoporoza rozwija się cicho i podstępnie, nie warto zwlekać. Zwłaszcza że zmianom, które wprowadzamy, często ulegają także nasi bliscy i rodzina. Więcej o profilaktyce osteoporozy można przeczytać tutaj: https://calperos.pl/profilaktyka/.
Źródło: Artykuł sponsorowany