Czyszczenie liści fikusa z kurzu

Jak wyczyścić liście roślin doniczkowych z kurzu

Regularne czyszczenie liści sprawi, że nasze rośliny doniczkowe będą zdrowe i piękne. Sprawdź, które rośliny możemy myć, a które jedynie odkurzać. Poradzimy, jak wyczyścić liście roślin doniczkowych z kurzu.

Zakurzone liście roślin doniczkowych

Liście roślin doniczkowych należy regularnie czyścić z kurzu, aby zapewnić im prawidłowy wzrost i rozwój. Kurz utrudnia wymianę gazową, co może prowadzić do chorób roślin. Ponadto kurz może utrudniać dostęp światła do liści, co może osłabić ich wzrost. 

Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie rośliny należy oczyszczać w taki sam sposób, gdyż poszczególne gatunki mają w tym zakresie inne oczekiwania.

Sprawdź, jak dbać o kalię po przekwitnięciu

Jak wyczyścić liście z kurzu?

Oczyszczanie liści z kurzu to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny. Trzeba pamiętać, że czyścimy tylko górnej strony liścia, ale także jego spód. Kurz i brud gromadzą się również na spodniej stronie liści. Po umyciu liści należy je dokładnie osuszyć, ponieważ wilgotne liście mogą ulec uszkodzeniu. Oto kilka sposobów na wyczyszczenie liści z kurzu:

Przecieranie wilgotną szmatką

Przecieranie zwilżoną szmatką lub miękką gąbką to najprostszy i najbezpieczniejszy sposób na czyszczenie liści. Szmatka powinna być miękka i wilgotna, ale nie mokra. Należy przecierać liście delikatnymi ruchami, aby ich nie uszkodzić.

Mycie liści pod prysznicem lub w wannie

Ta metoda jest odpowiednia dla roślin o dużych liściach, które trudno jest wyczyścić szmatką. Należy uważać, aby nie zanurzyć ziemi w wodzie. Po umyciu należy dokładnie osuszyć liście.

Woda z dodatkiem octu lub soku z cytryny

Ocet jest naturalnym środkiem czyszczącym, który może pomóc usunąć kurz i plamy z liści. Należy rozcieńczyć ocet wodą w proporcji 1:3. Zamiast octu możemy wykorzystać naturalny sok z cytryny. Do wody możemy także dodać odrobinę delikatnego mydła — np. szarego.

Użycie płynu do mycia liści

Płyny do mycia liści są dostępne w sklepach ogrodniczych. Należy użyć ich zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

Czyszczenie liści roślin z kurzu - strlicja, dracena, fikus
Czyszczenie liści roślin z kurzu – strlicja, dracena, fikus / Fot. Poradzimy24.pl, Canva.com

Kiedy najlepiej czyścić liście roślin z kurzu?

Zabieg oczyszczania liści z kurzy najlepiej przeprowadzić rano lub wieczorem, kiedy słońce nie jest zbyt intensywne i panuje niższa temperatura. 

Jak czyścić liście gatunków o dużych liściach – gładkich i błyszczących?

Szczególnej pielęgnacji wymagają rośliny o dużych, gładkich liściach, na których kurz zbiera się szybko i odkłada grubymi warstwami. Są to przede wszystkim monstery, skrzydłokwiaty, figowce sprężyste, strelicje, alokazje, falenopsisy i inne storczyki oraz sansewierie. Liście tych roślin wymagają regularnego czyszczenia. Przecieramy je wilgotną szmatką lub delikatnie płuczemy letnią wodą pod prysznicem. 

Rośliny doniczkowe o dużych błyszczących liściach
Rośliny doniczkowe o dużych błyszczących liściach / Fot. Canva.com

Jak czyścić rośliny o aksamitnych liściach pokrytych meszkiem?

Natomiast rośliny o matowych liściach lub te pokryte mieszkiem czyścimy z kurzu za pomocą pędzelka lub szczoteczki z delikatnego włosia. Do takich roślin zaliczamy m.in. takie gatunki jak kalatea, fiołki afrykańskie, begonie królewskie, gloksynie, gerbery.

Nabłyszczanie liści

Aby liście roślin doniczkowych zyskały piękny połysk, można je przetrzeć szmatką zwilżoną piwem lub wodą z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny. Można również wykorzystać specjalne preparaty do nabłyszczania liści, dostępne w sklepach ogrodniczych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *