Młode awokado w doniczce - jak dbać o roślinę w domu

Jak uprawiać awokado w doniczce? Pielęgnacja drzewka awokado w domu — podłoże, temperatura, podlewanie

Awokado to nie tylko popularny owoc, ale także egzotyczna roślina, którą możemy uprawiać w mieszkaniu. Sprawdź, jak pielęgnować awokado w doniczce i jakie warunki zapewnić roślinie!

Czy awokado urośnie w domu?

Awokado to niewielkie drzewo, którego ojczyzną jest Ameryka Północna, Środkowa i Południowa. W stanie naturalnym wydaje słynne owoce z wielką pestką — nazywane masłem Boga. Ten egzotyczny gatunek możemy w naszym kraju uprawiać jako roślinę doniczkową, ale nie możemy liczyć na to, że wyda owoce. Co ciekawe, aby cieszyć się drzewkiem awokado w domu, nie musimy kupować sadzonek, awokado możemy wyhodować z pestki!

Młoda sadzonka awokado w doniczce
Młoda sadzonka awokado w doniczce / Fot. Canva.com

W jakiej ziemi sadzimy awokado?

Awokado lubi lekko kwaśne podłoże. Musi być ono lekkie i dobrze przepuszczalne, ponieważ roślina nie toleruje zalanych korzeni. Dlatego do uprawy awokado idealnie sprawdzi się gotowa ziemia do kaktusów lub mieszanka do sukulentów. Ważne też, aby na dnie doniczki z rośliną umieścić warstwę drenażu, np. keramzytu 

Światło — jakie stanowisko dla awokado?

Aby dobrze rosła wymaga dość dużo rozproszonego światła. Dlatego najlepiej drzewko ustawić w oknie wychodzącym na południe lub zachód. Awokado potrzebuje minimum 6 godzin naturalnego światłą na dobę.

Temperatura i wilgotność

Awokado najlepiej rośnie w temperaturach od 15 do 30 stopni Celsjusza. Roślina rozwija się w środowisku o dużej wilgotności, dlatego najlepiej umieścić roślinę na tacy z kamykami i wodą, aby zwiększyć wilgotność powietrza. Możemy też użyć nawilżacza, jeśli powietrze w domu jest suche (np. przy centralnym ogrzewaniu).

Podlewanie drzewka awokado w domu

Chociaż drzewka awokado lubią wysoką wilgotność powietrza, nie lubi przelanego podłoża. Dlatego między kolejnymi podlewaniami gleba musi wyschnąć. Roślinę najlepiej podlewać, podobnie jak storczyki, przez zanurzenie doniczki raz w tygodniu w naczyniu z wodą. Awokado należy też podlać, gdy liście wykażą oznaki więdnięcia. 

Sprawdź, dlaczego gardenia traci kwiaty i liście

Jak nawozić awokado?

Awokado potrzebuje tylko uniwersalnego nawozu, który stosujemy według instrukcji producenta. Roślinę nawozimy co kilka miesięcy. 

Przycinanie awokado

Szczypanie odrostów pomaga wzmocnić się głównemu pędowi. Gdy roślina osiągnie ok. 30 cm wysokości, przycinamy wierzchołek i górne liście tuż nad oczkiem. To pobudzi roślinę do rozkrzaczenia się i wytworzenia bocznych gałązek. W miarę wzrostu, rośliny trzeba podpierać, aby zapobiec zginaniu się lub łamaniu łodygi.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *