Awokado to nie tylko popularny owoc, ale także egzotyczna roślina, którą możemy uprawiać w mieszkaniu. Sprawdź, jak pielęgnować awokado w doniczce i jakie warunki zapewnić roślinie!
Spis treści
Czy awokado urośnie w domu?
Awokado to niewielkie drzewo, którego ojczyzną jest Ameryka Północna, Środkowa i Południowa. W stanie naturalnym wydaje słynne owoce z wielką pestką — nazywane masłem Boga. Ten egzotyczny gatunek możemy w naszym kraju uprawiać jako roślinę doniczkową, ale nie możemy liczyć na to, że wyda owoce. Co ciekawe, aby cieszyć się drzewkiem awokado w domu, nie musimy kupować sadzonek, awokado możemy wyhodować z pestki!
W jakiej ziemi sadzimy awokado?
Awokado lubi lekko kwaśne podłoże. Musi być ono lekkie i dobrze przepuszczalne, ponieważ roślina nie toleruje zalanych korzeni. Dlatego do uprawy awokado idealnie sprawdzi się gotowa ziemia do kaktusów lub mieszanka do sukulentów. Ważne też, aby na dnie doniczki z rośliną umieścić warstwę drenażu, np. keramzytu
Światło — jakie stanowisko dla awokado?
Aby dobrze rosła wymaga dość dużo rozproszonego światła. Dlatego najlepiej drzewko ustawić w oknie wychodzącym na południe lub zachód. Awokado potrzebuje minimum 6 godzin naturalnego światłą na dobę.
Temperatura i wilgotność
Awokado najlepiej rośnie w temperaturach od 15 do 30 stopni Celsjusza. Roślina rozwija się w środowisku o dużej wilgotności, dlatego najlepiej umieścić roślinę na tacy z kamykami i wodą, aby zwiększyć wilgotność powietrza. Możemy też użyć nawilżacza, jeśli powietrze w domu jest suche (np. przy centralnym ogrzewaniu).
Podlewanie drzewka awokado w domu
Chociaż drzewka awokado lubią wysoką wilgotność powietrza, nie lubi przelanego podłoża. Dlatego między kolejnymi podlewaniami gleba musi wyschnąć. Roślinę najlepiej podlewać, podobnie jak storczyki, przez zanurzenie doniczki raz w tygodniu w naczyniu z wodą. Awokado należy też podlać, gdy liście wykażą oznaki więdnięcia.
Jak nawozić awokado?
Awokado potrzebuje tylko uniwersalnego nawozu, który stosujemy według instrukcji producenta. Roślinę nawozimy co kilka miesięcy.
Przycinanie awokado
Szczypanie odrostów pomaga wzmocnić się głównemu pędowi. Gdy roślina osiągnie ok. 30 cm wysokości, przycinamy wierzchołek i górne liście tuż nad oczkiem. To pobudzi roślinę do rozkrzaczenia się i wytworzenia bocznych gałązek. W miarę wzrostu, rośliny trzeba podpierać, aby zapobiec zginaniu się lub łamaniu łodygi.