Strelicja królewska, nazywana rajskim ptakiem

Strelicja, czyli rajski ptak. Jak sadzić, hodować i pielęgnować tę roślinę w domu?

Strelicja, nazywana czasami rajskim ptakiem, to przepiękna roślina, która może wprowadzić tropikalny klimat do mieszkania. Sprawdź, jak dbać o tę wspaniałą roślinę, aby pięknie kwitła i miała okazałe liście. Oto jak hodować strelicję w domu — od doniczek po rozmnażanie!

Gdzie rosną strelicje w naturze?

Strelicje pochodzą z południowej Afryki, choć większości z nas kojarzą się z tropikalnymi wyspami. Rodzaj strelicja obejmuje 5 gatunków, które występują naturalnie w Mozambik, Zimbabwe, RPA, Botswanie i Eswatini. Swoją popularność zawdzięczają dużym, ciemnozielonym liściom i przede wszystkim kwiatom, które wyglądem przypominają rajskie ptaki. W rejonach tropikalnych strelicje mogą rosnąć w gruncie lub w dużych donicach na zewnątrz. W Polsce te piękne rośliny możemy uprawiać jedynie w donicach we wnętrzach.

Kwita strelicji królewskiej, nazywany rajskim ptakiem
Kwita strelicji królewskiej, nazywany rajskim ptakiem / Fot. Canva.com

Strelicja królewska, czyli rajski ptak w doniczce

Strelicja królewska (Strelitzia reginae) to gatunek, który najczęściej hodujemy w domu. Nazywana jest rajskim ptakiem, ponieważ jej kwiaty, wybawione w kolorach błękitu i pomarańczy, przypominają ptaka w locie. W idealnych warunkach (tj. odpowiednie oświetlenie, podlewanie i temperatura) rośliny te są w stanie kwitnąć przez cały rok.

Sprawdź: fiołki afrykańskie — pielęgnacja i uprawa w domu

Jaka doniczka i podłoże dla strelicji?

Strelicje lubią ciasne doniczki! Warto wybrać mały pojemnik z zaledwie około 5 cm przestrzeni między korzeniami a doniczką. Rośliny dobrze czują się w dobrze przepuszczalnej mieszance ziemi doniczkowej. Aby zachęcić roślinę do kwitnienia, należy posadzić ją dość płytka, tak żeby wierzchołek korzeni był odsłonięty.

Rajski ptak — temperatura i podlewanie

Strelicja najlepiej rośnie, gdy temperatura w pomieszczeniu wynosi od 18° do 21°C. Roślina preferuje umiarkowaną wilgotność powietrza, ale w miesiącach zimowych może wymagać codziennego zraszania wodą. Podczas podlewania musimy dokładnie nawilżyć glebę. Przed ponownym podlaniem podłoże musi przeschnąć. Nawozimy co 2 tygodnie wiosną i co tydzień latem. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *