Kot podgryza białe tulipany w wazonie

Czy tulipany są trujące dla kota?

Tulipany to jedne z najpiękniejszych kwiatów, które często goszczą w naszych domach i ogrodach. Czy jednak możemy spokojnie je sadzić lub wstawiać do wazonów, gdy mieszka z nami kot? Sprawdź, czy tulipany są bezpieczne dla kota, czy jednak mogą mu zaszkodzić?

Czy tulipany są toksyczne dla kotów?

Tak, tulipany są trujące dla kota. Każda część rośliny może wywołać u kota chorobę — od cebulki po łodygę, kwiaty i liście. Pojedyncze skubnięcie tulipana prawdopodobnie nie oznacza wizyty u weterynarza, jeśli kot zje dużą ilość tulipana lub jeśli zje cebulkę, będzie potrzebować pomocy medycznej.

Kot na rabacie wśród kwitnących tulipanów
Kot na rabacie wśród kwitnących tulipanów / Fot. Canva.com

Dlaczego tulipany są trujące dla kotów?

Tulipany zawierają alkaloidy i związki glikozydowe, które są trujące dla kotów i ludzi. Toksyczny glikozyd występujący w tulipanach powoduje reakcje alergiczne u ludzi i zwierząt. Ponieważ ludzie zazwyczaj nie jedzą tulipanów, nasze reakcje ograniczają się do podrażnienia skóry. Najwięcej trujących związków znajduje się w cebulkach, dlatego należy szczególnie uważać, żeby zwierzęta nie bawiły się, ani nie jadłu cebul tulipanów.

Sprawdź, jakie rośliny balkonowe są bezpieczne dla kota

Oznaki i objawy zatrucia tulipanami u kotów

W zależności od spożytej ilości związki toksyczne zawarte w tulipanach powodują podrażnienie tkanek wewnętrznych. Oto objawy zatrucia tulipanami u kotów:

  • podrażnienie błon śluzowych pyszczka i języka,
  • nadmierny ślinotok,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • trudności w oddychaniu,
  • szybkie tętno.

Sprawdź, jak powstrzymać kota od jedzenia roślin

Szary kot pogryza bukiet różowych tulipanów
Szary kot pogryza bukiet różowych tulipanów / Fot. Canva.com

Prognozy przy zatruciu kota tulipanami są zazwyczaj dobre. Jeśli zauważymy, że kot zjadł części tulipana, musimy obserwować zwierzę, a w razie wystąpienia oznak zatrucia udać się do weterynarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *