Pacjentka przed zabiegiem densytometrii

Densytometria – badanie stanu kości

Densytometria to badanie, dzięki któremu można wykryć osteoporozę nawet we wczesnym jej stadium. Z tego powodu powinna być ona często wykonywana przez osoby będące w grupie ryzyka zachorowania, m.in. kobiety po menopauzie, osoby starsze i osoby po złamaniach kości. Jest to badanie, które trwa zaledwie kilka minut i nie wymaga specjalnych przygotowań. Co warto o nim wiedzieć?

Na czym polega densytometria?

Densytometria ma formę badania rentgenowskiego. Wykonuje się je densytometrem, który określa ilość promieni przechodzących przez kości. Jeśli przenika ich wiele, oznacza to, że kości są słabe i porowate. Ich dokładną ilość podaje specjalny detektor, dzięki czemu lekarz może precyzyjnie określić gęstość kości pacjenta. Badanie stosowane jest profilaktycznie, ale nie tylko. Pomaga ono także oceniać na bieżąco rezultaty leczenia. Densytometria jest bezpieczna, gdyż dawka promieniowania rentgenowskiego jest naprawdę mała. Nie powinny jej jednak wykonywać kobiety w ciąży.

Jak wygląda badanie densytometrem?

Badanie densytometrem nie wymaga specjalnych przygotowań. Ważne jednak, aby w dniu badania zrezygnować z suplementacji wapniem. Należy także zdjąć wszystko, co zawiera metal – np. biżuterię, zegarek. Dokonywany jest także pomiar masy ciała i wzrostu. W zależności od badanego obszaru pacjent siedzi (w przypadku badania rąk) lub leży (plecy, biodro). Musi on zachować nieruchomą postawę na kilka minut, podczas gdy aparat przesuwa się nad danym obszarem ciała. Po zakończeniu badania bez problemu można wrócić do swoich codziennych zajęć.

A co jeśli mam osteoporozę?

Zawsze istnieje możliwość, że densytometria pokaże niską gęstość kości, wskazując na osteoporozę. W takim przypadku najważniejsza jest wizyta u lekarza reumatologa, który przepisze odpowiednie leki. Zostanie też zapewne zalecona przez niego suplementacja wapniem, gdyż pierwiastek ten jest głównym budulcem kości. Warto w takim przypadku sięgnąć po Calperos. Zawiera on wapń w formie zjonizowanej, dzięki czemu jest on bardzo dobrze przyswajany przez organizm. Calperos ma status leku i można go zakupić bez recepty – więcej informacji o produkcie znajdziesz na: https://calperos.pl/. Oprócz suplementacji trzeba postawić na aktywność fizyczną, dzięki której kości stają się silniejsze i odporniejsze na urazy. Należy również zrezygnować z używek takich jak alkohol, kofeina czy nikotyna, które obniżają poziom wapnia w organizmie. Dobrze zacząć zwracać uwagę na zbilansowane i zdrowe posiłki, w których znajdzie się zalecana dawka wapnia.

Kto powinien wykonywać densytometrię?

Badanie stanu kości powinny wykonywać wszystkie osoby po 60. roku życia, a także kobiety w okresie menopauzy. Osoby, których bliscy chorują lub chorowali na osteoporozę, powinni poddawać się regularnie densytometrii już po 40. roku życia. Poza tym wskazaniem do przeprowadzenia badania mogą być takie czynniki jak niska masa ciała, liczne złamania kości w przeszłości, palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu, częste porody, mała zawartość wapnia w codziennej diecie, siedzący tryb życia. Czynnikami ryzyka może być przyjmowanie pewnych leków, m.in. środków nasennych, hormonów tarczycy, heparyny czy barbituranów. Osteoporoza współwystępuje z takimi schorzeniami jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, kamica nerkowa, zespół Cushinga czy niedoczynność przysadki. Osoby borykające się z jednym z tych problemów, powinny mieć się na baczności i postawić na profilaktykę.

Osteoporoza to choroba nazywana “cichą złodziejką kości”. Przez wiele lat może rozwijać się, nie dając żadnych objawów. Z tego powodu tak ważna jest profilaktyka. Na szczęście medycyna jest zaawansowana, pozwalając na dokładne określenie stanu kości. Pomaga w tym densytometria, czyli specjalne badanie rentgenem. Niezależnie od uzyskanych wyników, zawsze warto postawić na zdrowy styl życia, obejmujący regularną aktywność fizyczną, odpowiednio zbilansowaną dietę i brak nałogów. Dzięki niemu na długo zachować można układ kostny w dobrym stanie.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *