Dlaczego liście i pąki azalii doniczkowej opadają? Sprawdź, jakie błędy w uprawie możesz popełniać i co może być przyczyną tych problemów! Przeczytaj nasz artykuł i ciesz się pięknie kwitnącą rośliną!
Spis treści
Azalia doniczkowa — wybredna piękność
Azalie to wspaniałe i niezwykle dekoracyjne rośliny doniczkowe. Rośliny uprawiane w doniczkach to hodowlane odmiany azalii japońskiej lub azalii indyjskiej. Przy właściwej pielęgnacji w mieszkaniu mogą przeżyć nawet 30 lat! Są to jednak rośliny wybredne i aby zachwycać nas co roku pięknymi kwiatami, wymagają odpowiedniej pielęgnacji i warunków w pomieszczeniu. Niestety często zdarza się, że azalie tracą liście lub pąki. Jakie są tego przyczyny? Wyjaśniamy!
Dlaczego azalia doniczkowa traci liście?
Warunki mieszkań z centralnym ogrzewaniem są zimą bardzo niekorzystne dla azalii — jest w nich za ciepło i za sucho. Zimą azalia najlepiej czuje się w pomieszczeniach o temperaturze nieprzekraczającej 10°C. Gdy chcemy, aby zakwitła, musimy przenieść roślinę z chłodnego pomieszczenia do ciepłego pokoju (o temp. 20°C), obficie podlewać i często spryskiwać. Woda do podlewania powinna być miękka (przegotowana, o temperaturze pokojowej).
Azalia nie może stać blisko źródła ciepła. Gdy paki zaczną nabrzmiewać i wybarwiać się, należy stopniowo obniżać temperaturę (nawet do 12°C) i zaprzestać spryskiwania. Gdy nie ma możliwości umieszczenia azalii w chłodnym miejscu na stałe, trzeba chociaż na noc wynosić ją do chłodniejszego pomieszczenia.
Po przekwitnięciu należy usunąć resztki kwiatów i przyciąć nadmiernie wydłużone gałązki dla lepszego rozkrzewiania się, a tym samym obfitego kwitnienia. Roślina wymaga wtedy chłodniejszego, widnego pomieszczenia, regularnego podlewania i zraszania. W początkach czerwca korzystnie jest zadołować azalię wraz z doniczką w ogródku, w miejscu cienistym, nadal zraszać i podlewać. Wczesną jesienią, przed pierwszymi przymrozkami, przenosimy roślinę do wnętrza.