Dlaczego krotony gubią liście?

Dlaczego kroton traci liście?

Krotony to piękne rośliny, które chętnie ustawiamy w mieszkaniach i biurach. Mają niezwykle dekoracyjne liście, które wybarwione są w całej palecie barw — od żółtej, przez zieloną, aż do ciemnej czerwieni. Niestety są one dość kapryśne i wymagają nieco więcej uwagi przy pielęgnacji. Często zdarza się, że krotony zaczynają gubić liście. Co zrobić w takiej sytuacji?

Dlaczego kroton gubi liście?

Krotony to niezwykle dekoracyjne rośliny, jednocześnie bardzo kapryśne. Jeżeli warunki w pomieszczeniu nie sprzyjają naszej roślinie, objawia się to często utratą liści. Krotony na ogół źle znoszą warunki panujące w naszych mieszkaniach (zwłaszcza z centralnym ogrzewaniem). Są wrażliwe na zimno, ustawienie blisko źródła ciepła (np. grzejnika) i przesuszenie podłoża.

Sprawdź, jak pielęgnować fiołki afrykańskie

Suche powietrze w mieszkaniu 

Przyczyną stopniowego usychania liści krotonu, a w efekcie ich opadania, może być za suche powietrze w mieszkaniu. Dlatego dobrze jest zraszać krotony codziennie letnią, miękką wodą. Ważne jest także podlewanie — latem nawet 2 lub 3 razy na tydzień, zimą zaś rzadziej. 

W zbyt suchych i ciepłych pomieszczeniach jest często atakowany przez przędziorki, tarczniki i wciornastki. Wilgotne powietrze zmniejsza niebezpieczeństwo pojawienia się szkodników.

Odpowiednie nawożenie

Kroton powinien być nawożony nawozem do roślin doniczkowych co tydzień od marca do sierpnia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *